شهلا دانشفر

خوش آمديد

فوران خشم مردم در نیشابور

افزایش هر روزه قیمت ها و ركورد قيمت گوشت مرغ در ايران که نسبت به بازار جهانی نیز بسیار بالاست،  همچنين کمیابی کالاها و وجود صف های طولانی تهیه ارزاق  آنچنان فضایی از خشم و اعتراض در ميان مردم بوجود آورده است كه قابل تصور نیست. روز دوشنبه اين هفته مصادف با دوم مرداد  آتش اين خشم در شهر نيشابور شعله ور شد. در اين روز جمع کثیری از مردم  اين شهر با شعار ننگ بر گرانی در خیابانهای اصلي شهر راهپیمایی کردند  و با بلند كردن صدای اعتراضشان عليه فقر و گرانی حكومت اسلامي را به چالش كشيدند. اخبار این حرکت اعتراضی و ويديو هاي تصويري اش در سطح رسانه های دولتی، و نيز سطح سایتها و مدیای اجتماعی انعکاس وسیعی پیدا کرد.

 اعتراض مردم نيشابور  از صف تهیه مرغ در مقابل یک مرغ فروشی شروع شد و در لحظه ای کوتاه به تظاهراتی گسترده در سطح شهر علیه فقر و گرانی تبدیل گردید. بطوریکه با راهپیمایی مردم خیابانهای اصلی شهر از جمله خیابانهای “امام” و “میدان امام” مسدود شده و کل چهار راه انقلاب با ازدحام جمعیت بسته شد.

 افزایش هرروزه قیمت ها، صف های طولانی برای تهیه مایحتاج اولیه زندگی، دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر، در کنار بیکارسازیهای هزاران نفره و بیکاری میلیونی مردم و فقر و فلاکت مطلقی که رژیم اسلامی بر مردم تحمیل کرده است، بطور واقعی جامعه را به حال انفجار کشانده است و اعتراض مردم نیشابور اعتراض به همه اين مصايب بود.

 آنچه در اين هفته در نيشابور شاهدش بوديم ممکن است هر آن در دهها شهر دیگر روی دهد و در واقع جرقه ایست از اعتراضاتی به مراتب گسترده تر که تمام شهرهای ایران را فرا خواهد گرفت. مردم نیشابور با اعتراضشان به گرانی و صف های طولانی برای تهیه ارزاقشان، به مردم در تمام شهر ها و کل جامعه راه نشان دادند.

نکته قابل توجه در اين اتفاق مهم عكس العمل سركوبگران رژيم بود كه نظاره گر شده و وحشت و سراسيمگي مقامات رژيم را در اظهاراتشان و در وعده و وعيدهايشان به روشني ميشد ديد.

 تظاهرات مردم نیشابور در حالی شروع شد که مقامات دولتی از جمله معاونین فرماندار، دادستان و فرمانده نیروی انتظامی و جانیانی از این دست به مناسبت برنامه های ویژه ماه رمضانشان در مسجد جامع شهر جمع بودند و سخنرانی داشتند. بطوریکه موسوی دادستان عمومی و انقلاب اسلامی در این شهر در عکس العمل به این اعتراضات طی سخنرانی اي با گفتن اینکه نباید برای یکی دو عدد مرغ به خیابانها ریخت و نيز با مشتی از تبلیغات همیشگی رژیم مبنی بر اینکه انقلاب نکردیم برای نان و آب، حرکت اعتراضی مردم به جان آمده نیشابور را غائله خواند. او در عين حال با لحنی که هم تهدید و هم وحشت در آن نمایان بود خطاب به مردم گفت که کاری نکنند که نیروی انتظامی وارد عمل شود و دست به دستگیری زند و غیره و وعده رسیدگی به موضوع کمبود مرغ را داد. او بدین ترتیب سعی در آرام کردن اوضاع را داشت. پس از وی نیز حسین اسداللهی معاونت برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری جمهوری اسلامی در این شهر ضمن اشاراتی به قیمت اجناس و مشخصا قیمت گوش مرغ و کمبود عرضه آن در بازار شروع به ردیف کردن اعداد و ارقامی کرده و به عذرخواهی از مردم برخاست و از تشکیل جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست فرماندار خبر داده و از مردم خواهان فرصت برای ساماندهی بازار شد.

حرکت اعتراضی مردم نیشابور علیه گرانی طبعا اتفاقی منحصر به فرد نیست، بلکه همانطور كه اشاره كردم انعکاسی از فضای جامعه ایست که زیر بار گرانی و فقر و فلاکت له شده است و مردم در کمین فرصتی هستند که بیرون بریزند و بساط این رژیم جهنمی را جارو کنند. حرکت اعتراضی مردم نیشابور همچنين انعکاس فضای جامعه ایست که نشانه های رفتن بشار اسد رییس جمهور جنایتکار سوریه و یار نزدیک جانیان اسلامی را دیده است و رفتن او برایش نوید بخش پایان عمر جمهوری اسلامی است. اين حرکت اعتراضی را باید در کنار اعتراضات هر روزه کارگران در کارخانجات مختلف و طومارهای اعتراضی هزاران نفره کارگری علیه فقر و گرانی و با خواست افزایش فوری دستمزدها دید. این اتفاق را باید در کنار حرکت اعتراضی مردمی دید که وقتی در همین هفته گذشته در آريا شهر تهران، اوباش جمهوری اسلامی یک زن را تحت عنوان “بدحجابی” ميخواستند مورد تعرض قرار دهند، در يك لحظه چند صد نفر از مردم جمع شدند، درگير شدند و مانع تعرضات آنان ودستگيري زنان “بدحجاب” شدند.

اعتراض مردم نيشابور بطور واقعي به میلیونها مردمی که زندگی شان در کام  فقر و فلاکت به تباهی کشیده شده و با گرانی هر روزه قیمت ها به خطر جدی افتاده است، راه نشان داد و سرآغازي از اعتراضات گسترده مردم به جان آمده از اوضاع مشقت بار كنوني است كه راهي جز نبرد براي بقا و نجات زندگي و معيشتشان از مفتخوران جمهوري اسلامي برايشان نمانده است.

ميتوان به تدارك اعتراضاتي نظير آنچه در نيشابور اتفاق افتاد، در تمام شهر ها رفت. در جایی مثل الوند از توابع قزوین ما شاهد هجوم مردم برای تهیه گوشت مرغ آنهم بعد از هشت ساعت در صف ایستادن هستیم. عین همین صحنه را در تهران و در شهرهای مختلف می بینیم، ميتوان در همه جا صف هاي نان و تهيه گوشت و ارزاق را به صف اعتراض عليه گراني و عليه جمهوري اسلامي تبديل كرد. بايد در سطحي سراسري به تدارك چنين اعتراضاتي رفت و سازمانش داد.

خصوصا اقتصاد فروريخته رژيم اسلامي يك موضوع مهم دعواهاي درون حكومت است. وحشت خيزش اجتماعي مردم به كابوس هر روزه حكومت اسلامي تبديل شده است. هر بخشي از حكومت، جناح مقابل را عامل بن بست كنوني رژيم و به فلج كشيده شدن اقتصاد كشور ميخواند. تحريمهاي اقتصادي غرب نيز بر اين كشاكش ها شدت داده است. در ميان اين جنگ و جدالها نيز هر روز ارقام جديدي از دزدي ها و پول هاي به سرقت برده شان رو ميشود. مردم هم در كمين فرصتي براي بيرون ريختن و پايان دادن به نكبت جمهوري اسلامي هستند. بدين ترتيب اوضاع بيش از هر وقت براي اعتراضات فشرده مردم فراهم است. بايد از هر فرصتي استفاده كرد و تجمعات اعتراضي را شكل داد.  صف هاي تهيه نان و ارزاق را به محل تجمعات اعتراضي عليه فقر و گراني تبديل كرد و در محلات مبتكر تجمعات اعتراضي عليه گراني و وضعيت فلاكتبار كنوني شد.

طومارهاي اعتراضي هزاران كارگر در شهرهاي تهران، يزد، قزوين، و ديگر شهرها يك بستر مناسب براي اتحاد كارگران و مردم به جان آمده از فقر و فلاكت حول خواستهاي اساسي شان از جمله خواست افزايش فوري دستمزدها و عليه فقر و گراني است. بايد وسيعا به اين حركت اعتراضي پيوست و در تداوم آن به استقبال اعتراضات سراسري عليه گراني و وضعيت فلاكتبار كنوني رفت. تظاهرات مردم نيشابور يك نمونه و يك راهكار موثر است كه ممكن بودن و كارآيي چنين اعتراضاتي را در سطحي سراسري مقابل همه مردم قرار ميدهد. بايد در همه جا به تدارك چنين اعتراضاتي رفت.*

پنجم مرداد 91

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: