شهلا دانشفر

خوش آمديد

“باید فرصت های شغلی و دانشگاهی زنان را محدود کنیم”

zanan (1)تعجب نکنید. این طرح یکی از روانشناسان حکومت اسلامی است که در گفتگو با ایسنا از زبان او میشنوید. بحث بر سر موانع جوانان برای ازدواج و در واقع بحثهایی در ادامه مباحث بر سر معضل پیر شدن جمعیت کشور است. مدتهاست که این مباحث در درون حکومت اسلامی داغ است. خامنه ای هم که گفته است هر آنکس دندان دهد، نان دهد. یکی مثل مکارم شیرازی نیز فتوا میدهد و خواهان جرم‌‌انگاری جلوگیری از بارداری میشود.

در همین رابطه شهباز نوحی که البته “دکتر و روانشناس” است و دکترایش بیش از هر چیز در مکتب اسلام است، در گفتگویی با ایسنا در مورد موانع ازدواج جوانان سخن میگوید که شنیدنی است. او ابتدا از دو معضل مسکن و اشتغال بعنوان دو عامل موثر در ازدواج جوانان سخن میگوید. اما بعد معلوم میشود که مشکل ایشان نه فقر و فلاکت مردم و فاجعه ای به اسم بیکاری، نه محرومیت مردم از اولیه ترین نیازهای زندگی شان، بلکه درد ایشان وجود “ماهوارهاییست” که توقعات جوانان را بالا میبرند و در نتیجه برخی از جوانان “لوازم لوکس” را ملزومات دانسته و از ازدواج رویگردانند.

بخش بعدی بحت جناب شهباز نوحی در مورد ضرورت ایجاد اشتغال برای مردان است، تا بلکه به مشکل ازدواج جوانان پاسخی داده شود. او میگوید:”در حال حاضر زنان بیشتر فرصت‌های شغلی را در نهادها و ادارات در اختیار دارند و در این زمینه پیشتاز هستند؛ اما این امر موجب جابجایی نقش‌ها و چالش در ازدواج شده است. زمانی که زنان از نظر شغلی در رده‌های بالا قرار بگیرند انگیزه‌ای برای ازدواج با پسرانی که از نظر شغلی مرتبه‌ای پایین تر دارند را پیدا نمی‌کنند.”

جابجایی نقش زنان و مردان به زعم ایشان و مکتب اسلامشان اینست که چرا زنان به جای شوهرداری و بچه داری پیشتاز فعالیت اجتماعی هستند. چون از نظر حکومت اسلامی و قوانین ارتجاعی اسلامی زن ملک مرد و برده جنسی است.

شهباز نوحی میگوید: “در حال حاصر ٧٠ تا ٩٠ درصد از پذیرفته‌شدگان کنکور را دختران تشکیل می‌دهند و پسران انگیزه کمتری برای ادامه تحصیل دارند. کرسی‌های دانشگاهی نیز بیشتر در اختیار دختران است. بنابراین باید تغییراتی در زمینه وضعیت پذیرش دانشجو و استخدام‌ها در کشور صورت گرفته و فرهنگ ارتباط بین زوجین اصلاح شود.”

نتیجه گیری شهباز نوحی نیز به اینجا میرسد که فرصت‌های شغلی زنان محدود شود تا مردان راحتتربتوانند اشتغال داشته باشند و تحصیلات زنان باید تنها برای تربیت فرزندان کافی باشد.

صحبت های جناب شهباز نوحی بیش از بیش کنه کثافت و تعفن طرحهای ضد زن و ضد انسانی حکومت اسلامی و کارشناسانی از نوع وی را بیان میکند.

اما نگاهی به گفته های شهباز نوحی نشان میدهد که درد ایشان و نیز درد دست اندرکاران ریز و درشت این حکومت چیست. درد این جنابان وجود یک جنبش قوی رهایی زن و آزادیخواهی در ایران است که زیر بار این ارتجاع و این تحجر نرفته اند. گوشه هایی از شکست این حکومت و آپارتاید جنسی اش را در همین صحبت های جناب شهباز نوحی به روشنی میتوان دید. نشانه دیگر این شکست نیز گفته های هفته گذشته احمد سالگ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفتگو با خبرگزاری مجلس اسلامی است که با یادآور شدن ابلاغ قانون عفاف و حجاب به ٢۴ دستگاه، از این میگوید که در اجرای این قانون موفقیت “چندانی” حاصل نکرده اند. غلامعلی حداد عادل نیز از بدتر شدن هر روزه وضعیت حجاب میگوید. چون حجابی به جا نمانده است.

سال گذشته طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را به مجلس دادند، با موج اعتراض وسیع مردم مسکوت ماند. امسال دوباره نوع دیگرش را به بازار آورده اند. همه این طرحها و مزخرفاتی از نوع آنچه که کسانی چون شهباز نوحی ها با گستاخی تمام از آن سخن میگویند، با اعتراض و مبارزه متحد خود عقب زنیم. *

سه شنبه, ۲۷ام خرداد, ۱۳۹۳

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: