شهلا دانشفر

خوش آمديد

سومین تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی رازی

خواست افزایش دستمزد، خواست همه کارگران

 صبح روز ٢٢ دی بیش از هزار کارگر پیمانی پتروشمی رازی در اعتراض به تبعیض در حقوق و مزایای کارگران پیمانی در مقابسه با کارمندان رسمی و با خواست مستقیم شدن قرار دادهای کاری خود برای سومین بار متوالی در محوطه کارخانه و مقابل دفتر مرکزی آن واقع در بندر امام تجمع کردند. لحاظ شدن سختی کار در حقوق و بیمه، دریافت سرویس ایاب و ذهاب و تامین یک وعده غذای گرم در روز از دیگر خواستهای این کارگران است. خواست این کارگران بطور واقعی افزایش فوری سطح دستمزدهایشان است.

به گفته کارگران تا کنون کارفرمای اصلی این کارخانه که ساکن ترکیه است، هیچ عکس العملی نسبت به خواستهای آنان نشان نداده است و زیر فشار اعتراض کارگران قرار شده است که امروز جلسه ای مشترک بین نمایندگان کارگران و مدیر کارخانه و مسئولان استانی برگزار شود.  حاضر شود.

در این کارخانه ٣ هزار کارگر به کار اشتغال دارند که هزار و هشتصد و پنجاه نفر آن کارگر پیمانی هستند. این کارگران زیر نظر چندین شرکت پیمانکاری همانند «پیشکامان فن اندیش»، «پیشگام فرا صنعت»، «تعمیرات نیروگاههای حرارتی خوزستان» و… فعالیت دارند. سطح حقوق کارگران پیمانی کارخانه به نسبت کارگران رسمی که در سمتهای اداری پتروشیمی فعالیت دارند بسیار ناچیز است. از جمله حقوق یک کارگر پیمانی بین ۵۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان است این در حالیست که دریافتی ماهانه یک کارمند رسمی پتروشیمی چندین برابر یک کارگر است. اینها همه ابزاری برای ایجاد تفرقه درمیان کارگران است. کارگران خواستار برداشتن این فاصله و قرار داد دائم کاری هستند.

بعلاوه بنا بر خبر ها بسیاری از کارگران پیمانی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر حتی از همان حداقل دستمزد چند بار زیر خط فقر دولت برخوردار نیستند.  طبق گزارشات از مجموع ٢٧ هزار کارگری که در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر مشغول به کارند، ٧ الی ٨ هزار کارگر مشمول افزایش ٢٥ درصدی مزد پایه شده‌اند و سایر کارگران از این افزایش حقوق محروم مانده‌اند.

کارگران بسپاران و خوارزمی در ماهشهر پرچم دو میلیون تومان حداقل دستمزد را به دست گرفته اند. ٤٠ هزار کارگر با طومار اعتراضی افزایش فوری دستمزدها جنبشی را به راه انداخته اند. چندین هزار کارگران در کارخانه ایران خودرو با هزاران کارگر بر سر خواست افزایش دستمزدها در اعتراض و مبارزه هستند. این مبارزات امروز کل جنبش کارگری را بر سر خواست افزایش دستمزدها و جلو آمدن با دیگر خواستهایشان در موقعیت قویتری قرار داده است. یک راه مهم در مقابل سه هزار کارگر پتروشیمی رازی در ماهشهر پیوستن به این مبارزات است. خواست افزایش فوری دستمزدها بطور واقعی خواست همه کارگران و همه بحش های حقوق بگیر جامعه است. پرچم این خواست را در همه جا بلندکنیم. وسیعا به این جنبش بپیوندیم.

٢٢دی ٩٢

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: