شهلا دانشفر

خوش آمديد

ارتباط حذف یارانه ها و پرونده کهریزک!

یک بحث داغ این یکی دو هفته، مساله موافقت مجلس با حذف “یارانه کالاهای اساسی” است. حذف همان چندرقاز یارانه ای که به کالاهایی چون گندم، برنج، شکر، روغن تعلق میگرفت. تصمیمی جنایتکارانه که هدفش تحمیل فقر و بدبختی بیشتر بر گرده جامعه است. حسن ونای عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با رادیو فردا در رابطه با این تصمیم میگوید:” قیمت تمام شده هر کیلو آرد در کشور ٥٠٠ تومان است، ولی آرد به قیمت هر کیلوپنج تومان در اختیار تولید کنندگان قرار میگیرد، و این مابه تفاوت باید بتدریج اصلاح شود”.  معنی عملی این صحبت ها و تاثیر آن بر زندگی و معیشت کل جامعه روشن است. قرار است قیمت نان و متعاقب آن قیمت کالاهای دیگر صد برابر افزایش یابد. جالب اینجاست در این میان پرویز سروری نماینده مجلس اسلامی در گفتگو با خبرنگاران هنگامی که از غرفه ” تابناک” در نمایشگاه مطبوعات دیدن میکرد زير فشار سوالات در مورد كهريزك قرار گرفت و در پاسخ اين سوال كه چرا اين پرونده ها به تاخير افتاده ميگويد مشغول طرح يارانه ها بوديم كه فوريت داشت و نرسيديم مساله كهريزك را دنبال كنيم! بعبارت ديگر مجلس اسلامی مشغول سرکیسه کردن مردم بوده و وقت رسیدگی به جنایات کهریزک را نداشته است. يك عده اي در كهريزك مشغول جنايت بوده اند و يك عده اي هم در مجلس. في الواقع تصویب حذف یارانه ها از کالاهای اساسی، آن هم در شرايطي كه فقر و فلاكت و دستمزدهاي زير خط فقر بيداد ميكند، جنایتی دیگر از سوی جمهوری اسلامی است و هنوز پرونده کشتارشان در کهریزک روی میز است، که  مجلس اسلامی با تصویب این لایحه عملا نان را هم از سفره مردم جمع میکند.

صحبت پرویز سروری به نکته مهم دیگری نیز اشاره دارد كه در مورد ماجراي “طرح يارانه ها” نيز ميتواند براي رژيم درس آموز باشد. آنهم وحشت این حضرات از ماجرای کهریزک است. اینها با سیاست ارعاب و شوک و کشتار کهریزک خواستند انقلاب مردم را عقب زنند، مردم ایستادند و با شعار توپ تانک شکنجه دیگر اثر ندارد جوابشان را دادند. و امروز رژیم در برابر این جنایات و فشار مردم مانده است. فرياد و جنبش محاکمه سران این رژیم مدتهاست شروع شده است. و در همین هفته مادران جانباختگان اخیر، مادر ندا آقا سلطان، سهراب اعرابی، اشکان سهرابی، مسعود هاشم زاده ، بهزاد مهاجر و امیر جوادی فر در گفتگویی با سايت خبري “روز”همگی بر این تاکید داشتند که عاملین و آمرین کشتار اخیر باید محاکمه شوند و اگر پاسخشان داده نشود، موضوع را جهانی خواهند کرد. موضوعی که  بطور واقعی  جهانی شده است و امروز هر جا که مقامات جمهوری اسلامی در برابر خبرگزاری های جهانی قرار میگیرند، مساله قتل ندا آقا سلطان بعنوان سمبل کشتارهای اخیر و پرونده کشتار کهریزک اولین سوالاتی است که در مقابلشان قرار میگیرد و این حضرات در برابر این سوالات لکنت زبان میگیرند. از همین رو تلاش دارند از این موضوع طفره روند، و بطور مثال خامنه ای که خود فرمانده کل قوا و فرماندهنده  این کشتارها بود، اعلام کرد که کهریزک را نباید عمده کرد، مسایل مهمتری در کار است. بله اینها از کهریزک وحشت دارند، از جنبش انقلابی مردم وحشت دارند. و اینکه امروز پرویز سروری پرونده کهریزک و سرمشغولی مجلس اسلامی بر تصویت حذف یارانه ها را کنار هم میگذارد بیش از هر چیز بر این حقیقت اشاره دارد که اینها دو پرونده از جنایات رژیم است که برایش گران تمام میشود و کل بساطش را در هم می پیچد.

از جمله در همین رابطه حسن سبحانی نماینده پیشین مجلس اسلامی طی نامه ای  به لاریجانی رییس قوه قضاییه  جمهوری اسلامی،  ضمن هشدار نسبت به تبعات اجتماعی اجرای لایحه “هدفمند کردن یارانه ها”، خواستار اتخاذ تدابیر لازم از سوی مسئولان قوه قضاییه میشود. او اعتراف مهمي ميكند و و آن اينكه جمهوري اسلامي و نظام ناعادلانه حاكم است كه توليد كننده مجرمين است. و اينكه مجرمين خود قربانيان حكومت و نظام اسلامي سرمايه هستند. به اين جملات دقت كنيد: “اینجانب از هم اكنون صحنه‌های محاكمه انسان‌های شریف بسیاری را می‌بینم كه متأثر از اجرای این قانون گرفتار پی‌آمدهای ركود، تورم، بیكاری، از هم پاشیدگی خانواده‌ها، عدم امكان و فرصت رسیدگی به تربیت فرزندان، سوء رفتارهای فردی و اجتماعی و… گردیده و بعضاً در هیأت “مجرمان” تن به قضاوت‌هایی داده‌اند كه بر آن است آنان را تأدیب و از وقوع جرم‌های بعدی پیشگیری نماید و قضات محترمی را می‌بینیم كه هر چند در محضر داد‌گاه ، مجرمان متأثر از آثار منحوس تورم و بیكاری و فقر را محاكمه می‌نمایند.”

آري آنانكه كه بعنوان مجرم توسط حكومت اسلامي محاكمه ميشوند قربانيانند و آنانكه محاكمه ميكنند خود مجرم و جنايتكارند. اين حقيقت را امروز دست اندركاران حكومت هم فهميده اند.*

انترناسيونال ٣٢٠، ٨ آبان ٨٨

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: