شهلا دانشفر

خوش آمديد

قطع يارانه ها، تعرضي كه بايد پاسخ بگيرد

روز ١٩ مهر سرانجام کلیت لایحه ١٤ ماده ی جنجالی اي كه حكومت آنرا “هدفمند کردن یارانه ها” نام نهاده به تصویب مجلس رسید. لایحه ای که هدفش حذف یارانه های حامل های انرژی از جمله آب، برق، بنزين ، نفت گاز، نفت كوره ، نفت سفيد و گاز مايع و ساير مشتقات نفت، و سپردن قیمت ها به بازار و تحمیل فقر و بدبختی و گرانی بیشتر به جامعه است. البته برای انداختن این طرح به جامعه وعده پرداخت ماهانه ١١٠ هزار تومان به خانواده های ٥ نفره بقول خودشان در دهک های پایینی داده شده است. در مصاحبه هاي مطبوعاتی شان نیز، اسم شوک تورمی را که دو سال است دارند در موردش صحبت میکنند، به ” شیب ملایم افزایش قیمت ها” تبدیل کرده اند، تا بلکه از زیر بار اعتراضات در بروند.  یه این معنی که آمده اند شوکی که قرار بود ظرف سه سال به جامعه وارد کنند، زمانش را به ٥ سال کش داده اند. تا بقول خودشان یکباره باعث تورم شدید نشود. اينكه اين حكومت عمر منحوسش سه سال و پنج سال ادامه يابد، البته بطور جدي زير سوال است. طبعا در کل این ماجرا،  ٢٠ میلیارد تومان از جیب مردم روانه خزانه دولت خواهد شد و در واقع لب مطلب نیز همین است. میلیاردها پولی که به جیبشان زده اند، کافی نیست. پولهاي میلیاردی که از خزانه دولت ربوده شده و ميلياردهايي كه هرروز بجيب گشادشان ميريزند كافي نيست، حالا همه باهم نشسته اند و طرح تهاجمی دیگري به زندگی و معیشت مردم را در دستور اجرا گذاشته اند. اما هنوز از جلسه مجلس بیرون نیامده اند، که اختلافات و هراسشان از گسترش اعتراضات مردم نمایان است. از جمله نمایندگان مخالف لایحه با اشاره بر اینکه  قیمت ها براساس “فوب خلیج فارس” رقمش تعیین میشوند، اما دستمزد کارگران بر اساس شاخص های اقتصاد داخلی شکل میگیرد، نسبت به افزایش شدید قیمت ها و بحران آفرین بودن آن ابراز نگرانی کرده و طبق معمول  با فلسفه اینکه سر را باید آرام برید، بر کاهش شیب افزایش قیمتها تاکید داشتند.

اما واقعیت اینجاست که رژیمی که امروز از سوی کل جامعه به چالش کشیده شده است، شعار مرگ بر دیکتاتور هر شب و هر روز در پشت بامها و در مقابل زندانها و در اعتراضات در دانشگاه و در خیابان سر داده میشود، چقدر میتواند با طرح های اقتصادی جولان دهد. حکومتی که از تارکش تا پایین ترک برداشته و سران آن اينچنین به جان هم افتاده اند، چند صباح دیگر خواهد توانست  با چنین طرحهایی بقای خود را حفظ کند؟ خیر، مردم تصمیم خود را گرفته اند و امان نخواهند داد.

تصویب طرح یارانه ها ، آنهم در شرایطی که خیزش انقلابی مردم هر روز عمق بیشتری مییابد، مردم حق و حقوق خود را مطالبه میکنند، فرصتی دیگر است برای اینکه با خواستهایی چون افزایش فوری دستمزدها، در گام اول یک میلیون، پرداخت فوری تمامی دستمزدهای پرداخت نشده و خسارت دیر کرد پرداخت آن، بیمه مکفی برای کارگران بیکار، بیمه ای  در حد یک زندگی انسانی و دیگر خواستهایمان جلو بیاییم و متحد شویم و امان ندهیم. بگوییم که دولت در قبال هزینه درمان و تحصیل و معیشت جامعه مسئول است. بگوییم که بهداشت و درمان باید رایگان باشد. تحصیل باید رایگان باشد.  بگوییم باتوجه به بالا رفتن هر روزه قیمت ها، دولت موظف است به کالاهای اساسی سوبسید بپردازد. و فریاد بزنیم کوتاه نمی آییم و بساط دزدی و جنایتتان را جمع میکنیم. بدین تریتب صف اعتراض و مبارزه مان را فشرده تر کنیم. جمهوری اسلامی باید برود. این خواست کل جامعه است. طرح “هدفمند کردن یارانه” هایشان را بر سرشان خراب کنیم

انترناسيونال ٣١٨، ٢٤ مهر ٨٨،  .*

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: