شهلا دانشفر

خوش آمديد

سخنی با کارگران بازنشسته صنایع فولاد ذوب آهن اصفهان

دوستان عزیزم!

قبل از هرچیز موفقیت شما در گرفتن حقوقهای پرداخت نشده تان را صمیمانه شادباش میگویم. مبارزه متحدانه و پیگیرانه شما و خانواده هایتان برای نقد کردن طلبهایتان براستی یکی از نقاط درخشان مبارزه کارگران علیه کارفرمایان مفت خور و در برابر حکومت اسلامی است. این موفقیت در کنار مبارزات متعدد کارگری در هفته های اخیر نشان دهنده جنب و جوش تازه ای است که در میان کارگران علیه فضای فلاکت موجود و چنگ اندازی صاحبان سرمایه و دولتشان به حقوق ابتدایی کارگران به جریان افتاده است. مبارزه شما کارگران بازنشسته صنایع فولاد ذوب آهن را باید در کنار طومار ۲۰ هزار کارگر با خواست افزاش دستمزد دید و تلاش کنیم که با درس آموزی از همه اینها صف سراسری و متحدی را در برابر تمامی آن چشم انداز تیره و تاری که طبقه سرمایه دار پیش روی ما قرار داده است، ایجاد کنیم.

دوستان عزیز!

شما کاری کردید که مقامات دولتی زیر فشار اعتراضاتتان  دو روز متوالی به تلویزیون بیایند و رسما و رو به جامعه اعلام کنند که حق با کارگران است و ناگزیر به پاسخگویی شوند. به دنبال یک ماه تجمعات اعتراضی پر شور شما موفق شدید که مقامات مسئول حکومت را وادار به گردن گذاشتن به خواست پرداخت فوری دستمزدهای معوقه خود کنید. آنها حتی ناگزیر شدند که حکم صادر کنند و بر اساس آن ۳۰ درصد افزایش دستمزدهایتان را اعلام کنند. درست است که پرداخت این افزایش دستمزد و ما به التفاوت آن از آغاز سال ۹۱ و در صورت فروش سهام کارخانه انجام خواهد گرفت. ولی نفس این تصمیم یک عقب نشینی است و شما کارگران را در موقعیت قدرتمند تری قرار داده است.

دوستان!

شما سالها کار و تلاش و مبارزه کرده اید و گنجینه ای از تجربه هستید؛ باید همه این تجربیات را به کل جنبش اعتراضی کارگری انتقال داد. باید درسهای آموزنده مبارزاتتان و از جمله مبارزات  اخیرتان  را به نقطه قوتی برای پیشبرد قدرتمند مبارزات کل کارگران تبدیل کنیم.

در شرایطی که معضل دستمزدهای پرداخت نشده به سیاست معمول در جمهوری اسلامی تبدیل شده است،  مبارزات قدرتمند و سازمانیافته شما خصوصا در یکماه اخیر الگوی خوبی از مبارزه متحد برای نقد کردن دستمزدهای پرداخت نشده و سد کردن تهاجمات رژیم اسلامی به زندگی و معیشت کارگران است. این مبارزات نشان میدهد  که تنها راه کارگران برای تحمیل خواستهای خود مبارزات متحد و پیگیر است.

پافشاری هر روزه شما بر روی خواستهایتان و برپایی تجمعات پرشور در وسط شهر، حضور خانواده هایتان در این تجمعات و نیز نقش زنان کارگر در این مبارزات و کشیده شدن این اعتراضات به سطح جامعه همگی الگوهای مدرن و آموزنده ای از مبارزه و اعتراض بود.

شما 32 هزار بازنشسته صنایع فولاد  اصفهان با خانواده هایتان نیروی بزرگی هستید و با این نیروی بزرگ میتوان هر خواست و مبارزه ای را با قدرت به جلو برد. خصوصا در شهری چون اصفهان با 900 هزار کارگر که بخش اعظم این کارگران با مشکلاتی چون دستمزدهای پرداخت نشده و یا خطر اخراج از کار روبروهستند، همچنین در شرایطی که کل مردم این شهر و کل جامعه بخاطر فقر و گرانی به حد انفجار رسیده اند، مبارزات شما تا همین جا یک اتفاق مهم سیاسی و یک پیشروی بزرگ برای همه کارگران است.

واقعیت اینست که اینها همه گوشه کوچکی از قدرت شما بود و امروز در موقعیت بسیار قدرتمندتری قرار دارید. شما به درست بدنبال اولین موفقیتتان با بیانیه ۵ ماده ای خود به جلو آمده اید و با دست گذاشتن بر خواستهایی چون درمان و بهداشت رایگان برای همه مردم، تحصیل رایگان در همه سطوح و برای همه مردم، افزایش فوری دستمزدها و پرداخت بموقع دستمزدها بطور واقعی پرچم خواستهای کل جامعه را بدست گرفته اید.

همچنین تاکید شما بر متحد ماندن و تداوم تجمعتتان تاکیدی حیاتی است. اعلام اینکه در روزهای یکشنبه و سه شنبه بطور منظم جمع میشوید تا خواستهایتان را پیگیری کنید و تلاش شما برای برپایی مجمع عمومی منظم هفتگی تان، پاسخی روشن به این نیاز فوری است. شما با این بیانیه و با این تصمیم بطور واقعی راه موثر متشکل شدن را در مقابل همه کارگران و کل جامعه گذاشته اید.

واقعیت اینست که جمهوری اسلامی بیش از هر وقت در استیصال است. نزاعهای درونی شان دوباره بالا گرفته است. خشم مردم از فقر و فلاکت شدت یافته است. مردم محروم ایران با خواستهایی انسانی دارند به جلو می ایند و حق و حقوقشان را طلب میکنند. مبارزات شما کارگران بازنشسته ذوب آهن و بیانیه مطالباتی تان گوشه ای از این حقیقت مهم است.

و بالاخره لازم میدانم بر یک نکته مهم دیگر تاکید کنم. شما در این مبارزات نقش تلویزیون کانال جدید را در انعکاس وسیع و اجتماعی اعتراضاتتان دیدید، این خود بار دیگر   اهمیت استفاده از ابزاری چون کانال جدید و تماس با حزب را برجسته میکند. بنابراین فراخوانم به شما و کل جامعه اینست که با کانال جدید و حزب خود حزب کمونیست کارگری در تماسی فشرده تر باشید.

با درود به همه کارگران

شهلا دانشفر

۱۸ مهر ۱۳۹۱

Advertisements

2 responses to “سخنی با کارگران بازنشسته صنایع فولاد ذوب آهن اصفهان

  1. mahdi September 16, 2013 at 14:35

    سلام..بنده امروز 25 شهریور در تجمع اعتراضی که متأسفانه توسط گروههای بی برنامه و شُل و ولی که شما از آنها تقدیر کردید بودم…تنها اعتراض اساسی توسط اینجانب مطرح شدو اساس دیدگاههای مطرح شده و بحثهای آقایان را زیر سوال بردم…زیرا این توافقات که بین آدمهای بالایی انجام میشود یک دروغ هماهنگ شده و بزرگ است…امروز حدود 300 نفر در این تجمع بودند که از این 300 نفر بیش از نیم بعد از ساعتی پخش شدند انگار آمده بودند تفریح…آنچه مانده بودند افرادی سالخورده بودند که فقط از قشر زحمت کش کارگری بودند وبه سادگی فریب میخوردند…فکر کنید نماینده شان رفته به دفتر معاون و بعد از ساعتی با یک پرونده آمده…و میگوید ایشان تازه یکماه است امده و کاری نمیتواند بکند چون این روندی قانونی است که 4 سال است در جریان است این هم پرونده اش….و همه میگویند خوب اگر اینجور است که چه کنیم !میگوید باید نامه ای بنویسیم و 50 میلیارد درخواستمان را بدهیم و هفته دیگر بیاییم ببینیم چی میشه!بنده هم سخن به اعتراض بلند کردم که آخر مد حسابی که اسم خودت رو گذاشتی فهیم این جماعت و کسی رو قبول ندار،کی به شما گفته این سند خوبی برای پراکنده شدن ماست؟از کجا معلوم این پرونده تا 10 سال دیگیر فقط یک پرونده نباشد؟آیا به نظر نمی رسد که آقایان منتظرند که این پیر مردان بمیرند و همه چیز برایشان به خوبی تمام شود؟چه تضمینی هست که این پرونده در جریان است و نتیجه میدهد؟چه وقتی تعیین کردید که دولت به شما جواب دهد؟آیا برنامه اجرایی را درخواست کردید؟شما طلب دارید نه آنها …بنابراین شما باید از آنها برنامه زمانی بخواهید که بتوانید در رسانه های داخلی و خارجی پیگیری کنید و اگر قرار باشد بایید اینجا که مثل امروز هیچ خبر نگاری را نگذارند بیاید و خودشان شما را همان خارو خاشاک سری قبلی اعلام کنند و جمعی که قریب 300 تا 500 نفر بوده را با جمله تنها 60 نفر اعلام کنند و آنهم 10 سال طلب شما را در حقوق نقدی به سه ماه و بیمه و قوانینی که در مجلس برایتان گذاشته و تصویب شده و ابلاغ هم شده ولی اجرانشده را به عنوان یک طلب جزئی تلقی کنند چه فایده ای دارد؟اما متأسفانه جمعی که اینجا جمع میشوند دنبال تنها یک لقمه نان اند و فقط کافی است الان یک سوم یکماه حقوق را به حسابشان بریزند…تمام است…از این اجتماعات جدا از هم و غیر علمی و غیر حسابشده چیزی حاصل نمیشود…امروز پلیس امنیتی منطقه بنده را به جهت روشنگری به نام آشوبگر از جمع بیرون انداخت که تو داری جمع را از آرامش خارج میکنی!!!!!تا وقتی مردم خفه باشند و مثل (باید بگویم بلانسبت ولی اینها که من دیدم بلا نسبت نداشتند ولی بلانسبت)گوسفند باشند خوبند تا زمانی که دهنشان باز شد آشوبگرند و منافق….من الله التوفیق…

    • shahladaneshfar October 1, 2013 at 08:44

      سلام. ممنون که نظرتان را برایم نوشتید. تقدیر من از کارگرانی است که جمع میشوند، اعتراض میکنند و حقشان را طلب میکنند. تقدیر من از کارگرانی چون شماست که حضور دارد و اجازه نمیدهد سرکارگر شیره بمالند و راه را به کارگر نشان میدهد و در مقابل تفرقه افکنی های دولت و کارفرما می ایستد. روشن است که قدرت کارگران در تجمعاتشان است. آنجاست که قدرت خود را می بینند و ممکن است در این تجمعات و حرکات اعتراضی کمبودهایی نیز باشد. وظیفه ماست که این کمبود ها را ببینیم و شناخت آنها را به درسهایی آموزنده برای کارگران تبدیل کنیم. بعضا میبینیم که جریانات راست از نوع خانه کارگر و زیر مجموعه هایش جلو می افتند تا سوار موج اعتراض کارگر شوند. در این مواقع ما با گذاشتن تصویر روشنی از اعتراض مقابل کارگران و خواستهایی روشن میتوانیم آنها را از سر راه مبارزه مان عقب بزنیم. اینکه گفتید کارگر فقط نانش را می خواهد واقعی است. این حقیقت زندگی کارگر است. وظیفه ماست که راه عملی مبارزه برای خواستهای اساسی اش را مقابلش بگذاریم. متشکرم. .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: