شهلا دانشفر

خوش آمديد

جنب و جوش گسترده براي گراميداشت روز جهاني كارگر در ايران

 امسال جنب و جوش برگزاري اول مه ميتوان گفت گسترده تر از هر سال است. نگاهي به فراخوان ها و بيانيه هاي اعلام شده به مناسبت اين روز  به روشني بيانگر حال و هواي اول  مه امسال و در همچنين وضعيت انفجاري در محيط هاي كارگري و در سطح جامعه است:

 – ۲۵۰ تن از کارگران اخراجی شهرک صنعتی مورچه خورت اصفهان خود را برای تجمع در مقابل نهادهای دولتی در روز کارگر آماده میکنند.

 –  اتحادیه آزاد کارگران ایران روز سی ام فروردین ماه، طی نامه ای به فرمانداری شهر سنندج خواستار صدور مجوز و تامین امنیت راهپیمایی کارگران به مناسبت اول ماه مه در خیابان فردوسی این شهر شده است و این نامه به امضای جمعی از فعالین کارگری و کمیته هماهنگی نیز رسیده است.”

 – “انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه”، “جمعی از فعالین کارگری سنندج”، “جمعی از فعالین کارگری کامیاران”، “جمعی از فعالین کارگری سقز” ، “جمعی از فعالین کارگری اصفهان” ، “جمعی از کارکنان بیمارستان طالقانی کرمانشاه، جمعی از کارگران نیروگاه کرمانشاه و جمعی از دانشجویان کرمانشاهطی انتشار بیانیه ای اعلام كرده اند كه به فراخوان “جنبش اشغال لس آنجلس” و “اشغال لانگ بیچ” و جنبش “وال استریت” می پیوندند.

 – کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری طي اطلاعيه اي كارگران را  به اتحاد عمل و اعلام خواستهاي مشتركشان براي روز جهاني كارگر فرا خوانده و با اشاره به مبارزات كارگران در ايران و فراخوان جهاني جنبش اشغال، بر اتحاد و همدلي كارگران در ايران و در سطح جهان تاكيد ميگذارد.

 –  شماری از خانواده های كارگران زندانی در آستانه روز جهانی كارگر با انتشار بیانیه ای، خواستار آزاد شدن فرزندان خود شده اند.

 –  شاهرخ زمانی كارگر دربند در زندان مركزي تبريز كه ۱۱ سال حكم زندان گرفته است، طي نامه اي در رابطه با اول مه خواهان اتحاد عملهای هر چه گسترده تر در میان كارگران شده است.

 – جمعی از کارگران پتروشیمی بندر ماهشهر با انتشار اطلاعیه ای، اعلام كرده اند كه همگام و هم پیمان با دیگر کارگران به خصوص کارگران نفت و گاز جنوب با اعلام حمایت از کلیه تلاشها جهت برگزاری مراسم روز کارگر، در مراکز کار خود با ١٠ دقیقه سکوت به یاد تمامی کارگران و فعالین کارگری دربند در ابتدای ساعت کاری روز جهاني كارگر را گرامی خواهند داشت.

 – جمعی از کارگران کردستان در پشتیبانی از فراخوان جنبش ضد سرمایه داری و گرامیداشت اول ماه مه اطلاعیه ای منتشر كرده و كارگران را به دست كشيدن از كار و گراميداشت اين روز فرا خواندند.

 – جمعی از كارگران اصفهان با انتشار بیانیه ای بمناسبت روز جهانی كارگر، ضمن اشاره به افزايش سرسام آور قيمتها و سطح نازل دستمزد و بيكارسازيهاي گسترده و فشارهاي هر روزه به زندگي و معيشت كارگران روز اول مه را گرامي داشته و همه كارگران را به شركت در تجمعات اعتراضي اين روز فراميخوانند.

 – جمعی از كارگران كارخانه پرریس سنندج با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به گراني روزافزون مايحتاج زندگي و فقر و فلاكت كارگران و مردم٬ روز اول مه را گرامي داشته و اين روز را بهترين فرصت براي بيان خواسته هاي خود و همبستگي كارگران اعلام کرده اند.

 – جمعی از کارگران عسلویه، کنگان و کارگران پروژه ای نفت و گاز٬ همه كارگران را به گراميداشت هر چه با شكوهتر اول مه در سراسر ايران فرا خوانده اند

 – جمعی از كارگران جنوب تهران با گراميداشت روز جهاني كارگر، بر تبديل اين روز به روز دادخواهی كارگران و پافشاري بر خواستهاي سراسري خود تاکيد کرده اند.

 – رحمان ابراهیم زاده پدر كارگر زنداني بهنام ابراهيم زاده ضمن اشاره به وضعيت جسماني بد  پسرش در زندان روز جهانی کارگر را به تمامی کارگران جهان تبريك ميگويد.

 ـ جمعی از كارگران بیكار سنندج طی اطلاعیه ای از فراخوان بین المللی برای اعتصاب در روز اول ماه مه حمایت كرده اند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: “ما جمعی از كارگران بیكار سنندج ضمن حمایت از فراخوان بین المللی برای اعتصاب در روز اول مه  اعلام میکنند که خواست و مطالباتشان را با شركت در مراسم اول ماه مه هم صدا با هم طبقه ای های خود در سراسر جهان فریاد خواهند زد.

 – جمعی از كارگران شرق تهران روز جهاني كارگر را گرامی داشته و این روز را روز اعتراضشان به تمامي حقوق از دست رفته ساليان خود اعلام ميكنند،

 – جمعي از دانشجويان دانشگاه تهران طي اطلاعيه اي ضمن گراميداشت روز جهاني كارگر، اين روز را به عنوان روز اتحاد و به كرسي نشاندن عدالت اعلام ميكنند و …

 اين ها همه سر تيتر برخي خبر ها در مورد جنب و جوش وسيعي است كه در اول مه امسال در ايران شاهد هستيم. اين خبرها بيانگر وضعيت كنوني محيط ها و مراكز كارگري است كه به طور واقعي به كانون هاي داغ اعتراض عليه فقر وگراني و فشار هر روزه بر زندگي و معيشت كارگران و كل جامعه تبديل شده اند. كانونهايي چون شهرك صنعتي مورچه خورت اصفهان و اينکه كارگران اعلام ميكنند براي اعتراض عليه اخراجها خود را براي تجمع اول مه آماده ميكنند٬ دقيقا فضاي اعتراضي در ميان دويست هزار كارگري را بيان ميکند كه  بنا بر خبرهاي خود رژيم طي زمستان سال گذشته از كار بيكار شده و خواهان بازگشت به كارشان هستند. همچنين گوياي وضعيت آن ۳۰ درصد كارگران قراردادي اي است كه بنا بر خبر رسانه هاي دولتي در آستانه سال جديد قراردادهايشان تمديد نشده و بيکار شده اند. در ماههاي اخير موج ديگري از بيكارسازي ها به راه افتاده است.  يك نمونه اين اخراج ها، بيكارسازي  ۳۸۰ كارگر ذوب آهن اصفهان است. اين كارگران اعلام كرده اند كه  در اعتراض به اخراجشان از كار طي روزهاي آتي در مقابل اداره کار و استانداری اصفهان تجمع خواهند داشت. اينها همه نيروي معترض عظيمي هستند كه همچون كارگران شهرك صنعتي مورچه خورت اصفهان، اول مه روز جهاني كارگر بهترين فرصت براي بيان اعتراضاتشان است.

 بعلاوه اعتراضات گسترده عليه دستمزدهاي پرداخت نشده هر روزه است . از جمله در همين هفته كارگران لوله سازي خوزستان و نساجي مازندران، دو مركز دايمي اعتراض و مبارزه بخاطر دستمزدهاي معوقه خود دست به تجمع زدند. در مجموع روزي نيست كه در مراكز مختلف كارگري و در شهرهاي مختلف ما خبر تجمع و اعتراضات كارگران بر سر اين موضوع را نشنويم.

 بر اين تصوير ميتوان تجمعات اعتراضي پي در پي كارگران بازنشسته و فضاي اعتراضي در ميان معلمان ، پرستاران، دانشجويان و بخش هاي مختلف مردم  عليه فقر و فلاكت را اضافه كرد. اينها همه و همه بيانگر فضاي اول مه امسال در ايران است كه انعكاسش را در فراخوانها و بيانيه هايي كه بالاتر اشاره كردم ميتوان به روشني ديد.

 همچنين تجمعات اعتراضي پي در پي كارگران نساجي مه نخ و فرنخ در قزوين، مجتمع ذوب آهن اصفهان، لوله سازي اهواز، بيكاران ميدان گاز سنندج و دهها مركز كارگري ديگر در همين شهرها و در شهرهاي مختلف بر سر خواستها و مطالباتشان فضاي كل جامعه را عوض كرده است و هر روز بر تعداد كانون هاي داغ اعتراضات در سطح جامعه افزوده ميشود. در جريان همين اعتراضات مي بينيم كه مکانهايي چون مجلس اسلامي، دفتر احمدي نژاد، فرمانداريها و ادارات كار و مقابل كارخانجات مختلف به محل تجمعات هر روزه كارگران تبديل شده است.

  اول ماه مه بهترين فرصت براي به هم پيوند دادن اعتراضات مشترك همه اين كارگران و همه مردم  است. و تمامي اين مراكز اعتراضي و دانشگاهها و محلات مختلف در تمام شهرها  ميتواند محل تجمعات اعتراضي هزاران كارگر و مردم معترض در سراسر ايران در روز جهاني كارگر و تبديل اين روز به يك روز اعتراض سراسري باشد.

 دقيقا در چنين شرايطي است كه بحث روز جهاني كارگر در درون رژيم نيز داغ است و حسابي وحشت كرده اند.  از يكطرف خانه كارگر جمهوري اسلامي با اعلام هفته كارگر و رفتن بر سر قبر خميني تلاش دارد روزي به عنوان روز كارگر را كنار بزند. در همين راستا يكي  از جيره خواران آن به اسم هادي ابوي سخنگوی كانون عالی انجمن‌های صنفی تحت عنوان خطر اخراج از كار  ميكوشد كارگران را از برگزاري راهپيمايي و تجمع روز جهاني كارگر بر حذر دارد. از سوي ديگر  مزدوران شوراهاي اسلامي در درون دعواهاي حكومتشان و ضمن گذاشتن حمايت خود پشت مرتضوي جنايتكار در پست مديريت تامين اجتماعي، براي راهپيمايي روز كارگر تقاضاي مجوز كرده اند. اما وزارت كشور جمهوري اسلامي آنها را به بيابانهاي بهشت زهرا حواله داده است. تا جاييكه سران شوراي اسلامي با استناد به قانون اساسي صحبت از اين كرده اند كه راهپيمايي روز جهاني كارگر نيازي به مجوز ندارد و  بدين ترتيب كشاكش بر سر اين روز به كشاكشي جدي در درون حكومت تبديل شده است و شوراهاي اسلامي اين روز را فرصت خوبي براي قشون كشي و به سكوت كشيدن حريف ميداند. اين كشاكش ها نيز بيش از بيش  قدرت اعتراضات كارگران و جايگاه مهم اول مه امسال را به نمايش ميگذارد.

 مهمتر از همه  پاسخ به فراخوان جهاني جنبش اشغال است كه پژواكش را در ايران نيز ميشنويم و دارد گسترش مي يابد. پژواكي اميد بخش با شعار اول مه خيابانها در اشغال ما ۹۹ درصدي ها.

 اول مه روز جهاني کارگر است و کارگران حق دارند در اين روز کار را تعطيل کنند و در صفوف گسترده اتحاد و همبستگي جهاني خودرا به نمايش بگذارند و بر خواستهاي خود تاکيد بگذارند. بايد تلاش کنيم که توده هاي هرچه وسيع تري از کارگران و مردم در اين روز در تجمعات اول مه شرکت کنند. اين يک گام مهم در شرايط کنوني جامعه است که فضاي اعتراضي همه جا را فرا گرفته است.*

 هشتم اردیبهشت 91

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: