شهلا دانشفر

خوش آمديد

جنگ بر سر دستمزد، جنگ بر سر بقا

هر روز گزارش جدیدی از خط فقر در ایران انتشار می یابد. جالب است که گفتمان ها تماما بر سر خط فقر است. کسی صحبت از رفاه و یک زندگی انسانی نمیکند، مبادا کارگر زیاده خواه شود. طبق گزارشی منتشر شده از سوی  کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران که خود از نهادهای دست ساز دولتی است، در آبان سال ۹۳ متوسط هزینه های یک خانوار چهار نفره براساس قیمتهای دولتی و آزاد از حدود ۲ میلیون و ۸۶۸ هزار تومان تا ۳ میلیون ۲۹۸ هزار تومان در تغییر است.

اما طبق همین گزارش مزد کارگر با احتساب چندرقازی به اسم کمک هزینه مسکن و حق بن و حق اولاد و غیره حداکثر ٨٣٠ هزار تومان ثابت است. البته اگر همین دستمزد را نیز به کارگر بپردازند. مبنای همه این ارقام و محاسبات نیز خط فقر است که بر اساس آن  دستمزد کارگر چند برابر کمتر از  چیزی است که به آن خط فقر میگویند.

کار هر سال این حضرات و مرکز آمار جمهوری اسلامی انتشار چنین آماری از فقر و فلاکت کارگران است. حرف اصلی همه شان نیز از دولت گرفته تا شوراهای اسلامی و غیره، انداختن بار بحرانشان بر دوش کارگران و مردم است. از جمله ربیعی وزیر کار روحانی در رابطه با خواست افزایش دستمزد کارگران و تعیین دستمزد سال ٩۴ و ربط دادن میزان دستمزد به وضع اقتصاد کشور، دقیقا همین را اعلام داشت. این موضوع جنگ کارگران با کل حکومت و دارو دسته های حکومتی شورای اسلامی و خانه کارگر است. این جنگی است به وسعت ۹۹٪ جامعه  بر سر بقا و زندگی و برای حکومت اسلامی هم مساله مرگ و زندگی است. شوراهای اسلامی هم در این میان جاده صاف کن دولت در این جنگ هستند. کارگران و مردم این وضع را نمی پذیرند. بحران اقتصادی حکومت  و بن بستش ربطی به کارگران ندارد. کارگران خواستار افزایش فوری دستمزدها و یک زندگی انسانی هستند. جنگ بر سر این موضوع مدتهاست شروع شده است.

منتشر شده در ژورنال، جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳

http://journal-ruzaneh.com/1393/08/23/post_49443783.shtml

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: