شهلا دانشفر

خوش آمديد

کارگران در اعتراض، ٨ بهمن، تجمع اعتراضی دو هزار کارگر معدن چادرملو

– روز ٨ بهمن بیش از دو هزار کارگر پیمانی معدن چادرملو در اعتراض به حکم هیات تشخیص اداره کار اردکان مبنی بر اخراج بهرام حسینی یکی از کارگران معترض در این کارخانه دست از کار کشیدند. کارگران چادرملو در رابطه با خواست افزایش دستمزدها و دیگر خواستهای برحقشان اعتراض کرده اند و هیات تشخیص بهرام حسنی را به اتهام “تحریک کارگران به اعتصاب” را از کار بیکار کرده است. قضیه از این قرار است که کارفرمایان حتی تحمیل خودی هایشان و انجمن های صنفی و شورای اسلامی را هم ندارند و کارفرمای این کارخانه به بهرام حسنی نژاد  با برشمردن ٢٠ مورد مبنی بر به هم زدن نظم کارگاه،  حکم اخراج داده است. کارگران به این موضوع معترضند. در همین رابطه قبلا نیز کارگران این کارخانه در روزهای ٢٨ و ٢٩ دیماه تجمع داشتند.

پیشینه اعتراضات کارگران معدن چادرملو از این قرار است که در تاریخ ۶ آذر ماه حدود ۸۰۰ کارگر معدن چادرملو در اعتراض به سطح نازل دستمزدهای خود و همچنین اخراج بهرام حسنی نژاد دبیر انجمن صنفی بیش از یک ساعت دست از کار کشیده و تجمع کردند. زیر فشار اعتراض کارگران شورای تامین جمهوری اسلامی در شهر اردکان در واکنش به این اعتراض روز دوشنبه ١١ آذر تشکیل جلسه داد و با حضور نمایندگان کارگران و مدیران شرکت پیمانکاری آسفالت طوس، خواسته های کارگران را مورد بررسی قرار داد. در این جلسه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل شرکت سنگ آهن چادرملو (پیمان دهنده) و لحاظ کردن پاداش تولید در محاسبه حق بیمه توسط شورای تامین اردکان لفظا پذیرفته شد؛ بدون اینکه صورتجلسه شورای تامین در اختیار کارگران قرار گیرد.  در این جلسه همچنین مقرر شد که بهرام حسنی نژاد برای بررسی صدور حکم بازگشت به کارش در ١٥ آذر ماه با فرماندار اردکان ملاقات کند. اما خبری از این وعده ها نشد. در ادامه این اعتراضات، دو هزار کارگر معدن چادرملواز ساعت ۷ صبح روز ١٥ آذر در تمام شیفت‌ها دست از کار کشیدند و بر خواستهای خود پافشاری کردند. این اعتراضات سرانجام در تاریخ ۱۹ آذرماه با وعده مسئولان اداره کار اردکان به نمایندگان کارگران معدن چادرملو مبنی بر بررسی خارج از نوبت موضوع اخراج ها و همچنین بررسی سایر مطالبات آنان خاتمه یافت و کارگران به کار خود بازگشتند. در ادامه این اتفاقات است که هم اکنون هیات تشخیص ادار کار اردکان حکم به اخراج بهرام حسنی داده است و روز ٨ بهمن دو هزار کارگر در اعتراض به این موضوع و پافشاری بر خواستهایشان به اعتراض برخاستند.

از ٢٠ سال قبل که فعالیت شرکت پیمانکاری آسفالت طوس با ٢ هزار کارگر در مجتمع صنعتی چادرملو آغاز شده است رعایت نشدن حقوق کار مورد اعتراض کارگران بوده است اما پیمانکاران توجهی به خواست کارگران نمی‌کردند. کارگران پیمانی معادن سنگ آهن چادرملو ٢٤ روز از ماه را به طور مداوم فعالیت می‌کنند.با وجود آنکه بیشتر کارگران از شهرستان‌ها و حتی استانهای دیگر به این معدن آمده‌اند، خوابگاه نامناسبی برای‌شان ساخته شده است. مسوول حراست فرمانداری اردکان در گفتگو با خبرگزاری رسمی دولت، درباره دلایل اعتراض کارگران گفته بود: «سه نفر که در این کارخانه باعث اغتشاش و بی‌نظمی می‌شدند به صورت قانونی و با توافق اداره کار اخراج شده بودند و دلیل اعتراض کارگران نیز همین بود و آن‌ها خواستار بازگشت افراد اخراجی بودند.” قانون جمهوری اسلامی در خدمت کارفرمایان و بازگذاشتن دست آنان برای سرکوب و اخراج کارگران است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: