شهلا دانشفر

خوش آمديد

وضعيت بيمارستانها و شرايط كمرشكن كار پرستاران

اخبار برخي رسانه هاي جمهوري اسلامي گوياي فشاري سنگين و تعرضي تكان دهنده به پرستاران بيمارستان ها در تهران است. اين اخبار نه فقط تعرض و فشار بر پرستاران بلكه همچنين گوشه هايي از جناياتي كه در قبال جان مردم و در بیمارستانها میگذرد را نشان میدهد. اجازه دهيد خلاصه چند خبر را از ايلنا بازگو كنم:

– مهمترین بیمارستان های تهران به علت کمبود پرستار در ساعاتی از شبانه روز پرستار ندارند. در بیمارستان امام خمینی (پهلوی سابق) در هر شیفت که هجده بیمار در آن بستری است، فقط یک پرستار کار میکند و نکته قابل توجه اين‌ که برخی از اين بخش‌ها توسط پرستاری اداره می‌شود که تازه فارغ التحصيل شده و توانايی رسيدگی به کل بیماران یک بخش را ندارد و همين موضوع باعث می‌شود برای ساعاتی، بخش‌های بيمارستان‌ها از حضور پرستار خالي شود.

– دستمزد پرستاران نسبت به سال گذشته ۱۳۰ هزار تومان کاهش یافته است.

– ۵۰ درصد پرستاران ایران به علت فشار فراوان کار به بیماری‌هایی همچون آرتروز گردن، آرتروز کمر و بیماری‌های جسمی و روانی مبتلا هستند.

– دکترها و پرستاران برخی از این بیمارستان‌ها به گاز اشک‌آور، شوکر الکتریکی و تجهیزاتی برای دفاع از خود مجهز شده اند.

 

– سومین حمله به یک پرستار در مشهد توسط یکی از بیماران بستری و خرد شدن بینی او

– روز سه شنبه ۱۳ مهر ماه یک بمب صوتی در مقابل درب ورودی بیمارستان “القدیر” حوالی میدان رسالت در تهران منفجر شد.

بسياري از پرستاران بيمارستان امام خميني به دليل “بدحجابي اخراج شدند”

و…..

واقعا اینجا کجاست؟ در این جامعه دارد چه میگذرد؟ بیحرمتی به انسان و فشار به انسانها تا کجا؟

بيماري را كه زير فشار درد رنج ميبرد را بدون دكتر و تسهيلات در چنين جهنمي رها ميكنند و آنوقت يك پرستار را ميگذراند كه پاسخ يك بخش را يك تنه بدهد و آنوقت بيماري كه از اين وضعيت خشمگين است، خانواده اي كه جان عزيز خود را در خطر ميبيند، خشمش را بر روي پرستار بيچاره خالي ميكند. و اين وسط دماغ پرستار است كه له ميشود. حالا اين جانيان به جاي اختصاص دكتر و امكانات درماني انساني در بيمارستانها، به جاي درمان و بهداشت رايگان و متناسب با استانداردهاي امروز بشري، دكتر و پرستار را به كلاه خود و شمشير مجهز ميكنند كه جانشان در امان باشد! دستمزد ناچيز پرستار را كه هميشه زير خط فقر بوده است، كاهش ميدهند، قوانين آپارتايد جسمي شان را در بيمارستان ها نيز حاكم كرده و پرستاران را زير فشار هر روزه اوباش حزب الله شان قرار داده اند، و وقتي اعتراض ميكند، خس و خاشاكشان ميخوانند و جديدا هم اشاره شان به ” فتنه گران اقتصادي ” است. واقعا شرم بر اين حكومت. نگاهي به اين وضعيت و ابعاد نجومي دزدي هايشان، ابعاد اين توحش و جنايت را چندين برابر بيان ميكند. يك قلم همين دزدي اخيرشان، اعطاي ٥٠ ميليارد دلار به صد نفر از خواص را مقابل خود بگذاريم ، با اين پول ميشود كل درمان و بهداشت را رايگان كرد و حقوق كافي و مكفي و انساني به پرستار پرداخت كرد و استانداردي انساني و مدرن بر درمان و بهداشت جامعه حاكم كرد. كيست كه اين تصوير را بيند و فرياد نزند كه زندگي انساني حق مسلم ماست. كيست كه اين تصوير را ببيند و آرزوي جامعه اي آزاد و برابر، جامعه اي پر از رفاه و شادي ، جامعه اي سوسياليستي در قلبش نقش نبندد. پاسخ روشن است بايد اين حكومت دزدان سرمايه دار را به زير كشيد و به اين توحش حاكمان سرمايه پايان داد و به جايش جامعه اي ساخت كه حرف اول را انسانيت ميزند

انترناسيونال ٣٦٩، ١٦ مهر ٨٩.*

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: