شهلا دانشفر

خوش آمديد

گرانی های سرسام آور و دستمزد های زیر خط فقر

مرکز آمار ایران، متوسط هزینه زندگی در تهران را ٢ میلیون و ٢٨٠ هزار تومان اعلام کرد. در این گزارش آمده است: “ماهیانه یک میلیون و ۸۴۰ هزار تومان صرف هزینه‏‌های غیر خوراکی چون اجاره بها، آب و فاضلاب، سوخت و روشنایی، لوازم و اثاث منزل، خدمات بهداشتی و درمانی، حمل و نقل و غیره ‎میشود و تنها ۴۴۵ هزار تومان در ماه صرف مواد خوراکی و دخانی خانوارها می‌گردد”.

این درحالیست که پور موسی دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار در سخنی در ٣٠ مهر از رسیدن خط فقر به ١٠٠٠ دلار یعنی به رقمی بیش از سه میلیون و دویست هزار تومان در ماه اشاره دارد. در همین مدت نیز نان گران شد و کابوس گران شدن کالاهای مهم دیگری بر زندگی مردم سایه افکنده است. گران شدن هزینه کالاهای حامل انرژی نیز از دیگر وعده های شوم دولت اسلامی به مردم است.

آمار برای رژیم اسلامی مصرف سیاسی دارد. به دلبخواه افزایش یا کاهش می یابد. از جمله هر ساله با نزدیک شدن به پایان سال و تعیین میزان حداقل دستمزدها، ارقامی چون خط فقر، نرخ تورم و غیره کاهش می یابد تا زمینه را برای تصمیم گیری بر سر تحمیل دستمزدهای چند بار زیر خط فقر فراهم سازند.

در هر حال حتی اگر رقم اعلام شده توسط مرکز آمار را مبنا قرار دهیم. سوال و اعتراض کارگران اینست که چرا هزینه همه کالاها افزایش می یابد اما میزان حداقل دستمزدها همچنان ۶٠٨ هزار تومان در ماه است. دستمزد کارگران باید متناسب با نرخ تورم و بالا رفتن قیمت کالاهای دیگر افزایش یابد. اکنون که گفتمان بر سر تعیین میزان حداقل دستمزد برای سال آتی است. گفتمان ما اینست که اگر خط فقر سه میلیون تومان در ماه است. دستمزد کارگران باید حداقل سه میلیون تومان در ماه باشد.*

سایت ژورنال:

http://journal-ruzaneh.com/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: