شهلا دانشفر

خوش آمديد

 معادن مرگ

amir harirchi (10 of 18)گزارش ایسنا خبر گزارشی دولتی در هر ١۶ روز یک معدنچی در معادن ایران بر اثر ریزش معدن و یا سقوط جان خود را از دست میدهد. این آماری است که جاقریان معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، در مراسم افتتاحیه کارگاه کشوری بهداشت معادن در خرم‎آباد گزارش میکند. بیان کرد: بنابر آخرین آمار در هر ١۶ روز یک نفر معدنچی در معادن کشور بر اثر سانحه ریزش معدن یا سقوط فوت می‌کند.

هولناکتر اینکه صاحبان کار و دولت از وضعیت فاجعه بار معادن و عدم ایمنی آنها مطلع هستند. بارها اتفاق افتاده است که این خطرات از سوی کارگران قبلا گزارش شده است، اما همچنان در اعماق تاریک این “معادن مرگ” کار جریان دارد .

این ادامه جنگی اعلام نشده به کارگران است که هر روز بخاطر سودجویی مشتی سرمایه دار جنایتکار و دولت حامی شان، در محیط های کار به وقوع می پیوندد. معادن در راس این قتل و کشتارند. در برابر این جنگ اعلام نشده، اولتیماتوم ما کارگران باید اجرای فوری قوانین ایمنی کار مطابق با استانداردهای علمی جامعه بشری امروز باشد. این وضعیت جهنمی باید موضوع فوری بحث و تصمیم گیری کارگران در مجامع عمومی شان و طرح خواست فوری رفع هر گونه مورد خطر برای جان و زندگی شان باشد. تا محیط کارمان امن نشود، سر کار حاضر نخواهیم شد. این باید اخطار کارگران در معادن از جمله ۵ هزار کارگر معدن بافق یزد که در یک ماهه اخیر یک کانون داغ اعتراض کارگری بود و کارگرانش در خطر بیماری سرطان و انواع بیماریهای دیگر قرار دارند، باشد.

هر ١۶ روز مرگ یک معدنچی و قاتلین جنایتی در چنین ابعاد، همچنان بر سر کارند و این جنایت هر روز تکرار میشود. چه کسی اسامی این قربانیان بی نام و نشان جنایتی در چنین ابعاد را شنیده است، تا لااقل برای دقیقه ای هم شده یادشان را گرامی بداریم؟ چه بر سر فرزندان و خانواده های آنان آمده است؟ پاسخ هیچ کدام از این سوالها در گفته های مقامات مربوطه و گزارشاتشان معلوم نیست. قرار هم نیست که معلوم شد. چون کسی در قبال آن مسئول نیست. این دادستان بردگی کارگر در محیط های کار و موضوع جنگ هر روزه مااست. به این توحش و بردگی باید فورا خاتمه داد.

سه شنبه, ۱۰ام تیر, ۱۳۹۳

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: