شهلا دانشفر

خوش آمديد

انفجار اعتراضات مردم و استیصال مراجع تقلید

جعفر سبحانی از مراجع تقلید جمهوری اسلامی در قم در دیداری با اعضای دبیرخانه تشکلهای اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد در این شهر در مورد حضور زنان در دانشگاهها و ادارت اظهار نظر کرده و گفت: “یکی از ریشه‌های بیکاری امروز این است که دختر‌ها جای پسر‌ها را در دانشگاه‌ها و پست‌های دولتی گرفته‌اند، خانه‌ها بی‌زن و جوان‌ها بیکار هستند “. و بعد بعنوان راه حلی برای حل  معضل بیکاری و تورم در جامعه اظهار میدارد:”مشکل بیکاری و تورم در جامعه با کاهش سهمیه حضور دختران در دانشگاه‌ها و محیط‌های کاری تا حدی حل می‌شود.” آخر سر هم چنین نتیجه میگیرد که: “به طور مثال باید در دانشگاه‌ها ۲۵ درصد سهمیه به زنان و ۷۵ درصد به مردان اختصاص داده شود چرا که مردان نان‌آور هستند”.

۲۲ تیر ماه امسال نیز سایت “تریبون مستضعفین” با انتقاد از گسترش آگهی استخدام منشی زن در مطبوعات اشاره ای به گفته خامنه ای کرده است که میگوید شغل منشی‌گری “تکبر” زنان را از بین می‌برد در حالی که “برای زن‌ها در مقابل مرد بیگانه، جزو چیزهایی ممدوح است که متکبر باشند”.

هشتم اردیبهشت امسال هم هاشم حسینی‌ بوشهری٬ عضو هیات رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفته بود: “نباید فضای جامعه به گونه‌ای باشد که مردان در خانه مشغول نگه‌داری بچه و خانه‌داری باشند و زنان در ادارات مختلف پرسه بزنند.” برخی دیگر از همین قماش حجت الاسلام ها و خطبای  نماز جمعه هایشان از قبیل جنتی و غیره بارها و بارها در گفتارهایشان زنان و دختران را عامل برخی “ناهنجاریهای اجتماعی” معرفی کرده و به طرز خنده آوری حتی بلایایی طبیعی چون زلزله و سیل و غیره را نیز خشم خدا در قبال “بدحجابی” زنان اعلام کردند. آخر سر هم در همین تابستان دیدیم که از فرصت تعطیلات دانشگاه و نبود دانشجویان استفاده کردند و دختران را از تحصیل در ۳۶ رشته دانشگاهی محروم نمودند.

حرفهای این آیات عظام واقعا بوی گند و تعفن میدهد. تنها مغز بیمار این فسیل های پوسیده اسلامي است که چنین خزعبلاتی از آن تراوش میشود. واقعیت اینست که همیشه استدلالات  دولت های فاشیست در برابر بیکاری و بحران اقتصادی جامعه از همین دست بوده است. رژیم اسلامی همیشه با چنین استدلالاتی تلاش كرده است که تحت عنوان اینکه کارگر افغان، کارگر عراقی و يا “اتباع بيگانه” جای اشتغال کارگر ایرانی را گرفته است، اعتراض جامعه را از نشانه گرفتن به کل نظام به طرف این بخش های محروم جامعه منحرف سازد. آپارتاید جنسی نیز شکل دیگری از همین سیاست فاشیستی رژیم است که در قبال زنان انجام میگیرد. جعفر سبحانی با اين سخنانش پرچم پاکسازی قومی و آپارتاید جنسی را با هم بلند کرده است.

سی وسه سال است که جمهوری اسلامی  کارش همین است. تبعیض جنسیتی، جدا سازی جنسیتی در محیط های کار، در پارکها، اتوبوسها، دانشگاهها، مدارس و همه اماکن عمومی و اجتماعی به همراه حجاب اجباری تلاش های هر روزه این رژیم در قبال مردم برای محکم کردن پایه های حاکمیت اسلامی بوده است. از همين رو مبارزه عليه قوانين ارتجاعي اسلامي، مبارزه عليه حجاب و تبعيض جسنيتي همواره يك عرصه دايمي نبرد زنان، جوانان و كل مردم عليه رژيم اسلامي بوده است.

 اما امروز رژیم اسلامی و مراجع تقلیدش در اوج استیصالشان است كه دارند با چنین وقاحتی در مورد طرحهای جداسازی هایشان در دانشگاهها و در قبال زنان سخن میگویند. صحبت هاي سبحاني و امثالهم  را هم بايد در متن شرايط سياسي امروز جامعه ديد. سبحاني از بيكاري جوانان سخن ميگويد چون میدانند که هزاران کارگری که از کار بیکار شده اند و جمعیت میلیونی کارگران بیکار یک بمب انفجاری برای انهدام کل این نظام اند. می بینند که کارگران دارند به جلو می آیند. در برابر چنین موجی است که سران اين حكومت و مراجع تقليدشان چنین به هذیان گویی افتاده اند و بطور واقعي  براي عقب زدن فضاي اعتراضي جامعه و تداوم تهاجماتشان به زندگی و معیشت کل جامعه چنين دست به دامان قوانين ارتجاعي اسلاميشان شده اند.

 اساس قوانین این جانیان بیحرمتی به زن، بیحرمتی به انسان و به بشریت است. از نظر اينها زن يك كالاي جنسي و عامل و باني فساد در جامعه است و بنابراين بايد در بند حجاب و از چشم نامحرم دور باشد. بايد در خانه بماند و در قبال نفقه ای که میگیرد وظايف همسرداري اش را به جا آورد و كار خانگي اش را نيز به نحو احسن به پيش برد. اينها همه قوانين الهيشان است و طبعا عدول از اين قوانين  خشم خدا  و بلاياي طبيعي را سبب خواهد شد. چنانكه گفتند مسبب زلزله آذربايجان شرقي نيز همين زنان “بدحجاب” بوده اند. به زعم اين مرتجعين كپک زده مرد هم اين وسط نه فكري دارد و نه تعقلي و در نتيجه اگر زن مورد تجاوز قرار ميگيرد، اگر خشونتي عليه زن صورت ميگيرد، علتش “بدحجابي” و از دست رفتن کنترل و تمرکز مردان است. اينها همه چرندياتي است كه سي و سال است كه اینها دارند بر اساسش حكومت میکنند و حکم میرانند. اينها همه احكامي است كه در مورد آنها بارها و بارها در نماز جمعه ها و در رساله هايشان در موردش بحث و خطابه داشته و نوشته اند. پاكسازي زنان در عرصه اجتماع، در دانشگاه و در محيط كار نيز در ادامه همين رشته از اقدامات و احکامشان قرار دارد. در تقابل با این جنایتکاران مرتجع مردمي را مي بينيم که همواره ایستاده و زیر بار قوانین اسلامی رژیم نرفته اند و این خود یک عرصه مهم جدال آنان با رژیم اسلامی بوده است. نکته مهم اینست که این جدال هر روزه را امروز باید در متن شرایط انفجاری جامعه ديد تا بيشتر روشن شود كه چرا مراجع تقلید رژِیم چنین به تکاپو افتاده اند. بايد اين شرايط را ديد تا متوجه شد كه چرا رژیم برای پیاده کردن طرحهای اسلامی اش چرا چنین به تقلا افتاده است و از بسیج نیروی انتظامی تا طلبه های قم و آیات عظامش را بسیج کرده است و از جمله  بحث بر سر اجرايي كردن طرحهاي تبعيض جنسيتي در دانشگاه ها و كل جامعه بالا گرفته است.

خودشان دارند از شورش گرسنگان سخن ميگويند و در همین چهارشنبه اعتراضات هزاران نفره مردم در تهران علیه فقر و گرانی و با شعار علیه رژیم اسلامی، شروع نوید بخشی از اعتراضات مردم به جان آمده از فقر و فلاکت بود. قبل از آن نیز تظاهرات اخیر هزاران نفر از مردم شهر نیشابور با شعار ننگ بر گرانی را داشتیم که مردم با شعارهایشان و با اعتراضشان کل این حکومت را به چالش کشیدند. در عین حال ما در همین مدت طومار اعتراضی هزاران کارگر علیه فقر و گرانی و با خواست افزایش دستمزدها را داشته ایم که در ابعادی اجتماعی و گسترده ادامه دارد. همچنين تجمعات اعتراضی هر روزه کارگران بخاطر دستمزدهای پرداخت نشده و علیه بیکارسازیها در این شهر و آن شهر در کارخانجات مختلف و در مقابل مراکز قدرت حکومت را نيز برقرار است  و شهرهای مختلف چون اصفهان، خوزستان و غیره به کانونهای داغ اعتراض علیه فقر و حاکمیت این رژیم تبدیل شده است.

طبیعی است که در چنین شرایطی مراجع تقلید حکومت نظیر سبحانی و غیره چنین به هذیان گویی بیفتند. بویژه اینکه این رژیم تا همین جا در عرصه حجاب و به تسلیم کشیدن جوانان در گردن گذاشتن به قوانین ارتجاعی اسلامی اش شکست بزرگی خورده است. حرف هر روزه شان اینست که از حجاب و اسلامشان چیزی به جا نمانده است. فضای خیابانها و دانشگاهها و جوانان دارد این را به روشنی نشان میدهد. از همین رو مساله امروز برای اینها نه خود نفس حجاب و یا جداسازی زن و مرد، بلکه اساسی تر از آن حفظ نظام و به نمایش گذاشتن کنترلشان بر اوضاع است. چون برای حکومت اسلامی جاری نگاهداشتن قوانین اسلامی و حجاب و جداسازیهای جنسیتی معنی بود و نبودش را دارد و هویتی است.

سخنان سبحانی و دیگر مراجع دینی حکومت اسلامی و اساسا شدت دادن رژیم به اجرای طرحهای اسلامی اش را در پرتو چنین شرایطی باید دید. به عبارت روشنتر اينها همه آخرين تقلاهاي اين رژيم براي حفظ خود است. اما پس از گذشت ۳۴ سال رژیم نتوانسته است قوانین اسلامی را به مردم حقنه کند. این مبارزه با این قوانین اسلامی هر روز شدت بیشتری می یابد و می رود تا رژيم اسلامي را بايد با كليه  قوانين ارتجاعيش به زباله دان تاريخ بیندازد.

 چهاردهم مهرماه 91

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: