شهلا دانشفر

خوش آمديد

معادن ايران قتلگاه کارگران

محيط هاي کار در ايران قتلگاه کارگران است و در ميان آنها معادن مقام اول را دارد. سال ٨٤ بود که با انفجاري عظيم در افق شماره ٢ معدن باب نيزو ٩ کارگر که در عمق ٢٤٠ متري کار ميکردند، جان سپردند. بعدا معلوم شد که کارگران به دليل تنفس مداوم ٥ درصد گاز متان در حين کار ريه هايشان پر از مواد انفجاري شده و وقتي جرقه اي زده شد، نه تنها تمام هواي تونل، بلکه آن مقدار گاز متاني که در ريه آنها انباشته شده بود، نيز منفجر شد. همانموقع معلوم شد که علت اين انفجار، نبود دستگاه “گاز سنج” براي مطلع ساختن کارگران از ميزان گاز متان در هواي تونل بوده است. خوب در ايران هم که کنترل و نظارتي بر محيط هاي کار نيست، تا از قبل جلوي چنين فجايعي را گرفت. تازه حتي آنجا هم که از قبل خبر دار ميشوند، مثل همين معدن زرند و يا شازند اراک، کاري نميکنند. زيرا نصب چنين دستگاههايي در معدن براي کارفرما هزينه برميدارد و بصرف نيست و يا شايد انجام آن وقت گير هم باشد و احتمالا مجبور شوند توليد را براي لحظاتي بخوابانند و به سود اين حضرات خسارتي وارد آورد. بدين ترتيب به همين سادگي، در مورد جان انسانها تصميم گرفتند و بدون هيچ تاميني، کارگران را به عمق ٢٤٠ متري زمين فرستادند و معدن منفجر شد و ٩ کارگر جان باخت. البته معلوم نيست، آنهايي هم که جان سالم بدر برده اند، امروز وضع ريه و سلامتي شان چگونه است و کسي هم اصلا در موردش سخني نميگويد. و تازه هنگاميکه ٩ کارگر جان باختند، وقتي سر و صدا ها بلند شد، کارفرما را بدادگاه بردند و در جلسه محاکمه کارفرما، مهم‌ترين دليل انفجار نبود دستگاه «گازسنج» عنوان شد. اما اين جنايت به اينجا ختم نگرديد. سه سال گذشت از ٨٤ تا ٨٧ در اين مدت نه تنها اقدامي صورت نگرفت، بلکه عينا همان جنايت دو بار ديگر نيز تکرار شد. انفجاري ديگر در سال ٨٧ صورت گرفت و اين بار ٢ کارگر ديگر در اين معدن جان باختند و بعد از آن انفجار سوم نيز صورت گرفت و درا فاصله کمتر از ٤ سال در مجموع ٢٠ نفر جان سپردند.
اين اتفاقات آنچنان تکان دهند بود، که انعکاس وسيعي در سطح جامعه پيدا کرد. همانموقع تجمعات اعتراضي در دانشگاه تهران برپا شد و از سوي مراکز مختلف نامه هاي اعتراضي داده شد. ولي مرگ در مراکز کاري، آنهم بخاطر سودجويي کارفرما يک نرم است و براي کارفرما و دولت نيز بهايي ندارد. کارگر معدن هم از بيحقوق ترين بخش جامعه است. از جمله ٢ سال پيش نيز در شازند اراک بيش از ٣٥ کارگر بازهم بخاطر سودجويي کارفرما زنده زنده در آتش سوختند.
اينها گراشاتي است که سايت ايلنا درجش کرده است. و در گزارش مندرج شده در اين سايت، از اينکه با گذشت ماهها از انفجار معدن، هنوز مقصر يا مقصران احتمالي اين فاجعه انساني مشخص نشده اند، گلايه دارند. و محجوب رئيس فراکسيون کارگري نيز از اينکه ” ديه ” خانواده هاي برخي از قربانيان سالهاي گذشته نيز هنوز پرداخت نشده است، سخن ميگويد. اما پاسخ ما به ايلنا و محجوب اينست که دنبال مقصر نگرديد. اينجا آشکارا قتلي صورت گرفته است و قاتل را کارگران مي شناسند. قاتل کارفرما و دولت است. بايد به اين جنايت ها خاتمه داد. بايد سران جنايتکار دولت و چنين کارفرمايان سودجويي که چشمشان را بسته و آشکارا جنايت ميکنند، محاکمه شوند. اين خواست کل جامعه و کارگران باب نيزو و شازند اراک و همه کارگران است. بعلاوه سرو ته موضوع را با پرداخت “ديه ” و صدقه نيمتوانيد هم بياوريد. اين قوانين ارتجاعي اسلامي تان را بدور بيندازيد. برخورداري از تامين اجتماعي، آنهم در سطح يک زندگي انساني، حق کل جامعه است و خانواده اين کارگران که قرباني محيط کار شده اند، بايد تحت چنين پوششي قرار گيرند و دولت در قبال آنها مسئول است. اين خواست کارگران است.
ناامني محيط کار يعني بازي کردن با جان و زندگي کارگر و خانواده هاي کارگري. يعني بي تاميني کل جامعه. بايد به اين مساله خاتمه داد. بايد در تمام مراکز کارگري بر سر آن به بحث نشست. مجمع عمومي تشکيل داد و تصميمات عاجل گرفت. بايد کارگران از ميان خود نمايندگاني انتخاب کنند و محيط کارشان را به لحاظ ايمني مورد بررسي قرار دهند. مواردي که موجب نقض ايمني و سلامت کارگر ميشود را ثبت کنند و آنرا به مجمع عمومي گزارش کرده و کارگران با دست کشيدن از کار اولتيماتوم دهند که بايد فورا در مورد تمامي مواردي که ايمني و سلامت آنها را در محيط کار نقض ميکند، اقدام شود. اعلام کنند که تا وقتي اقدامي صورت نگرفته است، به کار خود باز نخواهند گشت و در اين فاصله حق برخورداري از حقوق و مزايايشان را خواهند داشت. بايد سريع عمل کرد. چون مساله مرگ و زندگي کارگر است. بايد جلوي ادامه اين جنايت را گرفت

كارگر كمونيست ١١٠، ٢ آبان ٨٨.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: