شهلا دانشفر

خوش آمديد

هدفمند کردن یارانه ها به گل نشست

طیب نیا وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی در جمع اعضای مجلس خبرگان حکومت از بیسابقه بودن ترکیب تورم با رشد اقتصادی منفی پنج و هشت دهم درصد در تاریخ اقتصاد کشور سخن میگوید.

یک محور مهم صحبت او در این نشست، سرانجام طرح هدفمند کردن یارانه هایشان است و میگوید:” دولت هر ماه حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان به شهروندان ایرانی یارانه می‌پردازد که مجموع آن به حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال می رسد. در مقابل، درآمد دولت از محل افزایش قیمت کالاها و مواد سوختی ۲۸ هزار میلیارد تومان بیشتر نبوده است”.

این سخنان اعترافی دیگر بر شکست طرح هدفمند کردن رژیم اسلامی است. طرحی که قرار بود از قبل اجرایش ١٠٠ هزار میلیارد تومان نصیب صندوق دولت کند، به صندوق خالی شان منتهی شد. از جمله یک قلم از گزارشات خودشان در اجرای مرحله اولش این بود که ٤ میلیون نفر از مشترکین گاز، پول گاز را نپرداختند. واقعیت اینست که در مرحله اول این طرح قیمت ها چندین برابر افزایش یافته و شوک تورمی بزرگی به سطح معیشت کارگران و کل جامعه وارد شد.

در مقابل مردم نیز با جنبش نپرداختن قبض ها ایستادند و پرداخت یارانه های نقدی را هم تا رقم آخرش به دولت تحمیل کردند. اکنون اجرای مرحله دوم ” طرح هدفمند کردن یارانه ها” از آغاز سال آتی تصویب شده است. با این تفاوت که قرار است “یارانه نقدی به سطح درآمد معینی تعلق گیرد. اما در اجرایش گیر کرده اند و دو روز پیش گفتند که تعیین چنین سطحی برای هیچ کس مقدور نیست. بدین شکل است که طرح هدفمند کردن یارانه های رژیم اسلامی به گل نشسته است.*

مندرج در ژورنال شنبه ۱۸ اسفند ۹۲– ۸ مارس ۲۰۱۴

https://www.dropbox.com/s/0zorbc6bstb9g48/Journal-ruzaneh-No-25.pdf

از بلاگ ژورنال دیدن كنید:http://journalruzaneh.wordpress.com/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: