شهلا دانشفر

خوش آمديد

هزاران کارگران در ایران در اعتراض و مبارزه

اخبار اعتراضات کارگری در سه روز اخیر

kargaranfajr

– روز ٢ بهمن اعتراض اعتصاب بیش از ١٥٠ کارگر واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی فجر وارد دومین روز خود شد. در این روز کارگران در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر جلوگیری از ورود عباس رضایی یکی از کارگران معترض به کارخانه برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند. به گفته کارگران علت این موضوع افشای وضعیت نامناسب کارگران این کارخانه بوده است. در برابر اعتراض کارگران مدیریت از حربه شناخته شده تفرقه افکنی میان کارگران استفاده کرده و با وارد کردن کارگران روزمزد به جای کارگران اعتصابی به کارخانه تلاش کرد اعتراض کارگران را عقب بزند. نمایندگان کارفرما و پیمانکار نیز کارگران را تهدید به این کرده اند که در صورت ادامه اعتراضشان اسامی آنها را به نهادهای امنیتی گزارش خواهند کرد. همچنین زیر فشار اعتراض کارگران، دو تن از مدیران این پتروشیمی در جمع کارگران حضور پیدا کرده و به آن‌ها اعلام کردند که دستور جلوگیری از ورود همکارشان آقای رضایی به کارخانه از «بالا» آمده است.

اما کارگران متحد ایستاده و به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند. مجمع عمومی کارگری، مبارزه متحد کارگران تنها راه در هم شکستن این تهدیدات و عقب راندن یورش کارفرمایان و دولت است. کارگران پتروشیمی فجر در تجمع اعتراضی روز ١ بهمن نیز در همین رابطه تجمع داشتند و یک خواست دیگر این کارگران افزایش ٢٢ درصدی دستمزدهاست.

1557488_10201649734912884_63561715_n

روز ٢ بهمن مسئولان اعتصاب کارگران  ایران تایر وارد دومین روز خود شد. این اعتصاب در اعتراض به اخراج بیش از ٨٠ کارگر روزمرد در این کارخانه بر پا شده است.  به گفته کارگران کارفرمای این کارخانه با وارد کردن ماشین آلات پیشرفته تر تایرهای سیمی تولید کننده، اعلام کرده است که که دیگر نیازی به کار همه کارگران شاغل در کارخانه را ندارد. در این شرکت ١٠٥٠ کارگر به کار اشتغال دارند که بیش از ٤٠٠ نفر آنان بصورت قراردادی و روزمزد به کار اشتغال دارند. بنا بر خبرها ٣٠٠ نفر از کارگران قراردادی در لیست اخراج قرار دارند که از کارگران قسمتهای مختلف کارخانه هستند.  شرکت ایران تایر یکی از شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان است که بیش از نیمی از سهام آن متعلق به بنیاد و مابقی به سایرین تعلق دارد. ٨٠ کارگر اخراجی  همگی از ده تا ١٥ سال سابقه کار دارند. کارخانه ایران تایر(جنرال تایر) یکی از کارخانجات مهم لاستیک سازی در ایران است که در سال ١٣٤٠ تاسیس شده و در تملک بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی قرار دارد.

poliacril

– روز ٢ بهمن بدنبال دو ماه مبارزه کارگران پلی اکریل اصفهان در اعتراض به ادامه سیاست کوچک سازی کارخانه ٦ نفر از کارگران این کارخانه به اسامی صفایی، مسعود فتاحی، سیروس پیام منی، احمدی صابری، عباس حقیقی و جواد لطفی  احضار و به کلانتری ١١ مبارکه منتقل گردیدند. در اعتراض به این دستگیری ها ٦٠٠ کارگر  پلی اکریل در این روز در محوطه کارخانه تجمع کردند و خواستار آزادی همکارانشان شدند و بر خواستهایشان پای فشردند.

در کارخانه پلی اکریل ١٥٠٠ کارگر اشتغال دارند و از دوم آذر ماه تا کنون با تجمعات پی در پی خود خواستار متوقف شدن طرح کوچک سازی کارخانه که خطر بیکاری آنها را در پی دارد و افزایش ٢٠ درصد سطح دستمزدهایشان شده اند. این کارگران در رابطه با همین موضوع روز ٣٠ دی بخاطر تعطیلی بخش اکریلیک ٢ و انتقال آن به شرکت “الیاف زاینده روز” تجمع اعتراضی برپا کردند و و با راهپیمایی در محوطه کارخانه به ساختمان اداری رفته و مقابل دفتر مدیر عامل شرکت تحصن کردند و بعد از آن با رفتن به بخش اکریلیک ٢ تابلوی شرکت الیاف زاینده روز را پایین کشیدند. کارگران اعلام کرده اند که تا وقتی این روند متوقف نشود به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

گفتنی است بر اساس سیاست کوچک سازی، بخش‌های مختلف کارخانه پلی اکریل اصفهان به شرکت‌های کوچک تری در حال واگذاری است به طوری که آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکریلیک ۲ به «الیاف زاینده رود»، اسکله سازی به «شرکت خدمات بندری» و خدمات به شرکت «پهن گستر» انتقال پیدا می‌کند و انتقال شرکت اکریلیک ٢ به الیاف زاینده رود در مراحل پایانی پایانی خود قرار دارد.

به گفته کارگران از سوی کارفرما تولید در بخش اکریلیک ۲ تحت عنوان کمبود مواد اولیه، از اول بهمن ماه متوقف اعلام شد و به بیش از ١٨٠ کارگر این بخش گفته شد که بر سر کارشان حاضر نشوند. در همین راستا  مدیرعامل به حراست کارخانه دستور پلمپ کردن بخش اکریلیک ٢ را داد تا کارگران وارد این بخش نشوند. کارگران با توجه به وجود مواد اولیه شرکت (اکریلو نیتریل) در بندر ماهشهر معتقدند تعطیلی بخش اکریلیک ۲ به منظور خلوت سازی کارخانه از وجود کارگران معترض، و اجرایی کردن سیاست کوچک سازی در غیاب آنان است.

قبل از این حرکت اعتراضی کارگران پلی اکریل در روزهای ٢٢ و ٢٣ دی ماه نیز در اعتراض به عدم تمدید قراردادهای کاری خود در دو نوبت صبح و عصر در محوطه کارخانه تجمع کردند. به گفته کارگران قرارداد کاری جدید آنان یک ماهه منعقد شده است. در حالیکه قرارد آنها قبلا یکساله بوده است. کارگران پلی اکریل قبلا نیز در اعتراض به سیاست کوچک سازی کارخانه اعتراض و مبارزه داشتند. در رابطه با همین مبارزات کارفرمای این کارخانه ٢٠ نفر از فعالان کارگری را بخاطر اطلاع رسانی از مبارزات و خواستهایشان زیر فشار گذاشته و طی نامه ای تهدید آمیز آنها را تحت عنوان شرکت در “تجمعات غیر قانونی و شعار دهی و اطلاعی رسانی از اخبار مبارزات و خواستهای کارگران” تهدید به اخراج نمود. همچنین مقامات مسئول کارخانه حاضر به تمدید قرارداد کار کیومرث رحیمی، یکی از چهار کارگر بازداشت شده در دور دوم تجمعات اعتراضی کارگران و چند کارگر معترض دیگر نبود که با مقاومت و اعتراض دسته جمعی سایر کارگران از تصمیم خود منصرف شدند. کارگران به این تهدیدات معترضند و میگونید این تهدیدات آزادی بیان و تجمع آنها را زیر سئوال برده است.

کارگران پلی اکریل اصفهان پیش ‌تر نیز طی دور اول اعتراضات در روزهای ٨، ١١، ١٢ و ١٤ آبان ‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالباتشان شده بودند و سپس بدنبال تعطیلی ده روزه در فاصله روزهای ١٥ تا ٢٥ آبان به سرکارشان بازگشتند. اما با توجه به اینکه خواست هایشان پاسخی نگرفت، دست به دور دوم اعتراضاتشان زدند و در روزهای ٢٦، ٢٧، ٢٨ و ٢٩ آبان در محوطه کارخانه تجمع کردند. در جریان این مبارزات در حوالی ساعت ٤ بامداد ٣٠ آبان چهار کارگر پلی اکریل به اسامی جواد لطفی، عباس حقیقی، کیومرث رحیمی و احمدی صابری در حوالی ساعت چهار بامداد روز  ۳۰ آبان توسط نهادهای نظارتی بازداشت و به شهر «دستگرد» در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان منتقل شدند. بدنبال این دستگیریها کارگران در روزهای  ٢، ٣، ٤، ٥ و ٦ آذر ماه به تجمعات اعتراضی خود ادامه داده و خواستار آزادی کارگران زندانی و دیگر مطالباتشان شدند. زیر فشار این اعتراضات روز ٦ آذر چهار کارگر بازداشتی پلی اکریل اصفهان پس از یک هفته بازداشت از زندان آزاد شدند. این کارگران در صبح روز  ١٨ آذر ماه، در میان استقبال گرم همکاران وارد محل کارشان  شدند. بدین ترتیب ٥٠٠ کارگری که به منظور استقبال از کارگران بازداشت شده در محل کار دست به تجمع زده بودند، بار دیگر بر خواسته های خود پافشاری کرده و تحقق آنها را خواستار شدند.  در ادامه این مبارزات دور سوم تجمعات اعتراضی کارگران پلی اکریل از ٣٠ آذر شروع شد و هر روزه این کارگران در فاصله زمانی تغییر شیفت، از ساعت ٧ تا ٣٠: ٧ در محوطه کارخانه تجمع میکردند. کارگران پلی اکریل اصفهان میگویند که تا توقف کامل سیاست کوچک سازی کارخانه به مبارزاتشان ادامه خواهند داد.

کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان پیش از این طی نامه‌ای خواسته‌های خود را در ١٠ مورد طرح کرده‌ بودند. استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی کارخانه پلی اکریل اصفهان و همچنین حفظ و بررسی اسناد مربوط به عملکرد آن‌ها در صدر خواسته‌های ده گانه کارگران معترض قرار دارد. همچنین یک خواست مهم این کارگران افزایش ٢٠ درصد دستمزدهایشان است.

در پلی اکریل اصفهان ١٥٠٠ کارگر اشتغال دارند و سال‌هاست در قالب شش شرکت زیرمجموعه تحت مسئولیت شرکت مادر (هلدینگ) کار می‌کنند و حال با تصمیم کارفرما مبنی بر جدا سازی شرکت‌های زیر مجموعه، امنیت شغلیشان را در معرض خطر می‌بینند. بر اساس سیاست کوچک سازی این کارخانه، مجموعه شرکتهای پلی اکریل ایران در حال واگذاری است و قرار است آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکلیت ٢ به «الیاف زاینده رود»، اسکه سازی به «شرکت خدمات بندری» و بخش خدمات نیز به شرکت «پهن گستر» انتقال یابد. کارگران معتقدند با واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه، تعهدات کارفرما در قراردادهای کاریشان کمتر می‌شود. و این را مقدمه ای برای بیکارسازیها میدانند.

– روز ١ بهمن در دومین روز اعتصاب کارگران شرکت بین المللی پروژه های عمرانی ساختمانی و شهرک سازی کیسون که اکنون پروژه شهرک سازی پرند را در دست اجرا دارد، در اعتراض به اخراج ها و ٦ ماه حقوق معوقه خود، ١٠٠ کارگر دستگیر شدند.  در این روز نیروهای سرکوب رژیم وارد صحنه شدند و کارگران را به بازگشت به سر کارشان فراخواندند. اما کارگران نپذیرفته و به اعتصاب خود ادامه دادند. در ادامه نیروی گارد ویژه جمهوری اسلامی کارگران معترض را در محوطه کارخانه به محاصره خود در آورد و کارگران نیز با آنان درگیر شدند. در جریان این درگیر شدن صد نفر از کارگران دستگیر شدند. در اعتراض به این دستگیرها کارگران به مقابل مجلس رفته و خواستار آزادی همکاران خود و پاسخگویی به خواستهایشان شدند. در حرکت روز ٣٠ دی این کارگران جهت گرفتن پاسخ خود به دفتر مدیریت رفته بودند و مدیریت تا عصر به گروگان نزد خود داشتند. سپس با رها کردن وی قرار اعتراض برای روز بعد را گذاشته بودند. شركت بين الملي كيسون در پروژه هاي عمراني ساختماني و شهرك سازي فعاليت مي كند. این شرکت در اتوبان تهران-ساوه قرار دارد و هم اكنون پروژه شهرك سازي پرند را در دست اجرا دارد. در پروژه پرند  ٦ هزار كارگر به کار اشتغال داشتند که تا کنون ١٢٠٠ نفر آنان اخراج شده اند.  كارگران اخراجي و ٤٨٠٠ كارگر باقي مانده در این شرکت  بيش از ٦ ماه حقوق طلب كار هستند. کارگران خواستار آزادی فوری کارگران دستگیر شده، پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه و بازگشت به کار کارگران اخراجی و توقف اخراج ها در این شرکت هستند.

kargaranfajr

– روز ٢ بهمن اعتراض اعتصاب بیش از ١٥٠ کارگر واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی فجر وارد دومین روز خود شد. در این روز کارگران در اعتراض به تصمیم پیمانکار مبنی بر جلوگیری از ورود عباس رضایی یکی از کارگران معترض به کارخانه برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند. به گفته کارگران علت این موضوع افشای وضعیت نامناسب کارگران این کارخانه بوده است. در برابر اعتراض کارگران مدیریت از حربه شناخته شده تفرقه افکنی میان کارگران استفاده کرده و با وارد کردن کارگران روزمزد به جای کارگران اعتصابی به کارخانه تلاش کرد اعتراض کارگران را عقب بزند. نمایندگان کارفرما و پیمانکار نیز کارگران را تهدید به این کرده اند که در صورت ادامه اعتراضشان اسامی آنها را به نهادهای امنیتی گزارش خواهند کرد. همچنین زیر فشار اعتراض کارگران، دو تن از مدیران این پتروشیمی در جمع کارگران حضور پیدا کرده و به آن‌ها اعلام کردند که دستور جلوگیری از ورود همکارشان آقای رضایی به کارخانه از «بالا» آمده است.

اما کارگران متحد ایستاده و به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند. مجمع عمومی کارگری، مبارزه متحد کارگران تنها راه در هم شکستن این تهدیدات و عقب راندن یورش کارفرمایان و دولت است. کارگران پتروشیمی فجر در تجمع اعتراضی روز ١ بهمن نیز در همین رابطه تجمع داشتند و یک خواست دیگر این کارگران افزایش ٢٢ درصدی دستمزدهاست.

poliacril

– روز ٢ بهمن بدنبال دو ماه مبارزه کارگران پلی اکریل اصفهان در اعتراض به ادامه سیاست کوچک سازی کارخانه ٦ نفر از کارگران این کارخانه به اسامی صفایی، مسعود فتاحی، سیروس پیام منی، احمدی صابری، عباس حقیقی و جواد لطفی  احضار و به کلانتری ١١ مبارکه منتقل گردیدند. در اعتراض به این دستگیری ها ٦٠٠ کارگر  پلی اکریل در این روز در محوطه کارخانه تجمع کردند و خواستار آزادی همکارانشان شدند و بر خواستهایشان پای فشردند.

در کارخانه پلی اکریل ١٥٠٠ کارگر اشتغال دارند و از دوم آذر ماه تا کنون با تجمعات پی در پی خود خواستار متوقف شدن طرح کوچک سازی کارخانه که خطر بیکاری آنها را در پی دارد و افزایش ٢٠ درصد سطح دستمزدهایشان شده اند. این کارگران در رابطه با همین موضوع روز ٣٠ دی بخاطر تعطیلی بخش اکریلیک ٢ و انتقال آن به شرکت “الیاف زاینده روز” تجمع اعتراضی برپا کردند و و با راهپیمایی در محوطه کارخانه به ساختمان اداری رفته و مقابل دفتر مدیر عامل شرکت تحصن کردند و بعد از آن با رفتن به بخش اکریلیک ٢ تابلوی شرکت الیاف زاینده روز را پایین کشیدند. کارگران اعلام کرده اند که تا وقتی این روند متوقف نشود به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

گفتنی است بر اساس سیاست کوچک سازی، بخش‌های مختلف کارخانه پلی اکریل اصفهان به شرکت‌های کوچک تری در حال واگذاری است به طوری که آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکریلیک ۲ به «الیاف زاینده رود»، اسکله سازی به «شرکت خدمات بندری» و خدمات به شرکت «پهن گستر» انتقال پیدا می‌کند و انتقال شرکت اکریلیک ٢ به الیاف زاینده رود در مراحل پایانی پایانی خود قرار دارد.

به گفته کارگران از سوی کارفرما تولید در بخش اکریلیک ۲ تحت عنوان کمبود مواد اولیه، از اول بهمن ماه متوقف اعلام شد و به بیش از ١٨٠ کارگر این بخش گفته شد که بر سر کارشان حاضر نشوند. در همین راستا  مدیرعامل به حراست کارخانه دستور پلمپ کردن بخش اکریلیک ٢ را داد تا کارگران وارد این بخش نشوند. کارگران با توجه به وجود مواد اولیه شرکت (اکریلو نیتریل) در بندر ماهشهر معتقدند تعطیلی بخش اکریلیک ۲ به منظور خلوت سازی کارخانه از وجود کارگران معترض، و اجرایی کردن سیاست کوچک سازی در غیاب آنان است.

قبل از این حرکت اعتراضی کارگران پلی اکریل در روزهای ٢٢ و ٢٣ دی ماه نیز در اعتراض به عدم تمدید قراردادهای کاری خود در دو نوبت صبح و عصر در محوطه کارخانه تجمع کردند. به گفته کارگران قرارداد کاری جدید آنان یک ماهه منعقد شده است. در حالیکه قرارد آنها قبلا یکساله بوده است. کارگران پلی اکریل قبلا نیز در اعتراض به سیاست کوچک سازی کارخانه اعتراض و مبارزه داشتند. در رابطه با همین مبارزات کارفرمای این کارخانه ٢٠ نفر از فعالان کارگری را بخاطر اطلاع رسانی از مبارزات و خواستهایشان زیر فشار گذاشته و طی نامه ای تهدید آمیز آنها را تحت عنوان شرکت در “تجمعات غیر قانونی و شعار دهی و اطلاعی رسانی از اخبار مبارزات و خواستهای کارگران” تهدید به اخراج نمود. همچنین مقامات مسئول کارخانه حاضر به تمدید قرارداد کار کیومرث رحیمی، یکی از چهار کارگر بازداشت شده در دور دوم تجمعات اعتراضی کارگران و چند کارگر معترض دیگر نبود که با مقاومت و اعتراض دسته جمعی سایر کارگران از تصمیم خود منصرف شدند. کارگران به این تهدیدات معترضند و میگونید این تهدیدات آزادی بیان و تجمع آنها را زیر سئوال برده است.

کارگران پلی اکریل اصفهان پیش ‌تر نیز طی دور اول اعتراضات در روزهای ٨، ١١، ١٢ و ١٤ آبان ‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالباتشان شده بودند و سپس بدنبال تعطیلی ده روزه در فاصله روزهای ١٥ تا ٢٥ آبان به سرکارشان بازگشتند. اما با توجه به اینکه خواست هایشان پاسخی نگرفت، دست به دور دوم اعتراضاتشان زدند و در روزهای ٢٦، ٢٧، ٢٨ و ٢٩ آبان در محوطه کارخانه تجمع کردند. در جریان این مبارزات در حوالی ساعت ٤ بامداد ٣٠ آبان چهار کارگر پلی اکریل به اسامی جواد لطفی، عباس حقیقی، کیومرث رحیمی و احمدی صابری در حوالی ساعت چهار بامداد روز  ۳۰ آبان توسط نهادهای نظارتی بازداشت و به شهر «دستگرد» در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان منتقل شدند. بدنبال این دستگیریها کارگران در روزهای  ٢، ٣، ٤، ٥ و ٦ آذر ماه به تجمعات اعتراضی خود ادامه داده و خواستار آزادی کارگران زندانی و دیگر مطالباتشان شدند. زیر فشار این اعتراضات روز ٦ آذر چهار کارگر بازداشتی پلی اکریل اصفهان پس از یک هفته بازداشت از زندان آزاد شدند. این کارگران در صبح روز  ١٨ آذر ماه، در میان استقبال گرم همکاران وارد محل کارشان  شدند. بدین ترتیب ٥٠٠ کارگری که به منظور استقبال از کارگران بازداشت شده در محل کار دست به تجمع زده بودند، بار دیگر بر خواسته های خود پافشاری کرده و تحقق آنها را خواستار شدند.  در ادامه این مبارزات دور سوم تجمعات اعتراضی کارگران پلی اکریل از ٣٠ آذر شروع شد و هر روزه این کارگران در فاصله زمانی تغییر شیفت، از ساعت ٧ تا ٣٠: ٧ در محوطه کارخانه تجمع میکردند. کارگران پلی اکریل اصفهان میگویند که تا توقف کامل سیاست کوچک سازی کارخانه به مبارزاتشان ادامه خواهند داد.

کارگران معترض کارخانه پلی اکریل اصفهان پیش از این طی نامه‌ای خواسته‌های خود را در ١٠ مورد طرح کرده‌ بودند. استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی کارخانه پلی اکریل اصفهان و همچنین حفظ و بررسی اسناد مربوط به عملکرد آن‌ها در صدر خواسته‌های ده گانه کارگران معترض قرار دارد. همچنین یک خواست مهم این کارگران افزایش ٢٠ درصد دستمزدهایشان است.

در پلی اکریل اصفهان ١٥٠٠ کارگر اشتغال دارند و سال‌هاست در قالب شش شرکت زیرمجموعه تحت مسئولیت شرکت مادر (هلدینگ) کار می‌کنند و حال با تصمیم کارفرما مبنی بر جدا سازی شرکت‌های زیر مجموعه، امنیت شغلیشان را در معرض خطر می‌بینند. بر اساس سیاست کوچک سازی این کارخانه، مجموعه شرکتهای پلی اکریل ایران در حال واگذاری است و قرار است آزمایشگاه به شرکت «نیک آزمون»، نیروگاه به «انرژی گستران»، پلی استر به «پلی استر هشت بهشت»، اکلیت ٢ به «الیاف زاینده رود»، اسکه سازی به «شرکت خدمات بندری» و بخش خدمات نیز به شرکت «پهن گستر» انتقال یابد. کارگران معتقدند با واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه، تعهدات کارفرما در قراردادهای کاریشان کمتر می‌شود. و این را مقدمه ای برای بیکارسازیها میدانند.

– روز ١ بهمن در دومین روز اعتصاب کارگران شرکت بین المللی پروژه های عمرانی ساختمانی و شهرک سازی کیسون که اکنون پروژه شهرک سازی پرند را در دست اجرا دارد، در اعتراض به اخراج ها و ٦ ماه حقوق معوقه خود، ١٠٠ کارگر دستگیر شدند.  در این روز نیروهای سرکوب رژیم وارد صحنه شدند و کارگران را به بازگشت به سر کارشان فراخواندند. اما کارگران نپذیرفته و به اعتصاب خود ادامه دادند. در ادامه نیروی گارد ویژه جمهوری اسلامی کارگران معترض را در محوطه کارخانه به محاصره خود در آورد و کارگران نیز با آنان درگیر شدند. در جریان این درگیر شدن صد نفر از کارگران دستگیر شدند. در اعتراض به این دستگیرها کارگران به مقابل مجلس رفته و خواستار آزادی همکاران خود و پاسخگویی به خواستهایشان شدند. در حرکت روز ٣٠ دی این کارگران جهت گرفتن پاسخ خود به دفتر مدیریت رفته بودند و مدیریت تا عصر به گروگان نزد خود داشتند. سپس با رها کردن وی قرار اعتراض برای روز بعد را گذاشته بودند. شركت بين الملي كيسون در پروژه هاي عمراني ساختماني و شهرك سازي فعاليت مي كند. این شرکت در اتوبان تهران-ساوه قرار دارد و هم اكنون پروژه شهرك سازي پرند را در دست اجرا دارد. در پروژه پرند  ٦ هزار كارگر به کار اشتغال داشتند که تا کنون ١٢٠٠ نفر آنان اخراج شده اند.  كارگران اخراجي و ٤٨٠٠ كارگر باقي مانده در این شرکت  بيش از ٦ ماه حقوق طلب كار هستند. کارگران خواستار آزادی فوری کارگران دستگیر شده، پرداخت ٦ ماه حقوق معوقه و بازگشت به کار کارگران اخراجی و توقف اخراج ها در این شرکت هستند.

اعتراضات کارگری هر روز گسترده تر میشود. این در حالیست که هم اکنون کارگران با ٤٠ هزار امضا خواستار افزایش فوری دستمزدهایشان هستند و کارگران پتروشیمی ماهشهر پرچم حداقل دستمزد دو میلیون تومان را برافراشته است. با پیوستن به این اعتراضات و با گرد آمدن حل خواستهای سراسری خود باید جلوی تعرضات هر روزه رژیم اسلامی ایستاد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: