شهلا دانشفر

خوش آمديد

ماجراهای سفر کاترین اشتون به ایران

ashtern

یک خبر داغ این هفته سفر کاترین اشتون٬‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا٬ به ایران و دیدار روز ١٨ اسفند ماه وی با مقامات جمهوری اسلامی بود. جمهوری اسلامی به استقبالش رفت و وی با مقاماتی از حکومت چون حسن روحانی، رئیس جمهور، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، علی لاریجانی، رئیس مجلس و علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌المللی خامنه‌ای دیدار و گفتگو داشت. با این سفر بازار بحث در رسانه ها داغ شد و از آغاز فصل جدیدی در روابط ایران و اتحادیه اروپا بحث ها شد. اما سفر کاترین اشتون دو لبه داشت. او ضمن پیشرد مذاکراتش بر سر موضوعات مورد بحث از جمله هسته ای و منطقه و روابط تجاری با ایران و غیره، دیداری هم با به گفته رسانه های حکومتی با ٧ نفر بعنوان فعالین زن از جمله نرگس محمدی،گوهر عشقی و مادرستار بهشتی وب لاگ نویسی که بدست جانیان اسلامی در زیر شکنجه به قتل رسید، داشت. تا در عین حال با پز حقوق بشری فشاری هم بر رژیم اسلامی در مذاکراتشان باشند.

این دیدارها با واکنش شدیدی در درون خود حکومت روبرو شد و نزاعهای کهنه سربلند کردند. از جمله کوچک زاده نماینده مجلس اسلامی این دیدارها را با “تصویب قانون کاپیتولاسیون” مقایسه کرد. و گفت: “آمریکا و اروپا غلط می کنند که درمورد حقوق بشر در ایران صحبت می کنند. آقای وزیر اطلاعات کجا هستید که این عجوزه درمورد حقوق بشر در ایران صحبت می کند؟”

علی لاریجانی رئیس مجلس اسلامی این دیدار ها را تحت عنوان “ملاقات دزدانۀ” با برخی محکومان “دون شان اتحادیه اروپا و محکومان فتنۀ ٨٨” مورد انتقاد قرار داد و بذل دقتی بیشتر از سوی وزیر اطلاعاتشان شد.

برادر وی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز این تماس ها و اظهارنظرهای اشتون بعد از این سفر را دهن کجی به “نظام” خواند و گفت :”در کجای دنیا اجازه می‌دهند که یک خارجی بیاید و هر جا دلش خواست برود و با هر کسی دیدار کند؟ مگر کشور در و پیکر ندارد؟”او ادامه داد: “این کار خدشه به استقلال کشور است واین کوتاهی از وزیر خارجه و وزیر اطلاعات قابل پذیرش نیست، جمهوری اسلامی کشوری مستقل است و مستعمره اروپا نیست”. او در سخنانش بر این اشاره داشت که اگر این روند ادامه پیدا کند، قوه قضاییه وارد عمل خواهد شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز، وزیر اطلاعات را برای ادای توضیحات به مجلس فرا خواندند. در این نشست بحثها آنچنان بالا گرفت که کوچک زاده با فریاد گفت:”اين جمهوری اسلامی نيست. همين كارها را كرديم كه هاشمی رفسنجانی می‌گويد دولت نامشروع. بايد به هاشمی بگويم نامشروع تو هستی و تمام كس و كارت. به قرآن كودتا شده و انقلاب به خطر افتاده است». همچنین ٤٠ نفر از نمایندگان مجلس طی نامه ای اعتراضی، دیدارهای کاترین اشتون را “غیردیپلماتیک” و “دخالت آشکار در مسائل داخلی” ایران دانسته و دیدار کنندگان با وی را “مجرمان امنیتی” خواندند و بار دیگر مخالفت خود را با توافقات هسته ای ژنو اعلام کردند.

بدین ترتیب روحانی که بعنوان دولت تدبیر و امید جمهوری اسلامی روی کار آمد تا با نرمش قهرمانه شان، راه مذاکره با غرب را باز کند و با هر درجه تخفیف در تحریم ها بلکه گشایشی برای اقتصاد به گل نشسته رژیم اسلامی ایجاد کند، کارش به جایی نرسید. و بی سرانجامی این سیاست از همان مذاکرات اولشان عیان شد و نافرجامی شان را به روشنی امروز میشود دید. خامنه ای نیز با گفتن اینکه حتی اگر در مساله هسته ای توافق شود، تحریم ها علیه ایران ادامه خواهد یافت و روی آوریش به طرح “اقتصاد مقاومتی ” و نگاه به “ظرفیت های بی شمار درونی” ، به روشنی بر همین حقیقت صحه میگذارد. لب کلام این طرح نیز چیزی جز تشدید فشار کار بر گرده کارگران و کل جامعه و فقر و فلاکت اقتصادی بیشتر برای توده های وسیع مردم نیست. در راستای اجرای این طرح او کل نظام را به “جهاد اقتصادی” در مقابل “دشمن” و به عبارتی روشنتر در مقابل جنبش اعتراضی کارگران و توده های محروم فرا میخواند. در مقابل جامعه ای قرار دارد که به مرز انفجار رسیده است و اعتراضات کارگری هر روز گسترده تر میشود و بطور واقعی جمهوری اسلامی در مخمصه بدی قرار گرفته است. همه اینها احتمال رودررویی مردم با حکومت اسلامی را در چشم انداز نزدیکی قرار میدهد. باید به استقبالش برویم.

٢٣ اسفند92

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: