شهلا دانشفر

خوش آمديد

کارگران اخراجی زاگرس بعد از دو ماه مبارزه متحد به سرکارشان بازگشتند

به گزارش سایت اتحاد کارگران اخراجی زاگرس قروه بعد از دو ماه مبارزه متحدانه موفق به  تحمیل صدور رای بازگشت به کار از سوی اداره کار شهرستان قروه شدند. بدین ترتیب 235 کارگر اخراجی فولاد زاگرس روز ١٤ شهریور حکم ابقا بکار این کارگران  از سوی هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه صادر شد.

بر اساس این حکم کارفرما مکلف شده است تمامی معوقات کارگران فولاد زاگرس  را تا پایان مرداد ماه پرداخت و با واریز  حق بیمه آنان به حساب سازمان تامین اجتماعی، این کارگران را در کارهای سابق شان ابقا بکار نماید.

اعتراضات و مبارزات متحد کارگران ذوب آهن زاگرس از 18 تیر و بدنبال اخراج 235 کارگر این کارخانه آغاز و  تا کنون درسهای آموزنده ای از اتحاد و همبستگی را در پی داشته است. تجمعات اعتراضی هر روزه کارگران و پیگیری خواستهایشان، اتکا به مجمع عموم عمومی بعنوان مکانی برای تصمیم گیری متحد، کشاندن اعتراض به بیرون از کارخانه و به مقابل مراجع قدرت جمهوری اسلامی در قروه و سنندج و تهران، اولتیماتوم دادن به گسترش اعتراض و همراه شدن خانواده هايشان و راهپیمایی در شهر سنندج، مقابله متحدانه در برابر دستگيري همكاران خود توسط نيروي انتظامي، فشار آوردن براي تحميل مذاكره به نمايندگان مجلس و عقب راندن آنها و حمايت تشکلهاي کارگري مانند اتحاديه آزاد کارگران ايران ، همه و همه از جمله نقطه قوتهای این حرکت اعتراضی کارگران فولاد زاگرس در قروه بود. کارگران ذوب آهن زاگرس در مبارزاتشان شکل عملی و جایگاه مجمع عمومی در متحد نگاهداشتن صف اعتراضشان را نشان دادند. از جمله صبح روزجمعه 28 تیر در پارک شهر قروه مجمع عمومی تشکیل دادند و در مورد چگونگی  ادامه مبارزاتشان تصمیم گرفتند. گزارش مبسوط حرکت اعتراضی کارگران ذوب آهن زاگرس و روز شمار ی از این اعتراضات را در لینک زیر میتوانید بخوانید.

روز ۱۸ تیر ماه ۲۵۰ کارگر فولاد زاگرس تحت عنوان «ناتوانی مالی و زیان‌ده بودن تولید» ذکر می‌شد اخراج شدند اخراج شدند.

-روزهای ۱۹ و ۲۰ تیرماه کارگران مقابل اداره کار قروه و استانداری کردستان تجمع اعتراضی برپا کردند.

-روز (دوشنبه ۲۴ تیرماه) به دلیل دریافت نکردن پاسخی از سوی مسئولان استانی راهی تهران شدند و با تجمع در خیابان پاستور که محل استقرار تعدادی از نهادهای دولتی و حکومتی است، خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه خود شدند. این کارگران از اول سالجاری یعنی سه ماه است که هیچ دستمزدی دریافت نکرده اند و کارفرما در ابلاغیه خود تاریخ اخراج آنان را ۳۱ خرداد قید کرده است. اما همه كارگران تا روز ۱۸ تیر ماه بر سر کارهایشان بوده اند. همچنین این کارگران سنوات و بخشی از بن کارگری سال ۹۱ خود را نیز دریافت نکرده اند. در تجمع اعتراضی این روز ۵ نفر از نماینده های کارگران به داخل محل دفتر بیت رهبری دعوت شدند و در آنجا مسئولین این دفتر با عکاسی از چهرهای این نماینده ها به آنان اعلام کردند بساط تان را از اینجا جمع کنید و بروید، ما اینجا کاری برای شما نمیتوانیم انجام بدهیم، بروید جلو مجلس شورای اسلامی و…، بدنبال این وضعیت نماینده های کارگران این مسئله را با همکاران خود در میان گذاشتند. اما کارگران تصميم به ادامه تجمع در همان محل گرفتند و تا عصر همان روز به تجمع اعتراضي خود ادامه دادند. بدنبال تجمع روز دوشنبه کارگران ذوب آهن کردستان(فولاد زاگرس) مسئولین این دفتر ناچار شدند با تنظیم نامه ای خطاب به مسئولین وزرات کار رسیدگی ویژه و فوری به خواستهای کارگران فولاد زاگرس را به اين وزارتخانه ارجاع دادند. کارگران معترض فولاد زاگرس پس از پایان تجمع روز دوشنبه خود در مقابل دفتر بیت رهبری از آنجا که رسیدگی عملی به خواست هایشان صورت نگرفته بود شب را در تهران و در محل بهشت زهرا بسر بردند.

-کارگران معترض از ساعات اولیه صبح روز سه شنبه 25 تیر دست به تجمع اعتراضی در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند. طبق آخرين خبر رسيده نمایندگان کارگران وارد مذاکره با مسئولین مجلس شورای اسلامی شده اند.

-از صبح ۲۶ تیر کارگران بار دیگر تجمع خود در مقابل مجلس شورای اسلامی را از سر گرفتند. بدنبال این تجمع کارگران فولاد زاگرس در مقابل مجلس شورای اسلامی که توام با سر دادن شعارهایی از سوی آنان بود نماینده های این کارگران با مسئولین مجلس بار دیگر وارد مذاکره شدند و قرار بر این شد تا مسئله آنان در روز یکشنبه ۳۰ تیر با حضور ۸ نفر از نماینده های کارگران در کمیسیون اصل نود مورد رسیدگی قرار گیرد.بنا بر این گزارش بدنبال این توافق نماینده های کارگران مسئله را با همکاران خود در میان گذاشتند اما کارگران حاضر به پایان دادن به تجمع خود نشدند و بازگشت خود به شهرستان قروه را منوط به تنظیم صورتجلسه کتبی این توافق و اولتیماتومی مبنی بر ادامه تجمعات شان در صورت عدم رسیدگی به خواست شان در کمیسیون اصل نود کردند.

 سرانجام کارگران معترض فولاد زاگرس(ذوب آهن کردستان) ساعت ۴ بعد از ظهر روز ۲۶ تير پس از سه روز تجمعات اعتراضی در تهران در مقابل دفتر بیت رهبری و مجلس شورای اسلامی با وعده رسیدگی به خواست هایشان در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و نيز بدليل اينكه صبح روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی تعطیل می باشد ، به تجمع خود پایان دادند. بر اساس توافقی که در اين روز ما بین کارگران و مسئولین مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، ابتدا مقرر شد روز یکشنبه ۳۰ تير مسئله آنان با حضور نماینده های کارگران در کمیسیون اصل نود مورد رسیدگی قرار گیرد اما سپس طی تماسی با نماینده های کارگران به آنان اعلام شد صبح روز دوشنبه ۳۱ تير جهت حضور در کمیسیون اصل نود به تهران بیایند.

 بنا بر گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال نامه ۵ بندی کارگران فولاد زاگرس به رئیس مجلس شورای اسلامی، ۲۷ نفر از نماینده های مجلس نیز طی نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواهان رسیدگی به خواستهای کارگران فولاد زاگرس در کمترین زمان ممکن و با مساعدت ویژه شدند. بنا بر این گزارش کارگران فولاد زاگرس در تجمع روز ۲۶ تير ماه خود با شعار: جواب جواب، مجلس جواب، خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند و پس از اینکه مسئولین مجلس شرط ورود نماینده های کارگران به مجلس را پایان تجمع اعلام کردند آنان در اقدامی متحدانه به سمت درب ورودی مجلس هجوم آوردند که بدنبال آن و بدون اینکه کارگران به تجمع خود پایان دهند، نماینده هایشان به مجلس دعوت شدند. همچنین کارگران معترض فولاد زاگرس در اقدام متحدانه دیگری، ماموری را که قصد دستبند زدن به دستان یکی از کارگران را بدلیل عکاسی از تجمع را داشت بشدت مورد یورش قرار دادند و اجازه بازداشت همکار خود را ندادند.

 بنا بر آخرین گزارشات منتشر شده از سوي اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران فولاد زاگرس بدنبال کشمکشی که در ساعات آخر تجمع این روز بر سر تنظیم صورتجلسه توافقات پیش آمد از آنجا که ساعت پایانی کار مجلس بود و تا روز یکشنبه نیز مجلس شورای اسلامی تعطیل می باشد، در همان محل مقابل مجلس با برپایی جلسه مشورتی تصمیم به پایان تجمع خود گرفتند و اعلام کردند صبح روز دوشنبه هفته آینده به همراه نماینده هایشان بار دیگر به تهران خواهند آمد.

 این کارگران بعد از ظهر روز ۲۶ تير ماه با بدرقه برخی از کارگران حامی آنها در تهران و در حالی که تعدای از آنان بشدت گرما زده و مریض شده بودند عازم شهرستان قروه شدند.

 – بدنبال وعده رسیدگی به خواستهای کارگران فولاد زاگرس در کمیسیون اصل نود و بازگشت این کارگران به شهرستان قروه، آنان صبح روز ۲۷ تیر ماه علیرغم خستگی راه عازم محل کارخانه شدند اما نگهبانی کارخانه از ورود آنان جلوگیری بعمل آورد و بدنبال آن همه کارگران اخراجی فولاد زاگرس دست به تجمع اعتراضی در مقابل اداره کار شهرستان قروه زدند و شکایت دیگری را پیرو شکایت قبلی خود به این اداره تسلیم نمودند.

 بدنبال این تجمع مامورین انتظامی با حضور در محل تلاش کردند کارگران را از ادامه تجمع باز دارند اما آنان حاضر به پایان دادن به تجمع خود نشدند و از رئیس اداره کار خواستند تا فورا به شکایت شان رسیدگی شود اما اداره کار شهرستان قروه رسیدگی به شکایت کارگران را موکول به بعد از رسیدگی به خواست این کارگران در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی کرد. کارگران فولاد زاگرس روز ۲۷ تير ساعت ۱ يعد از ظهر به تجمع خود پایان دادند

 – صبح روزجمعه ۲۸ تیر در پارک شهر قروه مجمع عمومی تشکیل دادند و  در اين مجمع بار دیگر بر حضور خود در مقابل مجلس شورای اسلامی در روز دوشنبه ۳۱ تير تاکید نمودند و تصمیم گرفتند از شنبه ۲۹ تير تا روز دوشنبه که به تهران ميروند به تجمع خود در مقابل اداره کار شهرستان قروه ادامه دهند. در این مجمع کارگران استفاده از دیگر شیوه های اعتراضی منجمله راهپیمایی همراه با خانواده هایشان در سطح شهر سنندج را در صورت عدم رسیدگی به خواست هایشان در کمیسیون اصل نود مورد بحث قرار دادند و تصمیم گیری نهایی در اینمورد را به پس از روشن شدن تکلیف شان در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی موکول نمودند. در این مجمع کارگران اعلام کردند: ما سلامتی مان را حین سالها کار از دست داده ایم و حال که کارمان را از دست میدهیم مرگ برایمان مهم نیست.

 – طبق گزارش منتشر شده اتحادیه آزاد کارگران ایران “از ساعت 8 صبح روز ۲۹ تير ۹۲ دويست نفر کارگر اخراجی فولاد زاگرس دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند و همزمان پروین محمدی عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و دو نفر از کارگران فولاد زاگرس به نمایندگی از سوی کارگران در جلسه کمیسیون اصل نود شرکت کردند. در این کمیسیون که مدیر عامل کارخانه، نماینده های هر یک از سهامداران، نماینده شهر قروه و رئیس کمیسیون کارگری مجلس نیز شرکت داشتند و حدود ۵ ساعت طول کشید این کمیسیون کارفرما را متعهد به توافق زیر کرد:

 1-کارفرما حق تعطیلی فولاد زاگرس و اخراج کارگران را ندارد و کارگران شاغل در آن کارخانه تحت هر شرایطی کارگر فولاد زاگرس به حساب میایند.

 ۲- در صورت فروش کارخانه اسناد و مدارک فروش باید در اختیار کمیسیون اصل نود قرار گیرد تا برای این کمیسیون محرز شود که خریدار تمامی تعهدات مربوط به کارگران فولاد زاگرس را پذیرفته است. تعهدات خریدار کارخانه در صورتی مورد قبول واقع خواهد شد که خریدار ادله کافی برای راه اندازی کارخانه، گسترش تولید و حفظ امنیت شغلی کارگران را ارائه نموده باشد.

 ۳- کارفرما متعهد به پرداخت کلیه معوقات کارگران میشود و می باید تمامی تعهدات خود در مورد آنان را اجرا کند.

 ۴- از آنجا که در حال حاضر هیچ تولیدی در کارخانه صورت نمیگیرد تا زمان واگذاری کارخانه به خریدار احتمالی، کارفرما می باید ادله های خود را برای توقف تولید به شورایعالی کار ارائه دهد تا این شورا بر اساس آن بیمه مربوط به کارفرمایان را تایید کند تا مبلغ حاصل از دریافت این بیمه به عنوان دستمزد به کارگران پرداخت شود و مابه تفاوت کسری مزد کارگران راسا از سوی کارفرما پرداخت گردد.

 بدنبال این توافق نماینده های کارگران در جمع همکاران خود حاضر شدند و پروین محمدی گزارش این توافق را به آنان ارائه نمود و بدنبال آن کارگران فولاد زاگرس با پایان دادن به تجمع شان با بدرقه برخی از کارگران حامی خود در تهران عازم شهرستان قروه شدند.”اما کارگران فولاد زاگرس فقط يک پيروزي مشروط به دست آورده اند. قدم بعدي اين است که کارفرماي کارخانه فولاد زاگرس را ناچار کنند که توافقات روز ٣۱ تير ماه را بدون فوت وقت به اجرا بگذارد.

  صبح روز شنبه 12 مرداد کارگران فولاد زاگرس پس از عزیمت به کارخانه و امضای دفتر حضور و غیاب با در دست داشتن صورتجلسه کمیسیون اصل نود مجلس دست به تجمع اعتراضی در مقابل اداره کار شهرستان قروه زدند و خواهان اجرای این صورتجلسه و رسیدگی به خواستهای خود شدند. مسئولین اداره کار با فشار کارگران، نماینده های آنان را به جلسه فراخواندند. در این جلسه علی خالدیان رئیس اداره کار شهر قروه  با جوابهای سربالا به نمایندگان کارگران اعلام کرد که صورتجلسه کمیسیون اصل نود ارزشی ندارد و از آنان خواست بجای تجمعات اعتراضی شکایت کنند و برای اینکار تا 18 مرداد فرصت دارند.   این تجمع در حالی بر پا شد که محمد رسول شیخی زاده فرماندار قروه با احضار برخی از نمایندگان کارگران، وقیحانه آنان را تهدید کرده بود که ادامه تجمعات اعتراضی کارگران تبعات امنیتی برای آنان خواهد داشت، اما کارگران بی توجه به تهدید او در این روز دست به تجمع اعتراضی زدند. نماینده های کارگران در جلسه هفته قبل از آن نیز به محمدرسول شیخ زاده اعلام کرده بودند که از خواست خود کوتاه نمی آیند و به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

 در اعتراض به این وضعیت کارگران زاگرس قروه از تاریخ 31 تیر ماه که و  پس از جلسه کمیسیون اصل نود و بازگشت به شهرستان قروه  هر روز در کارخانه حاضر شده و دفتر حضور و غیابی را که خود تدارک دیده اند امضا کرده و تا 12 مرداد دوبار در مقابل اداره کار شهرستان قروه دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران در آخرین اقدامش شان در حوزه استانی، در 12 مرداد شکایتی را از کارفرما بدلیل عدم پرداخت دستمزد و اخراج از کار به اداره کار شهرستان قروه تسلیم کردند.

 –   پس از گذشت بیش از یکماه از اعتراضات کارگران اخراجی فولاد زاگرس و شکایت آنها از کارفرما به اداره کار شهرستان قروه، صبح روز 23 مرداد جلسه هیات تشخیص این اداره برای رسیدگی به شکایت این کارگران برگزار شد و همزمان با تشکیل این جلسه کارگران اخراجی فولاد زاگرس دست به تجمع در مقابل اداره کار شهرستان قروه  زدند و با نصب پلاکاردی بر روی دیوار آن خواهان احقاق حقوق حقه شدند. بنا بر گزارش سایت اتحاد  جلسه هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه که از ساعت 9 صبح با شرکت جعفر عظیم زاده عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به عنوان نماینده کارگران با همراهی شش نفر از آنان از یک سو و نماینده کارفرما از سوی دیگر و همچنین ناظرینی از اداره کار سنندج و نماینده های کارگری و کارفرمایی استان کردستان  برگزار شد . در این جلسه شکوائیه کارگران اخراجی فولاد زاگرس را مورد رسیدگی قرار گرفت و مقرر گردید رای این هیات در وقت مقتضی صادر شود.

 در این جلسه نماینده کارفرمای فولاد زاگرس با تعیین شروطی از جمله عدم شکایت کارگران از کارفرما در مراجع ذیصلاح اعلام کرد که در صورت احراز رابطه کارگری و کارفرمایی، پرداخت معوقات این کارگران بلامانع است و بر این اساس قول پرداخت یکماه از 5 ماه دستمزد معوقه این کارگران را در طول ده روز آینده داد!؟  اما نماینده کارگران با رد اظهارات نماینده کارفرما و ارائه ادله لازم بر بازگشت بکار این کارگران و پرداخت 5 ماه دستمزد و دیگر معوقات آنان تاکید نمود. او بر این اساس لایحه ای را به هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه تسلیم نمود. در این لایحه کارگران اخراجی فولاد زاگرس با تعیین اولتیماتومی ده روزه برای پرداخت کلیه معوقات خود از سوی کارفرما، بر حق خویش مبنی بر ادعای خسارت دیر کرد در پرداخت این معوقات در مراجع قانونی تاکید نموده و خواهان رسیدگی فوری به خواستهای خود شدند. در این جلسه  نماینده کارفرما در حالی بر 20 درصد باقی مانده بازسازی کارخانه و  وصل کدخدامنشانه کارگران به بیمه بیکاری و سپس به بکار گیری مجدد آنان با همان شیوه کدخدامنشانه تاکید داشت که قبلا کارفرمای فولاد زاگرس در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی بر فروش کارخانه صحه گذاشته بود. بنا بر این گزارش کارگران معترض فولاد زاگرس پس از پایان جلسه هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه و شنیدن گزارش نماینده هایشان از جلسه هیات تشخیص، به تجمع خود در مقابل این اداره پایان دادند و اعلام کردند برای پیگیری مصوبات کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که مورد بی توجهی مسئولان استانی قرار گرفته است در وقت مقتضی بار دیگر عازم تهران خواهند شد.

رسیدگی به شکایت و تجمع 23 مرداد کارگران اخراجی فولاد زاگرس در مقابل اداره کار شهرستان قروه در حالی برگزار شد که این کارگران با تنظیم کیفر خواستی در دادگاه عمومی بخش سریش آباد در پی شکایت از کارفرما در رابطه با نقض عضو ناشی از کار در کارخانه فولاد زاگرس بودند.

– روز 27  مرداد ماه کارفرمای فولاد زاگرس  پس از فروش خاک ضایعات چدنی سعی در خروج این مواد از کارخانه داشت که کارگران به محض کسب اطلاع از این مسئله در مقابل کارخانه حاضر شدند و از خروج این مواد جلوگیری کردند. بدنبال این وضعیت بار دیگر کارفرما ساعت 12 شب اقدام به اینکار کرد که باز هم حدود صد نفر از کارگران  در همان ساعت 12 شب با حضور در مقابل درب کارخانه مانع خروج مواد شدند و برای ممانعت کامل از اقدامات احتمالی کارفرما شب را همانجا به صبح رساندند. در ادامه این کشمکش بود که کارگران موفق شدند هم واریز مبالغ حاصل از فروش خاک ضایعات چدنی به حساب خود  را بدست آورند و هم حکم قضائی توقف فروش این ضایعات توسط کارفرما را کسب کنند.

 -روز 31 مرداد ماه مبلغ حاصل از مرحله اول فروش این خاک به حساب کارگران فولاد زاگرس واریز شد. همچنین کارگران فولاد زاگرس موفق شدند از صبح 30 مرداد حکم قضائی توقف فروش این ضایعات توسط کارفرما را نیز بدست بر آورند. بنا بر این گزارش پیرو خواست کارگران فولاد زاگرس مقرر شده است مراحل دیگر فروش خاک ضایعات چدنی این کارخانه نیز به حساب کارگران که مدت 5 ماه است دستمزدی دریافت نکرده اند واریز شود.

– بدنبال گذشت بیش از 20 روز از برگزاری جلسه رسیدگی به شکایت کارگران فولاد زاگرس در هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه و تاخیر در صدور رای از سوی هیات مزبور، صبح روز دهم شهریور بیش از یکصد نفر از کارگران زاگرس قروه با عزیمت به شهر سنندج دست به تجمع اعتراضی در مقابل اداره کل وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کردستان زدند و خواهان صدور رای هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه در مورد شکایت خود شدند. بنا بر خبر سایت اتحاد این تجمع همزمان با برگزاری یک جلسه خبری با شرکت خبرنگاران رسانه های استانی در دفتر مدیر کل بود. بنا بر این گزارش، کارگران فولاد زاگرس با مشاهده این وضعیت و علیرغم ممانعت  از ورودشان به محل جلسه، در اقدامی اعتراضی با ورود به جلسه خبری مدیر کل، معترضانه خواهان صدور رای نسبت به شکایت خود در هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه شدند. بدنبال این وضعیت مدیر کل و مدیر روابط کار اداره کل وزارت کار در استان کردستان، طی نشستی با کارگران در حضور خبرنگاران به آنان وعده دادند روز سه شنبه ١٢ شهریور رای بازگشت بکار 235 کارگر اخراجی فولاد زاگرس و استیفای 5 ماه دستمزد معوقه آنان از سوی هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه صادر خواهد شد. بدنبال این جلسه ، مدیر روابط کار اداره کل کار استان کردستان نیز با نماینده های کارگران نشستی دیگری برگزار کرد .

– روز ١٤ شهریور حکم ابقا بکار این کارگران  از سوی هیات تشخیص اداره کار شهرستان قروه صادر شد. بر اساس این حکم کارفرما مکلف شده است تمامی معوقات کارگران فولاد زاگرس  را تا پایان مرداد ماه پرداخت و با واریز  حق بیمه آنان به حساب سازمان تامین اجتماعی، این کارگران را در کارهای سابق شان ابقا بکار نماید. بدین ترتیب کارگران زاگرس قروه با مبارزات متحد خود کارفرما و دولت را عقب راندند.

  لازم به یادآوری است علیرغم اینکه کار در کارخانه فولاد زاگرس از جمله مشاغل سخت و زیان آور است با این حال قوانین مربوط به مشاغل سخت و زیان آور در این کارخانه هیچگاه اجرا نشده است و اغلب کارگران آن دچار لطمات شدیدی از ناحیه بینایی، ریه، شنوایی و کمر شده اند. این کارگران از ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه کار دارند و به دلیل شرایط سخت و زیان آور کارشان اغلب دچار لطمات شدیدی از ناحیه کمر، شنوایی و ریه هایشان شده اند و تلاشهای آنان در طی سالهای گذشته برای اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور در این کارخانه نتیجه ای در بر نداشته است. کارگران اخراجی فولاد زاگرس با توجه به سابقه بالای کار و نقص جسمانی که در نتیجه کار در ذوب آهن کردستان به آن مبتلا شده اند حاضر به وصل شدن به بیمه بیکاری نبوده و با دو ماه مبارزه متوالی خود موفق شدند به سرکارشان بازگردند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: