شهلا دانشفر

خوش آمديد

این هفته، هفته بازنشستگان ذوب آهن بود

مصاحبه با شهلا دانشفر

بازنشستگان ذوب آهن با برگزاری تجمع های اعتراضی توانستند حقوق های معوقه خود را دریافت کنند. علاوه بر آن دولت در مقابل فشار اعتراضات آنها ناچار شد که چند درصد به حقوق آنها اضافه کند. خواسته ها بازنشستگان بسیار بالاتر از اینها است اما این یک پیروزی ویک گام به جلو برای بازنشستگان به شمار می آید . حزب از اولین روز برگزاری این تجمع های اعتراضی یعنی شنبه ۲۵ شهریور با صدور اطلاعیه هایی گزارش هایی از مبارزه بازنشستگان منتشر کرد. در این گزارش ها به ویژگی های این تجمع های اعتراضی اشاره شده است. با شهلا دانشفر به گفتگو می نشینیم تا جزئیات بیشتری از این حرکت، نکات برجسته، اهمیت و تجربیات بدست آمده از آن را برای خوانندگان انترناسیونال بگوید. ما این موفقیت بازنشستگان ذوب آهن را به آنها تبریک می گوئیم.

با تشکر از شهلا دانشفر برای انجام این مصاحبه

انترناسیونال

انترناسیونال: دلیل برگزاری تجمع های اعتراضی بازنشستگان ذوب آهن چه بود؟

شهلا دانشفر: قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم، لازم است به کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان بخاطر دو هفته مبارزه جانانه برای نقد کردن طلبهایشان و بخاطر اعتراضاتشان علیه فقر و گرانی، و موفقیتهای تا کنونی آنها تبریک بگویم. به سهم خودم دست تک تک رهبران و سازماندهندگان این حرکت مهم اعتراضی را به گرمی میفشارم. بطور واقعی مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان و موفقیت آنها در گرفتن دو ماه از طلبهایشان و خبر افزایش چند درصدی به حقوقهایشان، یک اتفاق سیاسی مهم است و در برابر همه کارگران و همه بخش های مختلف جامعه که عینا با همین معضل دستمزدهای پرداخت نشده روبرو هستند، راه نشان داد. اما اجازه بدهید به سراغ سوال شما بروم.

دو هفته متوالی است که کارگران بازنشسته ذوب آهن با تجمعاتشان و با برپایی پیکت اعتراضی و جاده بستن دستمزدهای معوقه خود را طلب میکنند. نقطه اوج این اعتراضات سه روز شنبه و یکشنبه و دوشنبه هفته جاری بود که جمعیتی بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار به خیابان آمدند و با شعارهایی چون “مرگ بر دولت بی کفایت، مرگ بر براتی، براتی دزد محاکمه باید گردد”، فریاد اعتراض خود را علیه فقر و گرانی بلند کرده و حق و حقوقشان را طلب کردند. این کارگران  از ماه تیر دستمزدی دریافت نکرده بودند. بعلاوه اینکه آنها بابت مابه التفاوت افزایش دستمزدهایشان طلبهایی دارند که از زمان بازنشستگی آنها تاکنون پرداخت نشده است. در سال گذشته به کارگران شاغل در ذوب آهن 30  درصد افزایش حقوق و به کارگران بازنشسته تنها ده درصد افزایش حقوق تعلق گرفته است. کارگران بازنشسته به این مساله معترضند و خواهان دریافت این ما به التفاوت هستند. بگذریم که حتی همان دستمزدی که به کارگران شاغل داده میشود حداقل سه برابر زیر خط فقر است. در هر حال الان زیر فشار اعتراضات کارگران بازنشسته حکمی مبنی بر افزایش دستمزدهایشان به میزان ۳۰ درصد صادر شده است. در این در حکم قید شده است که این ما به تفاوت افزایش دستمزد از اول فروردین ۹۱ محاسبه خواهد شد. اما همین تصمیم نیز هیچ ضمانت اجرایی ندارد. زیر اجرای آن به زمان  تامین نقدینگی و واگذاری سهام شرکت حواله داده شده است. مسولان دولت و ذوب آهن اصفهان و بازنشستگی با صدور چنین حکمی و با وعده افزایش سی درصدی حقوقها تلاش دارند که  فضای اعتراض کارگران بازنشسته را بخوابانند و نه تنها این بلکه این اعتراضات را به عنوان اهرم فشاری در کشاکش های درونی خود و  برای فروش فوری سهام شرکت و به جیب زدن پولی بیشتر بکار برند. اما دست همه اینها برای کارگران رو شده است.  کارگران اعلام کرده اند که نه تنها پیگیر اجرایی شدن این حکم خواهند بود بلکه خواهان دریافت مابه التفاوت افزایش حقوق هایشان از همان زمانی که بازنشسته شده اند و همچنین خواهان افزایش فوری حقوق هایشان  هستند.

بدین ترتیب شما می بینید که چگونه کارگران برای گرفتن ذره ذره دستمزدشان باید بجنگند تا حقشان را بگیرند. آنهم کارگران بازنشسته که بهترین سالهای زندگیشان را کار کرده اند. از دستمزد ماهانه خود  مرتبا پولی بابت ایام بازنشستگی پرداخت کرده اند و حالا در  بجای داشتن برخورداری از رفاه و آسایش و یک زندگی آرام، برای گرفتن همان چندرقاز حقوقش باید به این صورت بجنگند.

انترناسیونال: از نظر شما اهمیت و جایگاه حرکت اعتراضی کارگران بازنشسته صنایع فولاد ذوب آهن اصفهان چیست؟

شهلا دانشفر: هفته ای که گذشت هفته مبارزات کارگران بازنشته ذوب آهن اصفهان بود. پخش خبرهای آن توسط کانال جدید توجه مردم شهر اصفهان و شهرهای دیگر را به خود جلب کرد. به نظر من نفس برپا داشتن چنین اجتماعی با چنین ابعادی خود یک اتفاق سیاسی مهم است. بطوریکه مستقیما روی فضای شهر اصفهان تاثیر گذاشت و به موضوع بحث مردم تبدیل گردید.

همانطور که بالاتر اشاره کردم مساله دستمزدهای پرداخت نشده مساله بخش عظیمی از کارگران و نه تنها کارگران، بلکه معلمان، پرستاران و بخش های دیگری از همین کارگران بازنشسته و در کل حقوق بگیران جامعه است. مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان به جمعیت میلیونی کارگران و بخش های مختلف جامعه که با معضل دستمزدهای پرداخت نشده روبرو هستند، راه نشان داد و یک الگو است. این مبارزات نشان داد که تنها راه برای عقب زدن تعرضات رژیم اسلامی به زندگی و معیشتشان و تنها راه برای مبارزه علیه فقر و گرانی مبارزات متحد ماست. از این نظر نیز مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن جایگاه ویژه ای پیدا میکند.

در عین حال مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان بیش از هر چیز نشانگر فضای پر جنب و جوش اعتراضی جنبش کارگری و اساسا کل جامعه است. از نظر من باید اعتراضات کارگران بازنشسته ذوب آهن را در کنار تظاهرات مردم شهرنیشابور علیه گرانی، فراخوان معلمان به اعتراض علیه فقر و گرانی و مبارزات هر روزه مردم در خیابان با اوباش رژیم اسلامی دید. شما در سخنرانی های کارگران در این اجتماعات می بینید که چگونه از افزاش صددرصدی تورم و افزایش ۱۵ درصدی دستمزدهایشان سخن گفته و صدای اعتراضشان را علیه فقر و فلاکت بلند میکنند. اینها همه به روشنی اهمیت و جایگاه مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن را در فضای سیاسی امروز جامعه نشان میدهد.

اکنون کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان در موقعیت بسیار قویتری قرار دارند. این کارگران بار دیگر توانستند قدرت مبارزه متحد خود را ببینند و همین امروز نیز خواستهایی دارند. از جمله مابقی طلبهایشان را میخواهند. خواستار افزایش فوری دسمزدهایشان هستند و فقر و گرانی افسار گسیخته جانشان را به لب رسانده است. ۳۰ هزار کارگر بازنشسته ذوب اهن اصفهان به همراه خانواده هایشان نیروی عظیمی در مبارزه علیه فقر و فلاکت حاکم بر جامعه هستند.

 

انترناسیونال: این حرکت چه ویژگی هایی داشت؟

شهلا دانشفر: صف متحد و سازمانیافته کارگران، نقشی که زنان کارگر بازنشسته ایفا کردند، شرکت خانواده های کارگری، استفاده از کانال جدید به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی و جلب حمایت مردم، پیگیری و پافشاری کارگران بر روی خواستهایشان، همه و همه از جنبه های بسیار مهم و ویژگی های مبارزات کارگران بازنشسته ذوب آهن بود.

همانطور که اشاره کردم دو هفته متوالی است که این کارگران مرتبا جمع میشوند، اولتیماتوم میدهند و اعتراض میکنند تا حق و حقوقشان را بگیرند. نکته قابل توجه اینکه برگزاری همین اجتماعات است که صف کارگران را متحد نگاه میدارد و ما شاهد این هستیم که در پایان هر تجمع گام بعدی را کارگران در همانجا روشن کرده و به این شکل این نیرو هر روز جمع تر و سازمانیافته تر میشود. تا جاییکه جمعیت کارگران معترض در روز سه شنبه به ۴ هزار نفر میرسد. این اتفاق بار دیگر بر جایگاه برگزاری اجتماعات کارگری و تبدیل آن به محلی برای تصمیم گیری و متحد نگاهداشتن صف اعتراض کارگران تاکید میگذارد. نکته اینجاست که این اجتماعات را باید منظم و هر هفته برگزار کرد. آنرا تبدیل به تشکل و سازمان خود کرد تا جرات نکنند که دستمزد کارگران را ماهها به گرو بگیرند و حق و حقوش راندهند.

ویژگی دیگر حرکت کارگران بازنشسته نقش زنان بازنشسته بود. شما در حاکمیت آپارتاید جنسی رژیم اسلامی سخنرانان زن را می بینید که در اجتماعی سه چهار هزار نفره پشت میکروفون قرار میگیرند و علیه تبعیض و فقرو گرانی سخن میگویند. این یک ویژگی مهم این حرکت اعتراضی بود.

روز سه شنبه بود که ما شاهد شرکت خانواده های کارگران در تجمع اعتراضی آنان بودیم. پیوستن این نیرو فضای دیگری به حرکت داد. توانست بیش از پیش به این حرکت برحق کارگران چهره اجتماعی دهد و ابعاد واقعی این اعتراضات را جلوی چشم جامعه بگذارد. این حرکت بار دیگر نقش و جایگاه شرکت خانواده های کارگری را در تقویت و اجتماعی کردن اعتراضات کارگری به ما نشان داد.

همانطور که اشاره کردم یک ویژگی مهم دیگر حرکت اعتراضی کارگران بازنشسته اصفهان استفاده از کانال جدید به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی و جلب حمایت بود. واقعیت اینست که استفاده از کانال جدید، استفاده از رسانه های اجتماعی، ابزارهایی است که میتواند صدای یک اعتراض معین را جهانی کند. میتواند نیروی اجتماعی بسیاری را در حمایت از آن اعتراض بسیج کند. شما در خبرها می بینید که روز سه شنبه وقتی که پرداخت دو ماه از طلب  کارگران شروع میشود و این پول ابتدا تنها به حساب بخشی از آنان واریز میگردد. اما بازنشستگان در مقابل کانون بازنشستگی جمع هستند تا فشار بیاورند که مبادا وسط راه زیر وعده هایشان بزنند و این پرداخت ها ادامه نیامد. افرادی از مردم شهر به آنان مراجعه و اعلام میکردند و میگفتند که از طریق کانال جدید خبر را گرفته اند. این اولین بار نیست که در جریان اعتراضات مردم چنین اتفاقی می افتد. ما در جریان اعتراضات دیگری نیز عین این گفته را شنیده ایم. نمونه کارگران بازنشسته بار دیگر اهمیت استفاده از ابزاری چون کانال جدید و تماس با حزب را برجسته میکند. میخواهم از همین فرصت استفاده کنم و به همه کارگران و کل جامعه فراخوان بدهم که با کانال جدید و حزب خود در تماسی فشرده تر باشند.

انترناسیونال: حمایت سایر گروههای مردم از این اعتراض به چه میزان و به چه شکل هایی بود؟

شهلا دانشفر: ببینید امروز شرایط جامعه طوری است که به محض اینکه مردم از حرکت و اعتراضی مطلع  میشوند به هر شکلی که شده حمایت خود را نشان میدهند. برای همین است که رژیم نیز فورا نیروهای سرکوبگر خود را بسیج میکند، تمام مسیر ها را می بندد تا مبادا تعداد بیشتری از مردم به آن بپیوندند. در جریان تجمع کارگران بازنشسته ذوب آهن نیز نیروی انتظامی بسیاری بسیج شده بود. خیابانها را کاملا مسدود کرده بودند  وگرنه بدون شک جمعیت ۴ هزار نفره اعتراضی کارگران بازنشسته و خانواده هایشان به یک تظاهرات بزرک و وسیع در سطح شهر تبدیل میشد.

بعلاوه ما دیدیم که  قدرت تجمع کارگران بازنشسته به حدی بود که رژیم کاملا محتاط بود. نیروهای انتظامی نظاره گر بودند. فقط لباس شخصی هایشان بودند که از کارگران عکس میگرفتند و یا دوربین های مردم را میگرفتند. با اینحال شما حمایت مغازه دارانی که در طول مسیر بودند را دیدیم که برای تجمع کنندگان آب و چای می آوردند، تلفن مغازه هایشان در اختیار کارگران قرار میدادند که اگر کاری دارند از آن استفاده کنند. کسانی هم که توانسته بودند خود را به تجمع کارگران برسانند، حمایت خود را از کارگران معترض اعلام میکردند. بطور نمونه یکی از حمایت کنندگان این اعتراض با تهیه بیسکویت و نان از تجمع کنندگان پذیرایی میکرد. اینها همه نمونه های جالبی از همبستگی مردم با اعتراضات کارگران بازنشسته ذوب آهن بود که به این اعتراضات قدرت و اعتماد به نفس میداد.

انترناسیونال: آیا بجز نقاط قوت مبارزه بازنشستگان، وضعیت خود رژیم یعنی در حالت تدافعی بودن و هراس آن از گسترش اعتراض ها، در این پیروزی تاثیر داشت؟

شهلا دانشفر: روشن است که اینطور است. جامعه از فرط فقر و فلاکت به حد انفجار رسیده است. جرقه ای از این انفجار را در نیشابور دیدید. آنجا هم نیروهای سرکوبگر رژیم نظاره گر شده بودند. چون رژیم میداند که هوا پس است. در جریان تجمعات کارگران بازنشسته ذوب آهن نیز عینا داستان از همین قرار بود. این وضعیت به مبارزات کارگران و مردم روحیه و اعتماد به نفس بیشتری میدهد.

رژیم اسلامی امروز بیش از هر وقت در استیصال است. نزاعهای داخلی حکومت آنهم با در پیش بودن مضحکه انتخابات بعدیشان برای ریاست جمهوری هر روز بالا تر میگیرد. قاتلان مقابل هم ایستاده اند  و ارقام جدید تری از دزدی ها و جنایاتشان رو میشود. در سطح بین المللی نیز جمهوری اسلامی از همیشه منزوی تر و مطرود تر است. کار دیگر دارد به بسته شدن سفارت خانه های این رژیم کشیده میشود. بشار اسد یار نزدیک حکومت اسلامی دارد میرود و کنفرانس غیر متعهدهایشان را هم دیدیم که به چه افتضاحی برای این حکومت تبدیل شد. مردم همه این خبر ها را دنبال میکنند و بر این وضعیت واقفند. روشن است که اینها همه در مبارزاتی مردم تاثیر مستقیم دارد. به عبارتی روشنتر این وضعیت خود یک ویژگی مهم مبارزات کارگری در این دوره است. و میتوانم بگویم ما با دور جدیدی از اعتراضات کارگری روبروییم.

انترناسیونال: چه درسهایی از مبارزه بازنشستگان ذوب آهن می توان گرفت؟

در سولاات بالا به این سوال شما به شکلی پاسخ دادم. درسهای این مبارزات دریافتن جایگاه و اهمیت مجامع و اجتماعات کارگری به عنوان مکانی برای متحد کردن صفوف اعتراضاتشان و تبدیل هر حرکت اعتراضی خود به یک قدرت نمایی بزرگ است.

این مبارزات اهمیت تجمع کردن در مقابل مراکز قدرت رژیم اسلامی را نشان داد. تبدیل مراجعی چون مجلس اسلامی، دفتر احمدی نژاد، فرمانداری ها، استانداری ها و غیره به مراکز اجتماعات اعتراضی خود و کانون های داغ اعتراض، از طرف بخش های مختلف مردم، بیشتر در معرض توجه است و حمایت بیشتری به خود جلب می کند. همانطور که کارگران بازنشسته با تجمع ۴ هزار نفره خود مقابل استانداری توجه کل مردم شهر را به حرکت اعتراضی خود جلب کردند و روح اعتراضی جدیدی در فضای شهر بوجود اوردند.

از دیگر درسهای این مبارزات نقش مهم شرکت خانواده ها در اعتراضات کارگران بعنوان فاکتوری برای تبدیل اعتراضات کارگری به حرکتی قدرتمند و اجتماعی است.

همچنین بار دیگر اهمیت استفاده از کانال جدید بعنوان ابزاری برای وصل شدن اعتراضات بخش های مختلف جامعه و اطلاع رسانی وسیع اجتماعی نشان داده شد.

اینها همه دستاوردهای کارگران بازنشسته ذوب آهن است. دستاوردهای جنبش کارگری است. این دستاوردها را باید به سکوی پرشی برای برداشتن گام های بعدی تبدیل کرد.

سی و یکم شهریورماه 91

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: