شهلا دانشفر

خوش آمديد

اول مه، ۹۹ درصدي ها، كميته هبمستگي بين الملي كارگري

مصاحبه با شهلا دانشفر

در آستانه فرارسیدن اول مه روز، از شهلا دانشفر خواهش کردم تا با انترناسیونال مصاحبه ای داشته باشد و درباره فعالیتهای کمیته همبستگی بین المللی کارگری صحبت کند. این کمیته نه تنها برای فعالین کارگری بلکه برای بسیاری از مردم کشورهای مختلف جهان شناخته شده است. به نمایش در آوردن تصاویر کارگران زندانی ایران در اجلاس های سازمان جهانی کار، تلاش ها و کمپین های مختلفی که این کمیته در دفاع از مبارزات کارگران ایران در شهرهای مختلف دنیا به راه انداخته، تلاش کرده است حمایت نهادهای مختلف کارگری و افکار عمومی مردم دنیا را  از خواسته های کارگران ایران جلب کند. اعلام همبستگی سازمان های مختلف کارگری در نقاط مختلف جهان با مبارزات کارگران ایران و کارگران زندانی نتیجه این تلاش ها بوده است. توضیح بیشتر در باره فعالیت های این کمیته را از شهلا دانشفر هماهنگ کننده این کمیته می شنویم.

بهروز مهرآبادی

 انترناسیونال: اول مه امسال را چگونه می بینید و بعنوان یک فعال قدیمی جنبش کارگری،  چه احساسی نسبت به اول مه امسال دارید؟

 شهلا دانشفر: برای من اتفاقی چون فراخوان جهانی جنبش اشغال به برپايي اول مه در سراسر جهان٬ با شعار اول مه خیابانها در اشغال ما ۹۹ درصدی ها٬ بسیار شعف آور و شادی بخش است. این فراخوان بیانگر عظمت تحولاتی است که امروز ما در سطح جهان شاهدش هستیم. به این معنی که یک جنبش عظیم جهانی علیه سرمایه داری و با شعار همه قدرت بدست ما ۹۹ درصدی ها به پا خاسته است و نفس  این اتفاق امید بخش است و  افق روشنی در مقابل همه کارگران در سطح جهان بویژه در جایی چون ایران که در چنگ یکی از وحشی ترین حکومتهای سرمایه داری اسیر است، قرار میدهد.

 در ایران نیز خبرها حاکی از جنب و جوشی گسترده برای برپایی این روز است. از همین رو شاهد این هستیم که رژیم خود را آماده مقابله با برگزاری گسترده این روز میکند.

  واقعیت اینست که فقر و فلاکت بیسابقه ای که در جامعه حاکم است و نیز تعرضات هر روزه حکومت به زندگی و معیشت کارگران، از جمله بیکارسازیهای وسیعی که به گفته خودشان در آغاز سال جاری ۳۰ درصد قراردادهای موقت را در بر گرفته است،  جامعه را به حال انفجار درآورده است. برای نمونه در همین آغاز سال اعتراضات گسترده کارگری در مراکز مختلف کارگری علیه بیکارسازیها، علیه دستمزدهای پرداخت نشده و با خواست افزایش دستمزدها و غیره آغاز شده است. همچنین شاهد تجمعات هر روزه کارگران در مقابل مراکز اصلي جمهوری اسلامی، از جمله مراکزی چون مجلس اسلامی و تامین اجتماعی و ادارات کار و فرمانداری ها در شهرهای مختلف هستیم. این اعتراضات رژیم اسلامی را آنچنان وحشت زده کرده است که حتی در پاسخ به تقاضای مجوز از سوی مزدوران شوراهای اسلامی، محلی خارج از شهر در بیابانهای بهشت زهرا را برای آنان تعیین کرده اند! جالب است که در این میان و در دعواهای درون حکومت، مقامات مختلف شورای اسلامی صدایشان بلند شده و از اینکه کارگران دست به حرکتی خودجوش خواهند زد هشدار داده اند. طبعا باید با آمادگی و هوشیاری کامل نشان داد که کارگران اجازه نخواهند داد که اول مه به صحنه قشون کشی این جنابان برای امتیازگیری در نزاعهای درونیشان باشد. همانطور که هر گاه اینها خواستند چنین کنند، کارگران وسیعا به خیابانها آمدند و تریبونها و خیابانها را از آن خود کردند. بعلاوه موضوع گماردن جنایتکاری چون سعید مرتضوی در راس تامین اجتماعی و حمایت مزدوران شوراهای اسلامی به فضای  اعتراض در میان کارگران شدت داده است و خود این موضوع نیز یکی از موضوعات داغ کشاکش در درون حکومت است.

  در هر حال مدت کوتاهی به اول مه مانده است و انتظار میرود از سوی نهادها و تشکل های مختلف کارگری و از مراکز مختلف کارگری و بخش های مختلف جامعه  به مناسبت اول مه و برگزاری این روز فراخوان داده شود. بیانیه های سیاسی در همبستگی با فراخوان جهانی به این مناسبت داده شود.  با توجه به شرایط پر جنب و جوش کنونی، برای اول مه امسال باید با تمام قوا آماده شد و خود را برای هرگونه شرایطی آماده ساخت. همچنین همه شواهد حاکی از این است که میتوان به استقبال و تدارک یک روز بزرگ اعتراضی در اول  مه رفت. در چنین شرایطی میتوان در تمام کارخانجات و محلات و در دانشگاهها و کل جامعه به تدارک این روز رفت. میتوان روز اول مه را به روز اعتراض سراسری کل جامعه علیه فقر و گرانی و تبعیض و نابرابری تبدیل کرد.

 در هر حال  اگر بخواهم از احساسم نسبت به اتفاقی که در پیش است بگویم، برای من اول مه امسال  از یکسو  پیام آور یک روز بزرگ امید بخش و یک قدرت نمایی بزرگ کارگری است و از سویی دیگر برای داشتن  چنین روز با شکوهی، کارهای بسیاری در دستور کار همه ما قرار میگیرد که با تمام قوا باید به استقبالش برویم و برای انجامش نیرو بسیج کنیم و تدارک ببینیم .

 انترناسیونال: شهلا دانشفر کمیته همبستگی بین المللی کارگری که شما هماهنگ کننده آن هستید، بیانیه ای در همبستگی با فراخوان جهانی اول مه جنبش اشغال داده است، اول مه فرصت خوبیست که کمی در مورد کمیته همبستگی بین المللی کارگری و فعالیتهای آن هم صحبت داشته باشیم.

سوال اول معرفی این کمیته است: زمان شروع فعالیت، اهداف، نیروهای تشکیل دهنده و نقش خود شما در این کمیته چیست؟

 شهلا دانشفر: فكر ميكنم ده سالي از تشكيل اين كميته ميگذرد. هدف اين كميته انعكاس صداي اعتراض كارگران در سطح جهاني در دل يك همبستگي بين المللي كارگري است. من مسول سازماندهی و هماهنگ كننده فعاليتهاي كميته و بهرام سروش سخنگوي آن است. بعلاوه اين كميته در كشورهاي مختلفي چون انگليس، آلمان، فرانسه، سوئد، نروژ، ژاپن، تركيه، عراق و ایتاليا همكاراني دارد كه مسولين تماس با تشکلهاي كارگري و فعاليت در محل هستند. تلاش و فعاليت اين دوستان است كه در مجموع به ما امکان میدهد  كه بتوانيم همبستگي جهاني هر چه بيشتري را با مبارزات كارگران و مردم ايران جلب كنيم. در طول مدتي كه اين كميته فعاليت داشته است، خوشبختانه دوستاني از فعالين اتحاديه هاي كارگري در چندين کشور از جمله سوئد٬ كانادا٬ فرانسه٬ ايتاليا هم اكنون همكاران اين كميته هستند. و وجود اين فعالين کارگري در کميته همبستگي يك نقطه قدرت ما در پيشبرد اهدافمان است. در مورد نحوه كار كميته لازمست توضيح دهم كه به دليل تركيب اعضاي اين کميته که از کشورهاي مختلف با زبانهاي مختلف هستند، طبعا تشكيل جلسات روتين مشترك با همه همكاران خيلي ساده نيست. از اينرو فعاليت هاي كميته از طريق رابطه مستقيم با همكاران كميته در هر كشور و شرايط ويژه آن صورت ميگيرد. ضمن اينكه در مورد كمپين هاي سراسري ما تلاش ميكنيم جلسات ويژه مشترك با همه همكاران داشته باشيم.

 انترناسیونال: برای خوانندگان ما گوشه هایی از فعالیت های کمیته را بگوئید، چه آنها که انعکاس جهانی پیدا کرده اند و چه آنها که ممکن است از چشمها پنهان باشند؟

 شهلا دانشفر: طبعا اول مه یک روز مهم فعالیت برای نهادی چون کمیته همبستگی بین المللی کارگری است. ما همانطور که در سوال اول نیز شما به آن اشاره کرده اید  همبستگی خود را با فراخوان جهانی جنبش اشغال اعلام کرده و در پاسخ به خواست آنان از طریق تماسهای خود در هرکشور فراخوان جهانی آنان  را به زبانهای محلی کشورهای مختلف از جمله به زبانهای فارسی، عربی، ژاپنی، ترکی، سویدی، نروژی، فرانسوی و آلمانی ترجمه کرده و برای آنها ارسال نموده ایم. در ادامه این کار ما  تلاش میکنیم که به سهم خود این فراخوان و شعار محوری آن، شعار خیابانها در اشغال ما ۹۹ درصدی ها را  به گفتمان اول مه در کشورهای مختلف تبدیل کنیم. ما روز اول مه  با پلاکاردها و بنرهایمان و با شعارهای زنده باد سوسیالیسم، تمام قدرت بدست ما ۹۹ درصدی ها، زنده باد اول ماه مه. ما در هر کجا که هستیم در تظاهرات های این روز جهانی شرکت کرده و مبلغین مصمم این گفتمان خواهیم بود. در این روز عکس های کارگران زندانی را بدست گرفته و خواهان همبستگی جهانی با کارگران زندانی و مبارزات کارگران و مردم ایران خواهیم بود.

در همین رابطه فراخوان ما به کارگران و همه مردم در ایران این است که با بیانیه های خود همبستگی خود را با فراخوان جهانی جنبش اشغال و تعطیل کار در اول مه اعلام کنند و خیابانها را از آن خود کنند. اعلام کنند که گرامیداشت اول مه را حق مسلم خود میدانند  و با اعتراض علیه فقر و فلاکت و جهنمی که جمهوری اسلامی برای کارگران و کل جامعه ایجاد کرده، این روز را به روز اعتراض وسیع و سراسری خود تبدیل کنند. “اول مه همراه با کارگران جهان خیابانها را به اشغال خود دربیاوریم!”، این پیام من و این فراخوان من برای روز جهانی کارگر است.

 بعلاوه ميدانيد كه يك تلاش دايمي جمهوري اسلامي فشار آوردن بر روي رهبران و فعالين كارگري و از اين طريق جلوگيري از سازمانيابي اعتراضات كارگري و ايجاد رعب در ميان كارگران و كل جامعه است. از اينرو شاهد اين هستيم كه مرتبا فعالين و رهبران كارگري مورد تهديد و فشار قرار گرفته و  دستگير و زنداني ميشوند. جلب همبستگي جهاني و فشار دايمي بر روي جمهوري اسلامي براي عقب زدن اين تهاجم و تلاش براي آزادي كارگران زنداني يك عرصه مهم كار كميته همبستگي بين المللي كارگري است. در طول فعاليت اين كميته ما در دفاع از محمود صالحي از فعالين شناخته شده كارگري در ايران، دفاع از كارگران بازداشتي سنديكاي شركت واحد در سال ۸۴، دفاع از كارگران زنداني نيشكر هفت تپه در سال ۸۵ ، دفاع از دستگير شدگان اول مه ها  و بالاخره در رابطه با دستگيريهايي كه مرتبا صورت گرفته است کمپین هایی داشته ايم. خصوصا با توجه به فضاي انفجاري كه در جنبش كارگري و در كل جامعه حاكم است، در يكساله اخير جمهوري اسلامي فشارش را بر روي رهبران كارگري شدت داده است. از جمله براي شاهرخ زماني از فعالين كميته پيگيري براي ايجاد تشكلهاي كارگري ۱۱ سال حكم و براي محمد جراحي ۵ سال حكم زندان صادر شده است. بهنام ابراهيم زاده يك عضو ديگر كميته پيگيري نیز ۵ سال حكم زندان گرفته و زير فشار شكنجه هايي كه بر او وارد شده از سردرد و گوش درد رنج ميبرد. همچنین علي نجاتي از فعالين نيشكر هفت تپه را با وجوديكه عمل سنگين جراحي قلب بر روي وي صورت گرفته و پزشكانش تاكيد كرده بودند كه بايد در مرخصي باشد، دستگير و زنداني كردند. رضا شهابي از اعضاي سنديكاي شركت واحد را هم كه خطر فلج شدن وي را تهديد ميكند، از بيمارستان مستقيم به زندان انتقال دادند و بالاخره تكان دهنده تر از همه اينست كه عبدالرضا قنبري معلم معترضي كه در ۶ دي ۸۸ دستگير شده است، در خطر اعدام قرار دارد. اين درحاليست كه فعالین و رهبران کارگری مرتبا زیر فشار و تهدید به دستگیری قرار دارند و هم اکنون صدها فعال سیاسی نیز بخاطر اعتراضات و مبارزاتشان در زندانهای جمهوری اسلامی بسر میبرند. در تقابل با اين تهاجم ما كمپيني را اعلام كرده و تلاش كرده ايم مرتبا صداي اعتراض كارگران زندانی باشيم. اخبار مبارزات کارگران و  فشار بر روی فعالین کارگری و  دستگیریها را به گوش جهانيان برسانيم. در همين رابطه نيز در ۵ نوامبر ۲۰۱۱ به همراه سازمانها و نيروهاي سياسي ديگر آكسيوني سراسري در كشورهاي مختلف بر پا كرديم که با استقبال نسبتا خوبی روبرو شد. جدا از این بخش از کار یک عرصه مهم دیگر فعالیت ما حضورمان در اجلاس هاي سالانه آي ال او ، سازمان جهاني كار با خواست اخراج جمهوري اسلامي از تمام مراجع جهاني و از جمله سازمان جهاني كار بعنوان يك بخش مهم فشار ما بر روي حكومت اسلامي در ايران بوده است.

انترناسیونال: آیا فعالیت های کمیته همبستگی بین المللی کارگری انعکاسی در ایران و در میان فعالین کارگری داشته است؟ این کمیته تا چه حد در بین  فعالین کارگری ایران شناخته شده است؟

 شهلا دانشفر: هم کمپین های ما برای آزادی کارگران زندانی و هم حضور ما در اجلاس های سالانه جهانی آی ال او انعکاس وسیعی هم در داخل و هم در خارج کشور داشته است. عکس و تصاویر آکسیون های اعتراضی ما در آی ال او هر سال به موضوع داغ خبری بزرگترین رسانه های جهانی تبدیل شده است. بویژه شرکت رژیم اسلامی در آی ال او یک موضوع اعتراضات کارگران  در ایران است و ما هر ساله نامه های دلگرم کننده ای از فعالین  و رهبران کارگری در ایران در همبستگی با این حرکت خود دریافت کرده ایم. از سوی دیگر در رابطه با کارگران زندانی ما تلاش کرده ایم که همراهی کارگران از بخش های مختلف را نیز داشته باشیم و آخرین اخبار از این کارگران را بدست آوریم و به این معنا طبیعی است که  یکسر دیگر فعالیت های ما در ایران است.

 انترناسیونال: فکر می کنید این کمیته  تا چه حد توانسته در اهداف خود موفق باشد؟ برنامه های آینده و چشم انداز فعالیت های این کمیته را چطور می بینید؟

 شهلا دانشفر: من سعی کردم تصویری از فعالیتهایی که این کمیته داشته است بدهم. اما حقیقتش اینست که ما خوب عمل نکرده ایم. پتانسیل بسیاری برای جلب همبستگی جهانی کارگری وجود دارد. خصوصا در جهان امروز و تحولاتی که در سطح جهانی شاهدش هستیم میتوان در سطحی گسترده تر فعالیت داشت. ما باید خود را با امکانات جهان متحول امروز انطباق دهیم و فعالیتمان را گسترش دهیم. ما با کمبودهایی در زمینه نیروی انسانی کافی برای امر ترجمه اخبار و بیانیه ها از زبان فارسی به انگلیسی و تماس فشرده تر با اتحادیه های کارگری در کشورهای مختلف روبرو هستیم و  امیدوارم این کمبودها  را بتوانیم برطرف کنیم و پاسخگوی نیازهای امروز  مبارزات کارگران ایران و جهان و تحولات دنیای امروز باشیم.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: