شهلا دانشفر

خوش آمديد

چند خبر اعتراضی کارگری در ایران

201411214232781281151_تجمع-اعتراضی-کارگران-کارخانه-تراکتور-سازی-تبریز-آرشیو

تجمعات اعتراضی کارگران تراکتور سازی تبریز

 روز ٢٢ دی ماه کارگران تراکتور سازی تبریز برای چندمین بار بخاطر ٩ ماه دستمزد معوقه خود، دست به اعتراض زدند و  در مقابل دفتر امام جمعه رژیم در تبریز و استانداری رژیم در این شهر تجمع کردند . کارگران معترض در این روز در راهپیمایی خود شعارهایی علیه مسئولین سر دادند و قصد ورود به محوطه استانداری را داشتند که مامورین سرکوبگر رژیم اسلامی مانع شدند.  این کارگران روز قبل از آن نیز در مقابل دفتر امام جمعه تبریز و استانداری آذربایجان شرقی تجمع داشتند و قبل از آن نیز در ١٧ دی ماه ابتدا در داخل کارخانه و سپس در مقابل سازمان صنایع و معادن آذربایجان‌ شرقی تجمع کردند. جدا از دستمزدهای پرداخت نشده،  سنوات کارگران بازنشسته شده، تمدید دفترچه‌های تأمین اجتماعی، پرداخت بدهی‌ها به سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها و از سرگیری دوباره تولید، از دیگر خواستهای کارگران تراکتور سازی تبریزهستند. کارگران تراکتورسازی تبریز با بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی خط تولید و رها شدن کارخانه از سوی مالک آن (شرکت سرمایه گذاری ملت) و خطر بیکار شدن از کار روبرویند. اعتراض کارگران تراکتورسازی تبریز ادامه دارد.– روز یکشنبه ٢٢ دیماه کارگران کارخانه تراکتورسازی تبریز برای چندمین بار متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن ٩ ماه دستمزد خود

تجمع اعتراضی کارگران پیمانی پتروشیمی رازی

– صبح روز ٢٢ دی بیش از هزار کارگر پیمانی پتروشمی رازی در اعتراض به تبعیض در حقوق و مزایای کارگران پیمانی در مقابسه با کارمندان رسمی و با خواست مستقیم شدن قرار دادهای کاری خود برای سومین بار متوالی در محوطه کارخانه و مقابل دفتر مرکزی آن واقع در بندر امام تجمع کردند. لحاظ شدن سختی کار در حقوق و بیمه، دریافت سرویس ایاب و ذهاب و تامین یک وعده غذای گرم در روز از دیگر خواستهای این کارگران است. خواست این کارگران بطور واقعی افزایش فوری سطح دستمزدهایشان است.

به گفته کارگران تا کنون کارفرمای اصلی این کارخانه که ساکن ترکیه است، هیچ عکس العملی نسبت به خواستهای آنان نشان نداده است و زیر فشار اعتراض کارگران قرار شده است که امروز جلسه ای مشترک بین نمایندگان کارگران و مدیر کارخانه و مسئولان استانی برگزار شود.  حاضر شود. در این کارخانه ٣ هزار کارگر به کار اشتغال دارند که هزار و هشتصد و پنجاه نفر آنها کارگر پیمانی هستند. این کارگران زیر نظر چندین شرکت پیمانکاری همانند «پیشکامان فن اندیش»، «پیشگام فرا صنعت»، «تعمیرات نیروگاههای حرارتی خوزستان» و… فعالیت دارند. سطح حقوق کارگران پیمانی کارخانه به نسبت کارگران رسمی که در سمتهای اداری پتروشیمی فعالیت دارند بسیار ناچیز است. از جمله حقوق یک کارگر پیمانی بین ۵۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان است این در حالیست که دریافتی ماهانه یک کارمند رسمی پتروشیمی چندین برابر یک کارگر است. اینها همه ابزاری برای ایجاد تفرقه درمیان کارگران است. کارگران خواستار برداشتن این فاصله و قرار داد دائم کاری هستند. کارگران خواستار افزایش فوری سطح دستمزدهایشان هستند.

کارگران ایران خودرو با خواست افزایش دستمزدها

– ادامه اعتراضات کارگران ایران خودروبرای افزایش دستمزد-با توجه به اعتصاب غذای کارگران در ٣٠ آذر در ایران خودرو که برای افزاشی دستمزد صورت گرفت وهشدار سرپرستان به قطع اعتصاب غذا ، در هفته اول دیماه ٢ اعتصاب غذای دیگر درقسمت جنوبی ایران خودرو که بخش تولید و مونتاژ قرار دارد اجراشد .این اعتصاب غذا موجب آمدن مدیرعامل ایران خودرو به سالن غذا شد. مهندس هاشم یکه زارع با حضور در سالن غذا خوری با تاکید بر اینکه فروش و تولید ایران خودرو هنوز به روال عادی برنگشته است و درنتیجه کارگران نباید انتظار افزایش دستمزد را داشته باشند، افزود که اگر کسی نمی تواند با این دستمزد کارکند می تواند شرکت را ترک کند. این ادعا درحالی است که پیش فروش محصولات ایران خودرو کماکان ادامه دارد. و با افزایش ٢ نوبته قیمت های ایران خودرو در سال جاری،شرکت ایران خودرو سود بسیار خوبی را از فروش محصولاتش می برد. در حال حاضرافزایش دستمزد به خواست همگانی کارگران و کارمندان ایران خودرو تبدیل شده و هر روز بخش وسیع تری از کارگران شرکت به این افزایش دستمزد می پیوندند.

اعتراضات کارگران شرکت فرا صنعت در پتروشیمی بوعلی سینا

– بنا بر اخبار منتشر شده مدیرعامل شرکت فراصنعت در پتروشیمی بوعلی سینا (زیر نظر هلدینگ خلیج فارس) در ابتدای سال جاری به ١٦٠ کارگر پیمانی واحد تعمیرات و نگهداری قول داده بود تا مزد پایه آن‌ها مانند کارگران سایر کارخانه‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا کند که این مبلغ در ماه‌های اخیر به صورت کارت هدیه به کارگران پرداخت می‌شد. اما در قراردادی که اواخر شهریور ماه به کارگران ارائه شد، مزدپایه‌ آنها افزایش پیدا نکرده بود و کارگران نیز به نشانه اعتراض، بیش از ۳ ماه است که از امضای قرارداد خودداری می‌کنند.

در واکنش به خودداری بیش از ۱۶۰ کارگر واحد تعمیرات و خودداری آنان از امضای قرارداد، از عصر یکشنبه ١٥ دی کارت ورود به کارخانه را از آن‌ها گرفت و کارگران از روز ١٦ دی ماه  اجازه ورود به کارخانه را نداشتند. درادامه این اعتراضات روز ١٧ دی  چند تن از نماینده کارگران به فرمانداری رفته و با «جعفر طباطبائی» فرماندار ماهشهر دیدار کردند که وی به آن‌ها گفت که قرارداد را امضا کنید و پس از ورود به کارخانه، مطالبات خود را پیگیری کنید. اما کارگران اعلام کردند که منطقی در این حرف نیست. اگر آنها قرارداد را امضا کنند، میان کارگران و پیمانکار توافق صورت گرفته است و اعتراض آنها به جایی نخواهد رسید. تا اینکه در ٢٣ دی در سومین روزی که پیمانکار از ورود کارگران به کارخانه جلوگیری کرده بود و کارگران به ناچار خارج از محوطه کارخانه تجمع کرده بودند، مینی بوسی حامل کارگران روزمزد را به کارخانه آوردند تا با تحریک و تهدید کارگران معترض آن‌ها را به امضای قرارداد وادار کنند. کارگران پتروشیمی بوعلی سینا زیر فشار خطر اخراج ناگزیر قرار داد را امضا کردند. اما اعلام کردند که خواست خود را پیگیری خواهند کرد. تاکید بر خواست بیمه بیکاری و توقف فوری اخراج ها باید خواست همه کارگران شاغل و بیکار باشد. با این خواستهاست که میشود جلوی تفرقه میان صفوف کارگران و استفاده از وجود صف میلیونی بیکاران به عنوان چماقی بر سر کارگر شاغل و خطر اخراجش از کار را گرفت. با این خواستهاست که میشود بیکارسازی ها را برای دولت و کارفرمایان گران تمام کرد. حداقل بیمه بیکاری باید متناسب با میزان حداقل دستمزدها و به گفته کارگران در قدم اول همین امروز دو میلیون تومان باشد.

کارگران پونل پاکدشت دست به تجمع اعتراضی زدند

– روز یکشنبه ٢٢ دی جمعی از کارگران اخراج شده از شرکت پونل پاکدشت در اعتراض به ٢٠ ماه حقوق پرداخت نشده خود درمقابل دادسرای رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعتصاب کارگران شهرداری بهبهان

– روز شنبه ٢١ دیماه کارگران شهرداری بهبهان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب همچنان ادامه دارد.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: