شهلا دانشفر

خوش آمديد

٨ مارس امسال در ایران

عکس0406

قدرت ٨ مارس امسال را در جنب و جوش وسیعی که بر سر برگزاری آن به پا شد میتوان دید. این روز آنچنان جای خود را باز کرده است که حتی جریانات ملی اسلامی را نیز به تحرک انداخت و ناگزیر شدند که تسلیم این روز شوند. بار دیگر شهر سنندج این شهر اول مه ها و هشت مارس ها، درخشید و در تهران نیز مراسم های متنوعی برپا شد. در شهرهای دیگر نیز گرامیداشت این روز در جمع ها و محافلی از زنان و مردان برگزار گردید. این تحرک از قبل از ٨ مارس شروع شده بود و در شهر سنندج نیروی انتظامی رژیم اسلامی تلاش گسترده ای برای جلوگیری از برگزاری مراسم این روز کرد. چندین روز شهر سنندج وضع امنیتی داشت و همه جا نیرو مستقر شده بود. اطلاعات نیروی انتظامی مظفر صالح نیا و شیث امانی دو تن از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران را احضار کرده و آنها را نسبت به هرگونه اقدامی از سوی اتحادیه آزاد به مناسبت ٨ مارس و شرکتشان در مراسم این روز هشدار داد و برحذر کرد. نیروی انتظامی رژیم در پنجشنبه ٦ مارس تعدادی از دختران و پسرانی را که در یکی از باغات مسیر جاده‌ دهگلان جمع بودند را به خیال اینکه موضوع جمع شدنشان برگزاری هشت مارس بوده است، مورد حمله قرار داد و ١٥٠ نفر را بازداشت نمود. در چنین کشاکشی هشت مارس در سنندج و تهران و در محافلی از زنان و مردان معترض در شهرهای مختلف برپا شد. یک جنبه مهم دیگر هشت مارس قطعنامه و بیانیه هایی بود که به مناسبت این روز از سوی نهادها، تشکلها، زندانیان سیاسی و چهره های سیاسی شناخته شده، انتشار یافت. از جمله میتوان به بیانیه های دانشجویان دختر دانشگاههای اراک، ندای زنان ایران، کانون نویسندگان ایران، اتحادیه آزادی کارگران ایران، اطلاعیه تعدادی از زندانیان سیاسی در زندان اوین، زندان گوهر دشت و زندان مرکزی تبریز، بیانیه کارگران و فعالین کارگری شهر سنندج، پيام آمينه قادري مادر زانيار مرادي و پیام اسماعيل فتاحي فعال کارگري از زندان  تبريز اشاره داشت. این بیانیه ها تاکیداتی مهم در دفاع از حقوق زن و بعضا محورهای مشترکی داشت. نگاهی به بیانیه های هشت مارس امسال و مراسم های این روز ابعاد مهم آنرا به روشنی بیان میکند.

نگاهی به بیانیه های هشت مارس امسال

محور اساسی این بیانیه ها تاکید بر تحقق فوری برابری کامل حقوق زنان و مردان در کلیه شئون زندگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی فرهنگی و تاکید بر حق زنان و مردان برای برگزاری مراسم روز جهانی زن بود. در این بیانیه ها بر خواستهای فوری زنان تاکید شده بود. حق اشتغال برابر برای زن و مرد، لغو هرگونه تبعیض علیه زنان، حق برابر حضانت از کودک، حق طلاق، برابری حقوق زن و مرد در کلیه عرصه های فردی، خانوادگی و اجتماعی، آزادی گزینش همسر، حق آزادی سفر، حق برخورداری تمام بیکاران زن و مرد از بیمه بیکاری، دستمزد برابر در برابر کار برابر، ممنوعت تعدد زوجات، لغو تفکیک جنسیتی در مدارس، دانشگاهها، ورزش، و اماکن عمومی و غیره، آزادی پوشش، حق برابر شهروندی برای مهاجران افغانی، حق حضور در استادیوم های ورزشی و ورزش در اماکن عمومی همچون دوچرخه سواری، حق آزادی تحصیل و رشته تحصیلی از جمله این خواستها بود. همچنین این بیانیه ها خواستار حقوق پایه ای چون حق تجمع و تشکل و برخورداری از یک زندگی انسانی، است.

یک نمونه جالب بیانیه های هشت مارس، بیانیه ای است که از سوی زندانیان سیاسی از زندانهای تبریز و گوهردشت و اوین انتشار یافت. در این بیانیه زندانیان سیاسی در بند هشت مارس روز جهانی زن را گرامی داشتند و بر حقوق برابر زن و مرد تاکید گذاشتند. در این بیانیه زندانیان سیاسی با طرح خواستهایی چون نه به اعدام، آزادی بدون قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی، انحلال کامل قوه قضاییه و قضات دادگستری، آزادیهای اساسی اعم از آزادی بیان، عقیده، تحزب، اجتماعات و آزادی بیان، نفی هر گونه سانسور، تفتیش عقیده، نفی هر گونه تبعیض اعم از جنسیتی، زبانی، صنفی، قومی، طبقاتی، دینی، عقیدتی، اجتماعی وسیاسی و دفاع از برابری واقعی در کلیه عرصه های معیشتی، آموزش و پرورش جدا از مذهب، محاکمه و مجازات کلیه متجاوزین به حقوق اساسی مردم و غارتگران اموال عمومی، بطور واقعی کیفرخواست خود را علیه رژیم اسلامی و توحش سرمایه داری حاکم اعلام داشتند.

نمونه دیگری از بیانیه های شورانگیز در هشت مارس امسال بیانیه فتاح اسماعیلی کارگر زندانی در شهر تبریز است. او در قسمتی از بیانیه اش مینویسد: “سرگذشت سکينه در عين حال بيانگر وضعيت زنان در ايران و نقش و دخالت مذهب در زندگي زنان ايران در قرن بيست و يک است. اين جنايات ضد بشري يعني اعدام زنان و اعدام بطور کلي و سنگسار همواره در ايران ادامه داشته و رژيم جمهوري اسلامي باز هم اين احکام را صادر ميکند. اگر ما از طريق نهادهاي حقوق بشري و افکار عمومي بين المللي فشار نياوريم، اين احکام صادر و اجرا خواهد شد. از تمامي عزيزان خواهش دارم که دست به يک اتحاد بزنيد. فعالين مدافع حقوق انساني و فعالين حقوق زنان، فعالين کارگري دست به اقدام مشترک بزنيم و جلوي اين احکام را بگيريم. جلوي شکنجه ها و پايمال شدن حقوق اوليه زنان و همه مردم ايران را با اتحاد و اعتراض حود بايد بگيريم.”

جوهر مشترک همه این بیانیه ها تاکید بر اتحاد سراسری حول خواستهای مشترک عمومی بود.

نگاهی به مراسم هشت مارس در تهران، سنندج، و شهرهای دیگر

گزارش از ٨ مارس در تهران

در ١٦ اسفند ١٣٩٢، جشن ٨ مارس ـ روز جهانی زن ـ درتهران در جمعی از فعالین زن، کارگری، نوبسنده، شاعر وپژوهشگر برگزارشد. بعد از ارائه تاریخچه ای مختصر از ٨ مارس سخنرانی های ایراد شد. از جمله عناوین این سخنرانی ها بی حقوقی زنان از دوران انقلاب مشروطه تا کنون، بیحقوقی زنان کارگر و کشته شدن دو کارگر زن در آتش سوزی خیابان جمهوری، مشکلات زنان در ورزش، معضلات خانواده های مهاجر افغانستانی در ایران، سیمای زن در ادبیات مرد سالار، حق طلاق برای زنان، بیمه بیکاری برای همه، تابو بودن مطرح شدن تمایلات جنسی زنان در روابط زناشویی بود. بخشی از این برنامه به اجرای موزیک و شعرخوانی اختصاص داشت. در آخر نیز مراسم با موزیک و جشن به پایان رسید.

همچنین خبرها حاکیست که  تعدادی از فعالین جنبش علیه تبعیض علیه زنان در مراسمی دیگر در موزه باغ نگارستان دانشکده علوم اجتماعی گرد هم آمدند و هشت مارس را گرامیداشتد.

لغو مراسم ٨ مارس در دانشگاه

قرار بود مراسمی در دانشکده اندیشمندان علوم انسانی دانشگاه تهران به مناسبت هشت مارس برگزار شود. اما حضور دانشجویان و سابقه هشت مارس ها در میدان لاله و پارک ولیعصر در سالهای گذشته رژیم را محتاط کرده و مراسم را لغو کردند. طبق برنامه قرار بود طیفی از جریانات ملی اسلامی خودی و غیر خودی از جمله الهه کولایی، عالیه شکربیگی و ثریا عزیزپناه در این مراسم سخنرانی کنند. این برنامه را گروه مستقل زنان موسسه عصر خرد با همکاری روزنامه اعتماد و انجمن جامعه شناسی ایران، تحت عنوان “ضرورت تشکل‌یابی زنان” تدارک دیده بودند. اما سرکوبگران جمهوری اسلامی که تجربه سالهای گذشته را داشتند و دیده بودند که چگونه در آن سالها زنان معترض میدان را به دست گرفتند و در نهایت به حجاب برگیران و شعارآزادی برابری کشیده شد، در آخرین دقایق برپایی این مراسم را لغو کردند. اما دانشجویان بعد از لغو مراسم در پارکی در نزدیکی دانشکده جمع شدند و سخنرانی هایی صورت گرفت. همچنین در این مراسم بیانیه ای علیه سنگسار و قوانین ارتجاعی و تبعیض آمیز نسبت به زنان در ادارات دولتی خوانده شد.

مراسم ٨ مارس در سنندج

در هشت مارس امسال نیز سنندج درخشید. روز ١٧ اسفند برابر با ٨ مارس راس ساعت ٦.٣٠ دقیقه عصر مراسمی بمناسبت روز جهانی زن در سنندج (کمربندی کارگر سه راه فاطمیه) برگزار شد. در این روز با وجود فضای نظامی شهر سنندج و آماده باش کامل نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی برای مقابله با روز جهانی زن، مردم آزادیخواه سنندج در کمربندی ۱۷ شهریور تجمع کردند و با بلند کردن بنر و پلاکاردهای قرمز روز جهانی زن را گرامی داشتند.

تظاهرات با جمعیتی حدود ۲۰۰ نفره شروع شد و به مرور تعداد بسیار بیشتری به آنها پیوستند. تظاهر کنندگان با بلند کردن بنر و پلاکاردهایی در دفاع از روز جهانی زن و همچنین شعارهای چون، کارگر زندانی آزاد باید گردد، زندانی سیاسی آزاد باید گردد به طرف کار آموزی راهپیمائی کردند و برای مدتی جاده کمربندی ۱۷ شهریور به طرف کار آموزی را بستند.

راهپیمائی روز جهانی زن در میان هلهله و شادی صدها نفر از مردم آزادیخواه سنندج بعد از مدت کوتاهی و برای جلوگیری از حمله نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی که خود را به محل رسانده بودند، به پایان رسید.

گفتنی است که روز ٧ مارس شماری از زنان و مردان آزادیخواه که تعداد آنها حدود ١٥٠ نفر میشد، در حوالی روستای نوره در نزدیکی شهر سنندج جمع شدند و به استقبال ٨ مارس رفتند. این مراسم از ساعت دو و نیم بعد از ظهر تا ساعت ٥ ادامه یافت. پلاکاردهای متعددی در دست شرکت کنندگان بود که بر آزادی زنان و برابری زن و مرد تاکید میگذاشت. پلاکاردهایی که بر آنها نوشته شده بود گرامی باد هشت مارس روز جهانی زن جلب توجه میکرد. در این تجمع سخنرانی هایی در دفاع از حقوق زنان صورت گرفت و قطعنامه ای نیز تصویب شد. گزارش مشروح تر این مراسم را بعدا به اطلاع میرسانیم.

همچنین گزارشات دریافتی ما حاکی از برگزاری هشت مارس در شهرهای بانه، اصفهان، اندیمشک، اهواز، شوش، مشهد در جمع ها و محافلی از زنان و مردان آزادیخواه است.

—————-

بیانیه های ٨ مارس امسال در ایران

تبعیض را از سرزنان بر دارید!

۸ مارس روزجهانی زن را به همه انسان هایی که برای داشتن یک زندگی بدور از تبعیض ونابرابری مبارزه می کنند، تبریک می گوئیم . ۸ مارس (۱۷ اسفند) روزسخن گفتن انسان هایی است که هرگز نتوانسته اند سایه سنگین “هیس ! دختران سخن نمی گویند” را از زندگی شان دور کنند. ما را به واسطه زن بودنمان مورد تبعیض و بی حقوقی قرارمی دهند واین را حمایت ازما تلقی می کنند.

ـ ما می خواهیم سرنوشت مان را خودمان رقم بزنیم و حق انتخاب در ازدواج و طلاق و حق انتخاب رشته تحصیلی و حق انتخاب شغل داشته باشیم.

ـ ما نمی خواهیم برده جنسی باشیم وفقط بچه بدنیا بیاوریم بلکه می خواهیم حضانت فرزندانی را که بدنیا می آوریم، داشته باشیم.

ـ ما می خواهیم حق داشته باشیم که برای فرزندانمان که پدرشان مهاجر است، شناسنامه بگیریم وبه آن ها هویت اجتماعی ببخشیم.

 ـ ما می خواهیم وقتی کار برابر با مردان داریم ، دستمزد برابر با مردان هم داشته باشیم .

ـ ما می خواهیم که قانون، همه زنان خانه دار را بعنوان زنان بیکار بشناسد وبرای آن ها حقوق بیکاری تعیین و مقرر کند.

ـ ما می خواهیم بدور از تعصبات و تفکیک جنسیتی از دیگر همنوعانمان، درس بخوانیم، کارکنیم، ورزش کنیم و شاد باشیم.

ـ ما می خواهیم پوشش و لباس دلخواه خودمان را بپوشیم.

ـ ما می خواهیم برای سفرکردن، کس دیگری برای ما تصمیم نگیرد زیرا آزاد بودن درسفر حق ماست.

ـ ما می خواهیم بتوانیم دراماکن عمومی ورزش و دوچرخه سواری کنیم و حق رفتن به استادیوم های ورزشی را داشته باشیم زیرا ممنوعیت ورود زنان را به ورزشگاه ها، بی حرمتی به زنان می دانیم.

ـ ما می خواهیم جمع ها و تشکل های مستقل خودمان را داشته باشیم.

ـ ما انسانیم و زندگی برابر وآزاد و انسانی، حق مسلم ماست.

زنده باد ۸ مارس، روز جهانی زن

زنده باد برابری حقوق زن ومرد

ندای زنان ایران، ۸ مارس ۲۰۱۴

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت روز جهانی زن

۸ مارس روز جهانی زن، سرآغاز خیزی بزرگ در تاریخ بشریت برای پایان دادن به ستم و تبعیض بر علیه زنان است. این روز در بیش از یکصد سال پیش بر متن مبارزات طبقه کارگر و اهداف و آرمانهای انسانی آن به منصه ظهور رسید و بدنبال خود جنبش زنان را بمثابه یک جنبش بزرگ اجتماعی در طول تاریخ معاصر وارد کشمکشهای اجتماعی جهان کرد. جنبشی که امروزه یک سر آن در آفریقا و خاورمیانه و سر دیگر آن در کشورهای بزرگ صنعتی است و در برخی کشورها از جایگاه اجتماعی تعیین کننده ای برخوردار است و اثرات بسیار مهم و تاریخ سازی در چرخشهای اجتماعی دارد.

برابری خواهی، هویت و خصلت نمای جنبش زنان است و از همینجا، این جنبش در عمیق ترین سطح پیوندی ناگسستنی و تاریخی با جنبش کارگری دارد. ستم و تبعیض جنسیتی بر زنان یکی از ستون فقرات اصلی حفظ نظام بردگی و بهره کشی انسان از انسان است و تا زمانیکه تحولات اجتماعی قادر به رفع کامل این ستم و تبعیض نشود هیچ تحول بزرگ انسانی را نیز در امروز و فردای تاریخ بشریت  شاهد نخواهیم شد. اینرا ما کارگران بخوبی میدانیم و بر آن واقفیم و به همین دلیل ما پیگیرترین نیروی اجتماعی برای تحقق کامل برابری حقوق زنان و مردان هستیم و همیشه بدور از هر گونه سیاست ورزی در کنار جنبش زنان قرار داشته ایم و قرار خواهیم داشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با خفت بار شمردن و محکوم کردن هر گونه تبعیض جنسیتی بر زنان، ۸ مارس را به عموم زنان و مردان شریف و برابری خواه صمیمانه تبریک میگوید و با اعلام همبستگی با جنبش زنان، خواهان تحقق فوری برابری کامل حقوق زنان و مردان در کلیه شئون زندگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی فرهنگی است و با تاکید بر حق زنان و مردان برابری خواه برای برگزاری مراسم این روز جهانی، اعضا خود و عموم کارگران در سراسر کشور را به شرکت در مراسهای روز ۸ مارس فرا میخواند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۱۶ اسفند ۱۳۹۲

کانون نویسندگان ایران” با انتشار بیانیه ای فرارسیدن 8 مارس روز جهانی زن را به همه زنان ایران و جهان تبریک گفت

بخشی از بیانیه بدین شرح است: “۸ مارس روز خواست برابری کامل زنان با مردان، روز حق اشتغال برابر زنان با مردان، روز دستمزد برابر، روز حقوق مساوی زنان با مردان، روز رفع همه شکل های تبعیض، ستم و خشونت بر زنان، روز ایستادگی زنان و مردان آزاده در برابر جامعه مردسالار، روز آزادی زنان از بند بندگی قرون وسطایی، روز اعتراض به نیم انسان شمردن زنان، روز خواست مبرم برچیدن همه شکل های تحمیل فقر و تهیدستی بیشتر بر زنان زحمتکش، روز آزادی زنان، بر همه زنان در گوشه گوشه ایران و جهان، بر زنان نویسنده و هنرمند، بر زنان کارگر و کارمند و خانه دار و بر زنان زندانی گرامی باد.”

بیانیه دانشجویان دختر دانشگاههای اراک به مناسبت ٨ مارس روز جهانی زن

دانشجويان دختر به بهانه هاي واهي تحت بدترين فشارها قرار ميگيرند و حتي آنها را از تحصيل در رشته دلخواهشان منع ميكنند.

خواسته ما عبارت است از:

۱. برابری کامل زنان و مردان در زمينه های سياسی، اقتصادی و اجتماعی

۲. القای هر گونه تبعيض عليه زنان و دختران

۳. آزادی انتخاب پوشش

۴. آزادي ازدواج و طلاق

۵. ممنوع شدن چند همسري

۶. حق آزادي تحصيل و رشته تحصيلي و شغل

واقعيت اين است كه رسيدن به اين اهداف نيازمند همبستگي و اتحاد عمل آحاد زنان ميهن است و با اتحاد ما ديري نخواهد پائيد كه اين حق به يغما رفته بازستانده ميشود.

به اميد آن روز

پيام آمينه قادري مادر زانيار مرادي به مناسبت ۸ مارس روز جهاني زن

من مادر زانيار مرادي زنداني سياسي محکوم به اعدام، فرارسيدن ۸ مارس روز جهاني زن را به همه زنان آزاده در ايران و در دنيا تبريک ميگويم. اجازه دهيد در اين روز آرزوي عميق و قلبي خودم را براي آزادي زندانيان سياسي و لغو احکام اعدام ابراز کنم.

من اجازه ميخواهم تبريک هشت مارس را در ابتدا به زنان آزاده اي تقديم کنم که در اين روزها و ماهها و سالهاي سخت و جانکاه ما را تنها نگذاشته و همواره براي نجات عزيزترين فرزندم و هم پرونده اي او لقمان مرادي، مبارزه کرده اند.

هشت مارس روز جهاني زن، در عين حال شايد روزي باشد که همگان نگاهي به ته قلب ما بياندازيد، مادراني که با کابوس مرگ و قتل عمد فرزندانشان روز را به شب و شب را به روز ميرسانند، اين ازنظر من عميق ترين حفره و زخم در دل هر مادر و پدري است.

من اين سرنوشت را براي هيچ مادري آرزو نميکنم. هشت مارس امسال بايد روزي باشد که به همه مادراني که فرزندان و عزيزان دلبند آنها را متاسفانه کشتند و از آن فرزندان، از شور و گرما و لبخند و زندگي، فقط قاب عکسي براي مادران بجا نهادند، ياد کنيم و به همه اين مادران اداي احترام کنيم.

اجازه دهيد به نهاد مادران پارک لاله، مادران عليه اعدام و همه سازمانهايي که صداي اين مادران را منعکس ميکنند، درود بفرستم. من بويژه ميخواهم به مادر فرزاد کمانگر درود هاي عميق و قلبي خودم را تقديم کنم. مادراني همچون دايه سلطنه، در بدترين شرايط و با خون دل از آرزوهاي فرزندان خود و از حرمت آنها بخوبي دفاع ميکنند.

يکبار ديگر هشت مارس روز جهاني زن را به همه زنان و مردان آزاده دنيا تبريک ميگويم. من مادري هستم که دلم، بارها از صداي تلفن و يا از صداي هيجان زده افراد، پايين ريخته  و فکر کرده ام شايد خبر بدي برايم دارند! از همه شما ميخواهم به فعاليتهاي خودتان در دفاع از فرزندم ادامه دهيد، نگذاريد خبر بد بشنوم و نگذاريم ديگر هيچ مادري خبر بد بشنود.

آمينه قادري مادر زنداني سياسي محکوم به اعدام، زانيار مرادي

چهارشنبه ۷ اسفند ماه برابر با ۲۶ فوريه ۲۰۱۴

پیام يک فعال کارگري به مناسبت هشت مارس روز جهاني زن!

ما فعالين داخل ايران سکينه محمدي آشتياني را يک سمبل مبارزه با سنگسار تلقي ميکنيم!

روز جهاني زن را به تمام زنان آزاده در دنيا و بويژه به زنان ايران تبريک ميگويم. اميدوارم روزي برسد که زنان در ايران به همه حقوق انساني خود دست يابند. متاسفانه اين روزها در تبريز خبر ناگوار خودکشي سکينه محمدي آشتياني را همه شنيده اند، سکينه نماد و سمبل مبارزه با سنگسار است، ما هم شنيديم که او دست به خودکشي زده بوسيله سوزنهاي خياطي و گلدوزي به دليل استرس هاي بسيار شديد و رفتار ضد انساني با او و خانواده اش در طي ساليان طولاني. اين دومين بار است که ايشان خودکشي کرده است.

متاسفانه يک خبر سنگسار ديگر در تبريز اين ماهها توجه همه را بخود جلب کرد، محکوميت به سنگسار زهرا پورساعي و علي ساعي اين حکم با تاييد قوه قضاييه روبرو شده و ممکنست هر لحظه اجرا بشود. حکومت اسلامي بدليل اعتراضات بين المللي ممکنست اين دو نفر را مخفيانه سنگسار کند و بايد مواظب اين واقعه بود و با اعتراضات مانع اجراي حکم شد.

من يک کارگر زنداني بوده و در داخل زندان شاهد رفتار غير انساني شديد با زنان بوده ام. زنان در داخل زندانها در شرايط بسيار اسفناکي بسر ميبرند، من اين رفتار ضد زن را بشدت محکوم ميکنم.

من براي نجات جان سکينه محمدي آشتياني و آزادي اين زن دردمند از زندان که سمبل و نهاد مبارزه با سنگسار است، از همه ميخواهم با تشکيل آکسيونها ي گسترده، خواهان آزادي سکينه بشوند.

حکم فعلي سکينه ابقاي حکم سنگسار به اضافه بيست سال زندان است. اعتراف گيريها در تلويزيون دولتي ايران، رفتار خشن با فرزندان سکينه و تحقير و اذيت و آزار روزمره او در زندان و نگه داشتن خطر سنگسار بربالاي سر او همه و همه شرايط بسيار بد روحي براي سکينه ايجاد کرده است. ايشان ده بار تقاضاي انتقال به ديگر زندانها را نوشته اند با توجه به خاطرات وحشتناکي که در اين زندان دارد، اما با خواست او مخالفت کرده اند، حکومت اسلامي ميخواهد از سکينه انتقام يک حرکت بين المللي گسترده و انساني را بگيرد. بدليل تبديل شدن او به يک سمبل و نماد شکست سنگسار در ايران!

سرگذشت سکينه در عين حال بيانگر وضعيت زنان در ايران و نقش و دخالت مذهب در زندگي زنان ايران در قرن بيست و يک است. اين جنايات ضد بشري يعني اعدام زنان و اعدام بطور کلي و سنگسار همواره در ايران ادامه داشته و رژيم جمهوري اسلامي باز هم اين احکام را صادر ميکند. اگر ما از طريق نهادهاي حقوق بشري و افکار عمومي بين المللي فشار نياوريم، اين احکام صادر و اجرا خواهد شد. از تمامي عزيزان خواهش دارم که دست به يک اتحاد بزنيد. فعالين مدافع حقوق انساني و فعالين حقوق زنان ، فعالين کارگري دست به اقدام مشترک بزنيم و جلوي اين احکام را بگيريم. جلوي شکنجه ها و پايمال شدن حقوق اوليه زنان و همه مردم ايران را با اتحاد و اعتراض حود بايد بگيريم.

براي سکينه آرزوي بهبودي دارم. ما فعالين داخل ايران سکينه محمدي آشتياني را يک سمبل مبارزه با سنگسار و قوانين ضد بشري دين اسلام تلقي ميکنيم. اين درد يک جامعه است اين فرياد بايد به گوش جهانيان برسد.

من بعنوان يکي از فعالين کارگري در ايران از اتحاديه اروپا و نهادهاي بين المللي ميخواهم به جنايات و تحميل بي حقوقي وحشتناک عليه زنان در ايران اعتراض کنند. اتحاديه اروپا بايد به اعتراض و نقد روي آورد و نه اينکه بعنوان يک باند مافيايي مالي رفتار کند.

همه ميدانند که در داخل ايران خفقان و ديکتاتوري حاکم است و نميتوان راحت حرف زد، پس بايد در سطح بين المللي بيش از اينها به اعتراضات دامن زد.

يکبار ديگر روز جهاني زن را به همه تبريک ميگويم. به اميد روزي که جامعه اي بسازيم که در آن هيچ زني تحقير نشود و زن و مرد برابر باشند و هر دو از حقوق انساني برخوردار باشند.

اسماعيل فتاحي فعال کارگري از تبريز

چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱٣۹۲ برابر با ۵ ماه مارس ۲۰۱۴

بازتکثیر ازکمیته بین المللی علیه اعدام

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: