شهلا دانشفر

خوش آمديد

معدنچيان شيليايي در عمق هفتصد متری زمين منتظر نجاتند

نجات ۳۳ كارگر معدنچي شيلي از زير زمين به يك موضوع هيجان انگيز و مهم و سياسي تبديل شده است كه نه فقط در شيلي بلكه در گوشه و كنار جهان مردم بسياري با هيجان و نگراني آنرا دنبال ميكنند. اين موضوع در عين حال كل مساله حوادث محيط كار و بويژه معادن را كه هر روز شمار زيادي از كارگران را در كشورهاي مختلف قرباني ميكند به روي ميز دولتها آورده است. از بسياري از اين حوادث با حداقل توجه كارفرمايان و دولتها ميشود جلوگيري كرد. در بسياري از موارد حتي با وجود اين كه كارگران خطرات شرايط كارشان را به كارفرما يادآوري كرده اند، سودجويي كارفرمايان باعث شده كه توجهي نكنند و بدنبال آن فجايعي غيرقابل جبران روي داده است. اين يك موضوع مهم مبارزه كارگران است كه شرايط كار امن و انساني تر شود و به ايمني كارگراني كه تمام سودها و ثروتها را خلق ميكنند توجهي جدي صورت گيرد. نجات كارگران معدنچي شيلي اميدواري و آرزوي همه كارگران و مردم شريف است و اين كارگران در عمق ۷۰۰ متري زمين مورد توجه ميليونها نفر كارگران و مردم دنيا هستند.

***

در تاريخ ٥ اوت يعني دوماه پيش بود كه با سقوط يك تخته سنگ بزرگ در تونل خروجي يك معدن مس و طلا در منطقه نزديک سانتياگوي شيلي، راه خروجي اين معدنچيان بسته شد و ٣٣ معدنچي شيليايي در زير زمين در عمق هفتصد متري زمين مدفون شدند. از سرنوشت آنها به مدت ۱۷ روز خبري در دست نبود و تصور ميشد كه همه معدنچيان در زير آوار جان باخته اند. اما بعد از ۱۷ روز از طريق ابزارهاي كاوشگري كه قرار بود محل دفن كارگران را معلوم كند، معلوم شد كه اين كارگران در زير زمين محبوس شده اما زنده اند. اين خبر موجي از شادي را در كشور شيلي و بويژه درميان خانواده ها و بستگان و دوستان كارگران معدنچي برانگيخت. بلافاصله اقدامات ويژه اي براي رساندن غذا و نجات آنها آغاز شد. لوله هاي ويژه اي به زير زمين فرستاده شد و از طريق اين لوله ها غذا و مواد خوراكي براي آنها ارسال شد. در اين مدت لحظه به لحظه اين عمليات از طريق تلويزيون شيلي پخش شده و همگان با نگراني و شادي و اميد و نگراني وضعيت كارگران گرفتار شده در زير زمين را دنبال ميكنند. با ابتكارات بعدي تصاويري از كارگران نيز منتشر شد و يك ويدئو نيز از آنها به دست آمد. دولت شيلي از كارشناسان سازمان ناسا در آمريكا كمك خواست تا به اين كارگران كمك كنند كه خودرا با شرايط زير زمين وفق دهند. زيرا ناسا يكي از كارهايش آموزش زندگي در خلاء و در محفظه بسته و محدود به فضا نوردان است. شماري از كارشناسان ناسا وارد شيلي شدند.

در ادامه اين اقدامات وزير معادن شيلي اعلام کرده است که عمليات بيرون آوردن ۳۳ معدنچي گرفتار در اعماق زمين، در نيمه دوم ماه اکتبر انجام خواهد شد. همچنين لورانس گولبرون روز جمعه (۱ اکتبر) گفت که روند حفاري و نقب زني براي رسيدن به اين معدنچيان به خوبي پيش مي رود و تا روز ۱۵ اکتبر به اتمام خواهد رسيد.

امدادگران در نظر دارند که با ايجاد حفره اي در اين معدن، کپسول فولادي نجات را به معدنچيان که در عمق ۷۰۰ متري گرفتارند، برسانند. اين کپسول معدنچيان را يک به يک بيرون خواهد آورد. دولت شيلي پيشتر گفته بود که عمليات نهايي نجات در ماه نوامبر انجام خواهد شد.

اما در روز چهارشنبه ٢٩ سپتامبر اعلام شد که يکي از مته هاي حفاري ۵۰ متر سطح سنگي را در ظرف ۲۴ ساعت حفر کرده و اين امر سبب اميدواري بستگان و امدادگران شد. سپس کپسول نجات که عرض آن ۵۰ سانتيمتر است ۲۶ سپتامبر به محل معدن آورده شد. انتظار مي رود بيرون کشيدن هر يک از کارگران از عمق ۷۰۰ متري معدن ۲۰ تا ۳۰ دقيقه بطول انجامد. نام اين کپسول ققنوس گذاشته شده که يادآور پرنده افسانه اي است که از خاکستر خود بر مي خيزد و حيات دوباره مي يابد.

بستگان معدنچيان گرفتار از هفت هفته پيش که حادثه ريزش اين معدن رخ داد در بيرون چادر زده و در انتظار نجات عزيزانشان هستند.

بدين ترتيب امكان نجات جان ٣٣ كارگر معدنچي سانتياگو خبري هيجان انگيز و شادي بخش است. روزي كه اين كارگران از اعماق هفتصد متري زمين بيرون بيايند بدون شك روز يك جشن بزرگ در كشور شيلي و خبری شادی بخش برای همه ما خواهد بود

كارگر كمونيست ١٣٤، ١٠ مهر ٨٩.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: