شهلا دانشفر

خوش آمديد

امروز نیز کارگران پتروشیمی فجر ماهشهر و ایران تایر در اعتصاب بسر بردند

اعتصابات کارگران گسترده تر میشود. هر روز در دهها مرکز کارگری اعتراض و مبارزه است، مراکزی چون ایران تایر، پتروشیمی ماهشهر، پلی اکریل، معدن چادرملو،  ایران خودرو، هم اکنون کانون های داغ اعتراضات کارگری هستند. اخبار اعتراضات کارگران را وسیعا گسترش دهیم.  امروز اعتصاب کارگران ایران تایر وارد ششمین روز خود شد و اعتصاب کارگران پتروشیمی فجر وارد چهارمین روز گردید. اخبارش را در زیر میخوانید:

– روز ٥ بهمن اعتصاب بیش از ١٥٠ کارگر واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی فخر وارد چهارمین روز خود شد. این اعتصاب در اعتراض به تصمیم شرکت پیمانکاری «رامپکو» مبنی بر جلوگیری از ورود «عباس رضایی» یکی از کارگران معترض به کارخانه برپا شده است. یک خواست دیگر این کارگران افزایش ٢٢ درصدی دستمزدها بوده است. در برابر این اعتراضات مدیران پیمانکاری و کارفرما پاسخ مشخصی به اعتراض کارگران نمی‌دهند، به گونه‌ای که وقتی به پیمانکار مراجعه می کنند، گفته می‌شود جلوگیری از ورود آقای رضایی خواستهٔ کارفرماست و زمانی که به کارفرما مراجعه میکنند، گفته می‌شود این تصمیم توسط پیمانکار اتخاذ شده است.

به گفته کارگران علت اخراج آقای رضایی به دلیل مصاحبه با رسانه‌های رسمی کشور و اطلاع رسانی در خصوص شرایط نامناسب کارگران به محل کارش است. جمهوری اسلامی از اطلاع رسانی کارگران و جلب حمایت مردم از اعتراضات کارگری وحشت دارد.

کارگران پتروشیمی فجر ماهشهر در روزهای قبل نیز به همین صورت از رفتن به سر کار خودداری کردند و در روز ٢ بهمن مدیریت از حربه شناخته شده تفرقه افکنی میان کارگران استفاده کرده و با وارد کردن کارگران روزمزد به جای کارگران اعتصابی به کارخانه تلاش کرد اعتراض آنان را عقب بزند. از سوی دیگر نمایندگان کارفرما و پیمانکار نیز کارگران را تهدید به این کرده اند که در صورت ادامه اعتراضشان اسامی آنها را به نهادهای امنیتی گزارش خواهند کرد. در این اعتراضات و زیر فشار اعتراض کارگران، دو تن از مدیران این پتروشیمی در جمع کارگران حضور پیدا کرده و به آن‌ها اعلام کردند که دستور جلوگیری از ورود همکارشان آقای رضایی به کارخانه از «بالا» آمده است. اما در برابر همه این  فشار ها و جواب سربالا دادن ها کارگران متحد ایستاده و به تجمع اعتراضی خود ادامه میدهند. مجمع عمومی کارگری، مبارزه متحد کارگران تنها راه در هم شکستن این تهدیدات و عقب راندن یورش کارفرمایان و دولت است.

– روز ٥ بهمن اعتصاب کارگران ایران تایر وارد ششمین روز خود شد. صبح این روز بیش از ۴۰۰ کارگر روزمزد و قرار دادی این کارخانه در ادامه اعتراضاتشان به تایر به تصمیم کارفرما مینی بر اخراج کارگران روزمزدی، بار دیگر در محوطه کارخانه تجمع کردند. به گفته کارگران مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید تصمیم گرفته‌اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران خود را اخراج کند که صبح روز یکشنبه (یکم بهمن) ماه، با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی مرحله نخست اخراج کارگران عملی شد و مرحله دوم این اخراجها نیز تا هفته آینده عملی خواهد شد. بدین ترتیب علاوه بر اخراج ۸۰ کارگر، اسامی ۱۰۰ کارگر دیگر به لیست اخراجی‌ها اضافه شده است. گفته میشود ٣٠٠ نفر از کارگران قراردادی در لیست اخراج قرار دارند که از کارگران قسمتهای مختلف کارخانه هستند و بعضا تا ١٥ سال سابقه کار دارند.  بنا بر خبر دیگر کارفرمای این کارخانه با وارد کردن ماشین آلات پیشرفته تر تایرهای سیمی تولید کننده، اعلام کرده است که که دیگر نیازی به کار همه کارگران شاغل در کارخانه را ندارد. در این شرکت ١٠٥٠ کارگر به کار اشتغال دارند که بیش از ٤٠٠ نفر آنان بصورت قراردادی و روزمزد زیر نظر یک شرکت پیمانکاری و بدون برخورداری از حق امنیت شغلی، به کار اشتغال دارند. کارخانه ایران تایر(جنرال تایر) یکی از کارخانجات مهم لاستیک سازی در ایران است که در سال ١٣٤٠ تاسیس شده و در تملک بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی قرار دارد. این درحالیست سوابق کار بعضی از کارگران اخراجی به ۱۵ سال می‌رسد.

بهمن ٩٢

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: