شهلا دانشفر

خوش آمديد

گذري به تداوم قدرتمند اعتصابات سراسري در فرانسه

اعتصابات سراسري در فرانسه مدتيست که به موضوع داغي در سطح جهان تبديل شده است. كارگران به سياست رياضت اقتصادي دولت معترضند و ميگويند بار بحرانتان را بر سر ما خراب نكنيد. افزايش سن بازنشستگي يكي از منابعي است كه دولت ساركوزي براي تامين كسر بودجه دولتي خود به روي آن حساب باز كرده است و اين موضوع به مساله اي محوري اعتراض در دوره جديد مبارزات کارگري در فرانسه تبديل شده است و هر روز ابعاد وسيعتري پيدا ميكند. موج جديد اين اعتراضات با اعتصابات بيست و چهار ساعته غروب روز دوشنبه ١٥ شهريور (٦ سپتامبر) آغاز شد و اين اعتصابات خدمات راه آهن، ترافيک هوايي پروازها و نيز فعاليت مدارس را مختل كرد. اعتراضات و تظاهرات در روز ١٦ شهريور (٧ سپتامبر) نيز ادامه يافت و صدها هزار نفر به خيابان آمدند. و بدين ترتيب بخش زيادي از اين كشور فلج گرديد. بعد از آن تظاهرات هاي وسيع هزاران نفره در روزهاي ٧ و ٢٣ سپتامبر و ٢ اكتبر را در اين كشور شاهد بوديم. گفته ميشود در تظاهرات ٢ اكتبر بيش از ۳ ميليون نفر در سراسر فرانسه به خيابان آمدند. تظاهراتي كه به درگيريهاي شديدي منجر شد و در جريان آن يك دانش آموز زخمي شد. اين موضوع خشم جامعه را بيش از بيش برانگيخت. درگيري ها شدت بيشتري پيدا كرد و در نتيجه روز جمعه ٣ اكتبر با مقابله تظاهر كنندگان با تعرض پليس ٢٢ مامور پليس زخمي شدند. دولت كه جامعه را در حال انفجار ميديد بلافاصله به پليس دستور دارد كه از شدت عمل با معترضان پرهيز كند. پس از آن روز سه‌شنبه ٢٠ مهر (۱۲ اکتبر) يكي از بزرگترين گردهمايي هاي اعتراضي در شهر پاريس برگزار شد، که بنا بر اخبار منتشر شده بيش از ۳ ميليون نفر به خيابان رفتند و كلا در اين دور از اعتراضات شركت دانش‌آموزان دبيرستان و دانشجويان قابل توجه بود. در روز ٢٢ مهر در تولوز فرانسه نيز كارگران در صفي هزاران نفره به خيابانها آمدند و اعتراض خود را به سياستهاي دولت اعلام داشتند. به گفته وزارت کشور تا روز شنبه ٢٤ مهر (۱۶ اکتبر) در پاريس و شهرهاي بزرگ فرانسه نزديک به ٢٠٠ تجمع اعتراضي وسيع برپا شد. تظاهر كنندگان در اين اعتراضاتها با فراخوان كنفدراسيون عمومي كار (CGT)، اتحاديه ملي سنديكاهاي خودمختار (Unsa) ،كنفدراسيون دموكراتيك كار (CFDT)، فدراسيون اتحاديه‌‌اي يك‎پارچه (FSU) و كنفدراسيون كارگران مسيحي (CFTC) فرانسه قرار تظاهرات وسيعتر براي شنبه بعدي يعني ٢٤ مهر (١٦ اكتبر) را گذاشتند. در نتيجه ١٦ اكتبر نيز يك روز ديگر از اعتراضات وسيع كارگران و مردم فرانسه بود و در تداوم اعتصابات كارگران و اعتصاب، شبکه خدمات عمومي، به ويژه حمل و نقل زميني و هوايي مختل شده است. دولت نگران کمبود سوخت است، که حمل و نقل را در کشور فلج کرده است. بسياري از پمپ‌بنزين‌ها به خاطر عدم ‌دريافت بنزين، تعطيل شده‌اند. به گفته اتحاديه هاي كارگري در فرانسه تمام ۱۳ پالايشگاه اين كشور در اعتصاب كامل بسر ميبرند. کارگران برداشت از انبارهاي بنزين را سد کرده و به خاطر اعتصاب کارگران بنادر، واردات سوخت از خارج نيز متوقف شده است. دانش‌آموزان و دانشجويان نيز وسيعا به اعتراضات پيوسته‌اند.
در جريان اعتصابات اين روزها پليس فرانسه سه انبار ذخيره بنزين را تحت فشار قرار داد که به “فرودگاه بين‌المللي شارل دوگل” سوخت برسانند. گفته مي‌شود که در مهمترين فرودگاه فرانسه، ذخيره سوخت براي بيش از دو يا سه روز کفايت نمي‌کند. به هواپيماهاي عازم فرانسه توصيه شده است سوخت کافي داشته باشند تا در فرودگاه‌هاي اين کشور مجبور به سوخت‌گيري نباشند.
يك نكته قابل توجه از تظاهراتهاي هزاران نفره كارگران و مردم در فرانسه، فضاي شاد و اعتراضي آنست. تظاهركنندگان با شعارهايشان و با موزيك و سوت زدن فضايي از اعتراض و شادي را در شهرها حاكم كرده اند. تظاهراتي كه در آن كارگران خود را بيش از هر وقت قدرتمند تر مي بينند. كارگران ميگويند كوتاه نمي آئيم. نميگذاريم بار بحران بر سر ما خراب شود. اتحاديه هاي كارگري زير فشار كارگران از يكسو و دولت از سوي ديگر قرار دارند و ميگويند دولت با تداوم طرح اقتصادي خود ، جامعه را به بن‌بست کشيده است. نيکلا سارکوزي و کريستين لاگارد، وزير اقتصاد کابينه او، اصلاح قانون بازنشستگي را تنها راه برون‌رفت از بحران مالي مي‌دانند. به گفته دولت صندوق بازنشستگي با سالانه ۳۲ ميليارد يورو (حدود ۳۵ ميليارد دلار) کسري روبروست و بالا بردن سن بازنشستگي تا ۶۲ و در سالهاي بعد تا ۶۷ سال، تنها راه تعديل اين کسري بودجه است.
به دنبال زخمي شدن يک دانش‌آموز در جريان تظاهرات دوم اکتبر، دولت به مأموران پليس دستور داده است که از شدت عمل با معترضان پرهيز کنند و از به کار بردن باتوم خودداري ورزند. در جريان اين اعتراضات در شهرهاي ليون و حومه پاريس درگيري‌هايي بين تظاهرات كنندگان و پليس بوجود آمد كه تا شامگاه جمعه ٢٣ مهر ۲۲ مأمور پليس زخمي شدند. به گفته وزارت کشور در درگيري‌هاي پراکنده ۲۶۴ نفر دستگير شده‌اند . فرانسه يكپارچه اعتراض و مبارزه است

كارگر كمونيست ١٣٥، ٢٤ مهر ٨٩.*

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: