شهلا دانشفر

خوش آمديد

حمايت دهها هزار نفره از حركت ضد اسلامي زنان لبنان

یک خبر جالب و مهیج دراین هفته کمپینی در فیس بوک برای پایان دادن به حجاب اجباری و سرکوب علیه زنان است. کمپینی که “انتقاضه زنان عرب در فیس بوک” نام گرفته است. ٥ زن لبنانی مبتکر این حرکت اعتراضی هستند. جالب تر اینکه یک ماه پس از به راه افتادن این کمپین ٦٠ هزار نفر به آن پیوسته و حمایت خود را از این حرکت اعتراضی اعلام کرده اند.

استقبال از این حرکت آنچنان گسترده است که فرح برقاوی یکی از پنج زن لبنانی مبتکر این کمپین در گفتگویی با رسانه ها این سطح از استقبال را تکاندهنده خوانده و ازاینکه دائما عکس های جدیدی در همبستگی با این فراخوان برای آنها ارسال میشود، سخن میگوید. به گفته وی تصاویر ارسالی از یمن و عربستان سعودی، از این کانون های قدرتمند ارتجاع اسلامی بیش از تصاویر دیگر کشور هاست و این خود اتفاق قابل توجهی دیگر در دل این حرکت است. فرح برقاوی همچنین با تاکید بر اینکه هدف کمپینشان نه تنها رهایی زن بلکه رهایی کل جامعه است  از پیوستن ٣٥ تا ٤٠ درصد از مردان از کشورهای عربی به این کمپین خبر میدهد.

کمپین “انتقاضه زنان عرب در فیس بوک” یک اتفاق سیاسی مهم و شادی بخش است. اما این اتفاق نیز نشان دیگری از جنبش نوین آزادی زن در جهان متحول امروز است. نمونه دیگری از همین دست کمپین جهانی همین هفته در دفاع از آمینا تایلر دختر جوان ١٩ ساله عضو سازمان فمن است. دختری که با اعتراض عریانش و نوشتن این جمله که “بدن من ناموس کسی نیست” جهانی را به حرکت در آورد. اسلامی ها علیه آمینا  فتواي قتل صادر كردند و کمپینی جهانی با بیش از صد هزار امضا در حمایتش بر پا شد. کمپینی جهانی که ٤ آپریل نقطه اوج آن بود و با ابتکار مریم نمازی و فراخوان مشترک او و مینا احدی از چهره های سرشناس جهانی مدافع حقوق زن و منتقد اسلامی و با استقبال سازمان فمن و نیروهای آزادیخواه دیگر، در این روز در كشورهاي مختلفی از جمله آلمان، سوئد، فرانسه، اکراین، ایتالیا، آمریکا، سوئیس، بلژیک، کانادا، انگلیس، برزیل اعتراضات پرشوری برپا شد.

اگر این اتفاقات را در کنار ایستادن علیا المهدی در مقابل جریانات مرتجع اسلامی در مصر و اولتیماتوم زنان این کشور که اعلام داشتند “اگر مرسی نرود، لخت به خیابان خواهند آمد”،  قرار دهیم، آنگاه تصویر روشنی از تحولات  مهمی که در سطحی جهانی در جریان است، بدست می آید. تصویری که به روشنی نشان از يك جنبش از نوعي جديد در سطحی جهانی دارد. جنبشی علیه بردگی جنسی زن که اسلام سیاسی و هر گونه تحجر مذهبی را در سطحی جهانی به چالش کشیده است. جنبشی که بطور واقعی اعتراضش به کل نظام نابرابر موجود است و صدایش را در ایران، در تونس، در مصر، در مراکش، در لبنان و در سراسر جهان رساتر از هر وقت می شنویم. همان صدایی که در ایران با کنار زدن هر روز بیشتر حجاب اجباری و حجاب برگیران رژیم اسلامی را در پیاده کردن قوانین ارتجاعی اسلامی اش به بن بست کشانده است. یک نمونه از قدرت این جنبش را باید از زبان احمدی مقدم  احمدی مقدم فرمانده جنایتکار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شنید. او در جمعبندی و ارائه کارنامه سال گذشته شان به شکست در این عرصه اقرار می کند و میگوید آنها به این نتیجه رسیده اند که امر به معروف به ضرب “چوب زدن” جلو نمیرود!

این جنبش نوین آزادی زن است که چنین قدرتمند به جلو میرود و امروز شاهد نقش آن در صحنه سیاست جهان هستیم. جنبشی که آزادی و برابری را فریاد زده و میکوشد مهر پایانش را بر هر گونه تحجر مذهبی و ارتجاعی بکوبد.

همه این تحولات و آنچه که امروز در اعتراض به بردگی جنسی زن و قوانین شریعه در ایران، تونس، مصر و لبنان و در سراسر جهان میگذرد ، همه یک جنبش است. تاکید من بر یک همبستگی گسترده در جلو بردن جنبشمان و خواستهای اعتراضی مان در ابعادی جهانی است و فراخوان من بر حمایت وسیع مردم و دختران و پسران جوان و آزادیخواه در ایران از کمپین ٥ زن لبنانی علیه حجاب اسلامی این پرچم آپارتاید جنسی است.

١٦ فروردین ٩٢

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: