شهلا دانشفر

خوش آمديد

کارگران در اعتراض، آخرین خبرها از اعتراضات کارگری، ٦ بهمن ٩٢

1557488_10201649734912884_63561715_n

– روز ٦ بهمن ١٣٠ کارگر دیگر ایران تایر از کار اخراج شد. در این روز بیش از ۶۰۰ کارگر قرار دادی و روز مزد کارخانه ایران تایر در اعتراض به تصمیم کارفرما مبنی بر اخراج کارگران روزمزدی، برای هفتمین روز متوالی دست از کار کشیدند. به گفته کارگران به دستور سهام دار اصلی کارخانه « هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا » به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید تصمیم گرفته‌اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران کارخانه را اخراج کند. صبح روز یکشنبه (یکم بهمن) ماه، با اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی مرحله نخست اخراج کارگران عملی شد. گفته میشود ٣٠٠ نفر از کارگران قراردادی در لیست اخراج قرار دارند که از کارگران قسمتهای مختلف کارخانه هستند و بعضا تا ١٥ سال سابقه کار دارند.  بنا بر خبر دیگر کارفرمای این کارخانه با وارد کردن ماشین آلات پیشرفته تر تایرهای سیمی تولید کننده، اعلام کرده است که که دیگر نیازی به کار همه کارگران شاغل در کارخانه را ندارد.

در این شرکت ١٠٥٠ کارگر به کار اشتغال دارند که بیش از ٤٠٠ نفر آنان بصورت قراردادی و روزمزد زیر نظر یک شرکت پیمانکاری و بدون برخورداری از حق امنیت شغلی، به کار اشتغال دارند. این اخراجها در حالی صورت میگیرد، که این کارگران حتی از حق بیمه بیکاری رژیم اسلامی نیز برخوردار نیستند. از جمله در همین رابطه هنگامیکه صبح روز ٦ بهمن  تعدادی ازکارگران اخراجی ایران تایر پیگیر مستمری بیمه بیکاری خود از “اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی جمهوری اسلامی” در غرب تهران شدند،  به آنان گفته شد که  به دلیل آنکه کارفرما بیمه آنان را بصورت فصلی و پیمانکاری به اداره تامین اجتماعی پرداخت کرده استف  این کارگران نمی‌توانند از خدمات مستمری بیمه بیکاری استفاده کنند و آنها را به دیوان عدالت اداری رژیم اسلامی حواله دادند. وضعیت کارگران در ایران تایر، گوشه ای از بی تامینی مطلق کارگران در ایران است. اعتراضات کارگران ایران خودرو ادامه دارد. کارخانه ایران تایر(جنرال تایر) یکی از کارخانجات مهم لاستیک سازی در ایران است که در سال ١٣٤٠ تاسیس شده و در تملک بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی قرار دارد. این درحالیست سوابق کار بعضی از کارگران اخراجی به ۱۵ سال می‌رسد.

tamamo.madiran

تجمع اعتراضی کارگران مدیران

– روز ٦ بهمن جمعی کارگران شرکت مادیران که در استخدام رسمی این شرکت هستند، با در دست داشتن پلاکاردی در اعتراض به اخراجها در مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. این کارگران روز ۴ شنبه هفته گذشته نیز مقابل مجلس اسلامی تحصن داشتند، اما به خاطرتعطیلی آن، در این روز به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند.

– صبح روز یکشنبه (۶ بهمن ماه) جمعی از بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش تهران در اعتراض به عدم افزایش حقوق و مزایا، در مقابل درب شمالی ساختمان مجلس تجمع کردند.

– روز ٥ بهمن کارگران شرکت پتروشیمی فراوارش در مجتمع پتروشیمی بندر امام برای افزایش مزد و حمایت از مبارازت کارگران پتروشیمی فجر دست از کار کشیدند. خواست این کارگران افزایش ٢٢ درصد به سطح دستمزدهایشان قبل از اعلام حداقل رسمی مزد برای سال آینده است. در این روز حراست و مدیریت تلاش به پایان دادن این اعتصاب داشند، اما کارگران بر خواست خود پافشاری کردند و به اعتراضشان ادامه دادند. در نتیجه این اعتراضات مقرر شد  که روز ٦ بهمن مدیریت این شرکت درجلسه مشترک با نمایندگان کارگران به خواست آنان رسیدگی کند. این کارگران بر ادامه اعتصاب خود تاکید کردند.

kargaranfajr

اعتراضات کارگران پتروشیمی فخر

– به گزارش منتشر شده در سایت اتحاد، صبح روز ٥ بهمن  اعتصاب کارگران پیمانکار پتروشیمی فجر وارد چهارمین روز خود شد. در این روز کارگران همراه با خانواده هایشان در مقابل درب کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر تجمع کرده و خواهان آزادی ٢ نفر از همکاران بازداشتی  خود شدند. همچنین علاوه بر پافشاری بر خواست فوق، این کارگران  بر افزایش ٢٢ درصدی دستمزد خود پای فشردند. خواست افزایش ٢٢ درصدی مزد قبل از تعیین حداقل مزد سال آینده یک مطالبه اصلی در میان کارگران پتروشیمی های منطقه ماهشهر است.  خانواده های کارگران نیز  اعلام کرده اند  تجمع اعتراضی خود را طی  روزهای  آینده برای آزادی ٢ نفر از کارگران معترض همچنان ادامه خواهند داد و در صورت عدم تحقق این خواستاشان تجمع خود را به  مقابل فرمانداری ماهشهر خواهند کشاند

کارگران پتروشیمی فجر ماهشهر در روزهای قبل نیز به همین صورت از رفتن به سر کار خودداری کردند و در روز ٢ بهمن مدیریت از حربه شناخته شده تفرقه افکنی میان کارگران استفاده کرده و با وارد کردن کارگران روزمزد به جای کارگران اعتصابی به کارخانه تلاش کرد اعتراض آنان را عقب بزند. از سوی دیگر نمایندگان کارفرما و پیمانکار نیز کارگران را تهدید به این کرده اند که در صورت ادامه اعتراضشان اسامی آنها را به نهادهای امنیتی گزارش خواهند کرد. مجمع عمومی کارگری، مبارزه متحد کارگران، شرکت خانواده های کارگری از جمله نقطه قدرت های مبارزات کارگران پتروشیمی فجر و بطور واقعی تنها راه در هم شکستن تهدیدات رژیم اسلامی و جلو بردن مبارزات قدرتمند این کارگران است.

20141251711852319931_معدن-البرز-غربی-سنگرود-در-رودبار

تجمع اعتراضی کارگران معدن البرز غربی

 – روز ٥ بهمن کارگران و بازنشستگان معدن البرز غربی سنگرود در رودبار در اعتراض به پرداخت نشدن یکسال مزد و دیگر مطالباتشان در مقابل اداره بازنشستگی  در این شهر تجمع کردند . به گفته کارگران بیش از ٢٠٠٠ نفر از کارگران بازنشسته معدن سنگرود با معضل یکسال تعویق دستمزدهایشان و تنگنای اقتصادی شدید قرار داردند.

– صبح روز ٣ بهمن مامورین رژیم اسلامی بدون هیچ اطلاع قبلی درب کارخانه سرب و روی زنجان را پلمب کردند. بدنبان این اقدام کارگران این کارخانه که از کار بیکار شده اند، در مقابل ساختمان استانداری شهر دست به تجمعی اعتراضی زدند. بنا بر خبر زمینهای اطراف این کارخانه به تعدادی از دست اندرکاران حکومتی و کارکنان استانداری فروخته شده است و در صورت تعطیلی کارخانه قیمت این زمینها نیز چندین برابر افزایش خواهد یافت. در این میان کارفرمایان و مقامات مسئول دست در دست هم موضوع آلودگی محیط زیست را در دست گرفته و به جای انتقال کارخانه به مکانی بیرون از شهر، کل کارخانه را به تعطیلی کشانده و کارگران را  از کار بیکار کردند. کارگران به این موضوع معترضند و این اعتراضات ادامه دارد.

– روز ٣ بهمن اعتصاب کارگران شهرداری بهبهان وارد سیزدهمین روز خود شد. ان کارگران خواستار دستمزدهای معوقه خود هستند.

– روز دوم بهمن ماه کارگران کارخانه سیمان لوشان رشت در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق عقب افتاده، در مقابل اين کارخانه تجمع کردند.

 

.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: