شهلا دانشفر

خوش آمديد

“خبرهای خوب دولت روحانی برای بانوان”

این سرتیتر پارسینه یکی از رسانه های حکومتی است. در این رابطه محمد نهاوندیان رئیس دفتر روحانی میگوید: همانطور که آقای روحانی به موقع و در زمان مشخص کابینه خود را اعلام کرد در زمینه سایر نهادها، برخی معاونت‌های رئیس‌جمهور و معاونین وزارتخانه‌ها نیز به ترتیب این کار انجام خواهد شد.  او در پاسخ به سوالی در مورد تشکیل یک معاونت جدید با عنوان معاونت امور بانوان رئیس‌جمهور میگوید: در دولت تدبیر و امید بانوان قطعاً جایگاه شایسته‌ای خواهند داشت و توجه به امور بانوان ارتقا می‌یابد؛ بر همین اساس انشاءالله خبرهای خوبی در روزهای آینده در این زمینه خواهیم داشت.

سالی که نکوست از بهارش پیداست. از جمله اخبار “خوب” دولت روحانی یورش همین هفته اوباش جمهوری اسلامی تحت عنوان ارتقای “امنیت اخلاقی” جامعه به جشن تولدی در شهر ارومیه است که در نتیجه 22 نفر دستگیر میشوند که 12 نفرشان دخترند. خبر “خوب” دیگر دولت روحانی برای زنان و مردم ایران، روحانی پلمپ کردن 235 واحد صنفی عرضه کننده پوشاک همزمان توسط نیروهای سرکوبگر رژیم اسلامی با آغاز به کار او است. همان هنگام حسین ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ از ادامه این طرح و چنین حملاتی در ماههای آینده خبر داد. از دیگر خبرهای “خوب” دولت روحانی ادامه گشت های آمرین به معروف رژیم اسلامی و تعرض به زن و درگیری هر روز زنان و جوانان با این گشت هاست. اخبار داغ این درگیری ها و اینکه چگونه زنان معترض جسورانه حساب اینان را کف دستشان میگذارند، در صدر رسانه های رژیم می بینیم.کرد در زمینه سایر نهادها، برخی معاونت‌های رئیس‌جمهور و معاونین وزارتخانه‌ها نیز به ترتیب این کار انجام خواهد شد. او در پاسخ به سوالی در مورد تشکیل یک معاونت جدید با عنوان معاونت امور بانوان رئیس‌جمهور میگوید: در دولت تدبیر و امید بانوان قطعاً جایگاه شایسته‌ای خواهند داشت و توجه به امور بانوان ارتقا می‌یابد؛ بر همین اساس انشاءالله خبرهای خوبی در روزهای آینده در این زمینه خواهیم داشت.

اما در میان اخبار “خوب” دولت روحانی برای زنان صحبتی از لغو حجاب اجباری نیست. خبری از از بین بردن تبعیض جنسیتی و جدا سازی در دانشگاهها نیست. خبری از حقوق برابر زن و مرد در تمام عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیست. خبری از متوقف کردن سرکوبگری های رژیم و جمع کردن بساط اوباش حزب الله و تعرض به زنان تحت عنوان طرحهای عفاف و حجاب نیست. اخبار مهم دولت روحانی برای زنان گزینش زنان در پستهایی چون معاونت رئیس جمهور و غیره است. البته در این مورد نیز اصل بر رعایت جدا سازی جنسیتی است و نهادش هم معاونت امور بانوان است. اگر چه نفس چنین اخباری نیز نشان از فشار جنبش آزادی زن و انعکاس آن در نزاعهای درون حکومتی است. بعلاوه آش انقدر شور است که آپارتاید جنسی جمهوری اسلامی حتی صدای خودشان و صدای زنان دست اندرکار در میان دارو دسته های حکومت اسلامی را نیز بلند کرده است.

در برابر همین بحث و جدالهای درونی حکومتی است که از جمله در دوره مضحکه انتخابات رژیم، حتی وقتی زنانی از میان خودشان کاندید ریاست جمهوری شدند، دیدیم که چه هیاهویی بر پا شد. نمونه اش سخنان وقیحانه محمد یزدی از آیت الله های حوزه علمیه قم بود که با گفتن اینکه کسی میخواست وارد روستایی شود، اصلا راهش نمیدادند، اما سراغ خانه کدخدا را می گرفت، موجی از اعتراض را برانگیخت. بعدا وقتی روحانی کابینه خود را معرفی کرد، یک بحث جنجالی نبود زن در لیست کابینه دولت روحانی بود. اکنون نیز خبرهای “خوب” دولت وی برای زنان چیزی جز تشکیل یک معاونت جدید امور بانوان و اقداماتی از این دست نیست. وعده هایی که در واقع تلاشی است از جانب او، هم برای حفظ نیروهای خودی و هم گرفتن ژست دولت “اعتدال” . در همراهی با این تلاش طیفی از ملی اسلامی ها و رسانه هایی چون بی بی سی و صدای آمریکا به تکاپو افتاده و با فراخواندن مردم به صبر و انتظار، تلاش در آرام کردن اوضاع ملتهب جامعه را دارند. شک نیست که در پس همه این وعده دادن ها و همه این جنب و جوش ها ترس از به میدان آمدن مردمی است که خواستهایی دارند. ترس از جنبش بالنده آزادی زن است که انعکاسش را در نزاعهای درون حکومت به روشنی میتوان دید.

نکته اصلی تر اینجاست که قول و وعده روحانی در رابطه با موقعیت زنان در دولت، اتفاق چندان جدیدی در حاکمیت رژیم اسلامی نیست. کمیسیون های مختلف مجلس اسلامی تحت عنوان کمسیون زنان و خانواده، فراکسیون زنان مجلس نمونه های قبلی آنست. نهادهایی که خود یک پای ثابت اجرای طرح عفاف و حجاب رژیم اسلامی و برافراشته نگاهداشتن پرچم آپارتاید جنسی هستند. همچنین بخشی از نهادهای سرکوب رژیم از زنان تشکیل شده اند. نمونه های خواهر زینب ها و آمرین به معروف رژیم اسلامی از این دست هستند. به همین اعتبار معاونین زن روحانی و هر مقامی از این دست در این دولت بخشی از کل سیستم رژیم اسلامی هستند.

جنبش آزادی زن در انتظار اخبار خوب دولت روحانی و طرحهای حکومت آپارتاید جنسی رژیم اسلامی نیست. جنبش آزادی زن جنبشی است در مقابل کل رژیم اسلامی و همه دار و دسته هایشان. جنبش آزادی زن جنبشی است علیه کل قوانین ارتجاعی اسلامی و دستگاههای سرکوبش. جنبش آزادی زن را امروز در اعتراض هر روزه دختران و پسران جوان در جامعه می بینیم. جنبش آزادی زن را در جنگ هر روزه زنان معترض با آمرین به معروف و بر داشتن حجاب ها می بینیم. جنبش آزادی زن یک عرصه مهم چالش رژیم اسلامی است. وجود چنین جنبشی است که روحانی و سران حکومت اسلامی را چنین به هذیان گویی انداخته است. *

مرداد 92- منتشر شده در زن آزاد شماره7

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: