شهلا دانشفر

خوش آمديد

آیت الله اردوغان و دفاع صریح از تبعیض علیه زنان

سوم آذرماه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کنفرانسی بر سر موضوع حقوق زنان ، طی سخنانی اعلام داشت که زن و مرد برابر نیستند و برابری زن و مرد با طبیعت در تضاد است. او سپس با تاکید بر وظیفه “مادری” زنان و حقوق مادر از دیدگاه اسلام، بر اینکه زنان باید چه تعداد فرزند داشته باشند، فتوایش را داده و میگوید هر زن باید سه فرزند داشته باشد.

این همان اسلامی است که امثال بی بی سی و رسانه های فارسی زبان دولتهای غربی، آنرا “اسلام مدرن و میانه” میخوانند. هرکس میتواند بفهمد که اگر این جناب آخوند اردوغان قدرت داشته باشد و توازن قوا به او اجازه دهد، با احادیث و قوانین ارتجاعی اسلام چه بلایی سر زنان و همه مردم خواهد آورد.

گفته های اردوغان اساس و جوهر احکام قرآن و قوانین ارتجاعی اسلامی  را بیان میکند. از خمینی گرفته تا طالبان  و مرسی و اردوغان همه و همه با همین زبان خطاب به زنان و جامعه سخن میگویند و چنین گفته هایی موضوع هر روز خطبه های نماز جمعه ها و مساجد است. نزد همه مذاهب و جریانات مردسالار زن ضعیف و ناتوان و چیزی جز یک کالای جنسی نیست و وظیفه اش ارضای مرد و “بچه داری” است و به  قول جناب اردوغان طبیعتا “نمیتواند” برابر مرد باشد. اینها همه  جوهر ضد زن و  اساس نابرابری و ستمکشی زن در تمام مکاتب اسلامی و همه مذاهب است. دیدگاهی که  از عقب مانده ترن دوران باستان وجود داشته و امروز برای به قهقرا بردن کل جوامع بشری به بهترین شکل در خدمت نظام های سرمایه داری حاکم است. این تفکر و این نگاه، اساس قوانین ضد زن در ایران، در افغانستان، پاکستان، عربستان و همه کشورهای اسلامی است.

سخنان اردوغان در این کشور  با موجی از خشم و اعتراض  روبرو شده است و مدافعان حقوق زن در استانبول و آنکارا فراخوان به اجتماعات اعتراضی داده اند. این سخنان حتی با عکس العمل نهادهای مقامات حکومتی روبر شده و  فدراسیون اتحادیه های زنان ترکیه  نیز سخنان اردوغان را  تخطی از قانون اساسی این کشور و توافقات بین المللی خوانده است. مبارزه علیه قوانین ارتجاعی ضد زن و برای برابری زن و مرد یک عرصه مهم مبارزه مردم در کشور ترکیه است. طی گزارشی منتشر شده در سایت های خبری، سیفنا سومونچ اوغلو، همآهنگ کننده سازمان های زنان ترکیه از شمار بسیار قتل های ناموسی در این کشور و اینکه  در بسیاری بخش ها حقوق زنان سلب شده و طبق رده بندی همایش اقتصادی جهان در مورد رفتار نابرابر جنسیتی، ترکیه در جایگاه پایینی قرار دارد، سخن میگوید. او  می گوید: «شکاف بزرگی بین مردان و زنان در کل، از مکاتب گرفته تا جاده ها و محل کار و پارلمان وجود دارد.».

 در برابر این وضعیت در ترکیه جنبشی رادیکال، سکولار و قدرتمند برای رهایی زن جریان دارد. از همین رو  گفته های اخیر اردوغان علیه برابری زن و مرد با عکس العملی سریع و اعتراض در جامعه پاسخ گرفت.

قبلا نیز بولنت آرینک (Bulent Arinc )یکی از موسسان حزب عدالت و توسعه، یکی از معاونان نخست وزیر ترکیه در سخنرانی “عید فطر” سال گذشته گفته بود: “زن باید عفت داشته باشد. زنان نباید در ملاء عام  بخندند و باید ارزشهای اخلاقی را رعایت کند..” و سخنان این وزیر مرتجع اسلامی با آنچنان اعتراضی رو به رو شد که “خنده آن لاین”، به کمپینی پر سر و صدا در شبکه های اجتماعی تبدیل شد. در همین رابطه  دختران و پسران جوان این کشور با فراخوان دادن به راهپیمایی و اعتراض آنچنان محکم در برابر بیحرمتی این مقام دولتی ایستادند که او با گفتن اینکه  روی سخنش فقط زنان نبوده بلکه مردان نیز هستند و اینکه چرا از یک ساعت و نیم صبحت او فقط یک نکته چنین برجسته شده  است، سعی کرد عقب بنشیند و خود  را از زیر هجوم اعتراضی مردم خارج کند.

همانگونه که اشاره شد وقتی حزب “عدالت و توسعه” که اردوغان یکی از رهبرانش است، بر سر کار آمد، و نیز هنگامیکه مرسی رهبر اخوان المسلمین رئیس جمهور مصر شد، بلندگوهای تبلیغاتی غرب و بسیاری از رسانه هایشان، این جریانات را که همسوی سیاستهای خود میدانستند، مدرن و “میانه رو” خواندند تا  آنها را در انظار مردم مقبول جلوه بدهند. و ما همانموقع اعلام کردیم که اسلام “میانه رو تفاوتی ماهوی با شاخه های اسلامی تروریسم چون ایران و حماس و طالبانی و غیره ندارد. بلکه اینها اساسا بخش هایی از جریانات اسلامی هستند که در مقابل مردم و نیروی مدرن و سکولار به سنگر”میانه روی” پناه برده و عقب نشسته اند.

اتفاقی که هم اکنون در ترکیه شاهدش هستیم، سخنانی از نوع آنچه اردوغان و دیگر مقامات دولتی این کشور در مورد زنان، به لب می آورند، جوهر این حقیقت را به روشنی در مقابل چشم همگان میگذارد. و این روندی است که خیلی زود در ترکیه شروع شد و در مصر نیز به قیام مردم علیه اخوان المسلمین و بیرون راندن مرسی منتهی شد.  و همین  امروز دولت ترکیه را می بینیم که آشکارا کنار جریان به غایت ارتجاعی و هار اسلامی مثل داعش  قرار دارد و بطور مثال در برابرحمله این جانیان جنایتکار و وحشی، به مردم شهر کوبانی سوریه ، مرزهایشان را به روی این مردم بستند و  در این جنایت همراه داعش شدند.

یک خواست مهم مردم در تمام کشورهایی که تحت سلطله جریانات اسلامی هستند و یا سایه اسلام و مذهب بر سر جامعه سنگینی میکند، جدایی مذهب از دولت و کوتاه شدن دست آن از زندگی مردم است. یک نمونه آشکار آن ایران است که جنگی هر روزه بین مردم و قوانین ارتجاعی اسلامی در جریان است و یک جبهه مهم آن حجاب برگیران است. و کشور  ترکیه نمونه دیگر آنست. یک شرط رهای زن در تمام این جوامع لغو همه قوانین ارتجاعی اسلامی ضد زن است. بشریت برای دست یابی به آزادی و برابری و رفاه، باید خودرا از توحش و تحجر اسلامی و مذهبی رها کند و با قطعیت میتوان گفت که دوره یکه تازی مذاهب و تعرض به مردان و زنان گذشته است و اینها جایشان در زباله دان تاریخ است.

منتشر شده در نشریه زن آزاد شماره ٦٢

https://www.dropbox.com/s/k8nqtjg0p22h1tr/zane_azad62.pdf?dl=0

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: